KNIŽNÍ RECENZE: Tom Rob Smith – Farma

0

Posledního půl roku se raději začtu do napínavější knihy než do klasické, červené knihovny. Také se ke knížkám nedostanu tak často, jak bych chtěla. Někdy za to může nedostatek času, občas i lenost. Včera jsem ale po dlouhé dočetla knížku Farma, kterou napsal Tom Smith. Napomohl tomu i fakt, že jsem pod stromečkem našla tři knížky, které vypadají podle krátkého popisku velmi slibně. Jaké je moje poprvé s Tomem Smithem?

Do milostného románu se ráda začtu v létě, na dovolené. Příběhy lásky a trápení jsou pro mě odpočinkovým tématem a jelikož už svůj zamilovaný příběh mám, nepotřebuji snít nad princem na bílém koni celý rok. Farmu jsem měla doma už několik měsíců a četla jsem jí postupně. Zpočátku mě vůbec nechytla a četla jsem jí pomalu. Kapitola v tramvaji, kapitola před spaním. Něják jsem se nemohla začíst. Včera jsem ale dočetla druhou půlku knihy.

Proč jsem se tedy nemohla začíst? Nedávám to za vinu samotné knížce. Přeci jen jsem četla jen tehdy, když jsem na to měla opravdu náladu a možná nedala začtení ani možnost.

Ke konci mě ale knížka nadchla a takovou zápletku bych asi jen tak nerozmotala.

Ve zkratce o knížce

Rodiče Daniela (Tilde a Chris) se odstěhují z rušného Londýna na odlehlou farmu do matčina rodného Švédska, kde chtějí žít klidným životem. Daniel s rodiči vždy vycházel bez problémů. Některá tajemnství si však nechával pro sebe. Daniel je ve skutečnosti gay a rodičům se s tímto tajemstvím ještě nesvěřil. I přes dokonalý vztah se bál. Možná tedy není bezproblémový vztah s rodiči tak bezproblémový. A odstěhovali se rodiče do Švédska opravdu kvůli pohodovému životu?

Danielovi jednoho dne volá do Londýna otec s tím, že je jeho matka duševně nemocná. Daniel se tedy rozhodne rezervoval let do Švédska. Ještě před tím, než se Daniel vydá na cestu mu volá matka s tím, že letí do Londýna. Matka tvrdí, že Daniel nesmí otci věřit, protože lže a vše si vymýšlí. Ze Švédska prý matka utíká právě kvůli otci.

Po příjezdu tak matka začíná popisovat události, o kterých neměl Daniel ani tušení. Matka mu o problémech nevyprávěla kvůli jednomu prostému důvodu – aby ho uchránila……

Struktura knihy

Kniha je rozdělena do někola částí. V některých pasáží vypráví příběh matka Tilde, v jiných její syn Daniel. Vyprávění je rozděleno do kratších a delších kapitol, což mi bylo velmi příjemné. Četlo se mi to tak něják lépe, když jsem věděla, že se jedná o kratičkou kapitolku.

Kniha má pomalejší nástup a děj se některými částmi trochu vlekl, konec je však skvělý a překvapivý. V knize se objevuje spousta záhad a mystiky. Některé záhady v knize nejsou dovysvětleny a je tu tedy prostor i pro vlastní fantazii.

Během čtení jsem hodně přemýšlela nad tím, kde je tedy pravda. A ani v jednom tvrzení jsem neměla pravdu. Autor vždy odkryje jen část tajemství a většinu prozradí až ke konci, kdy jsem spoustě věcem nemohla ani uvěřit. U většiny knih jsem zápletku odhalila třeba v polovině čtení, tady jsem se pravdě ani nepřiblížila, což moc oceňuji.
tom rob smith farma tom rob smith farma

Autor: Tom Rob Smith

Originál: The Farm

Počet stran: 320 stran

Rok vydání: 2016

Nakladatelství: Knižní klub

Anotace: Autor celosvětového a oceňovaného bestselleru Dítě číslo 44 se tentokrát ponořil do temných vod rodinného psychothrilleru. Daniel je přesvědčen, že jeho rodiče si po odchodu z Londýna užívají klidný důchod na odlehlé farmě v matčině rodném Švédsku. A pak mu jednoho dne zatelefonuje otec. „Volám kvůli matce… Není v pořádku… Fantazíruje – vidí hrozné, hrozné věci.“ Daniel si okamžitě zarezervuje letenku do Švédska, když vtom má další hovor. „Tvůj otec s tebou už určitě mluvil,“ ozve se matčin hlas. „Všechno, co ti ten člověk řekl, je lež… Počkej na mě na Heathrow…“ Daniel je zničehonic nucen rozhodnout se, komu věřit. Matčinu tvrzení o děsivém zločinu, o spiknutí, na němž se podílí i jeho otec? Otcovu přesvědčení o matčině duševní nemoci? Klíčem je příběh plný znepokojivých detailů a hlubokých tajemství z minulosti – navíc Daniel skrývá jedno čerstvé, současné…

I přes pozvolný nástup se mi kniha moc líbila a řadím ji k těm nejlepším knihám roku 2017. Určitě doporučuji 🙂 Teď se vrhám na čtení státnicových otázek a doporučených knih. Co máte rozečteného vy? A četli jste Farmu? Krásnou středu, Karolína