Zalomení kanyly u inzulínové pumpy
Co je nového? Cukrovka

Zalomení kanyly u inzulínové pumpy

Stane se to jednou za čas, ale může to být velmi nepříjemné. Občas se mi zalomí nebo odlepí kanyla u inzulínového setu. Proč se to stává a jak to vlastně řeším?

Jednou z nevýhod u inzulínové pumpy je riziko zalomení kanyly. Někdy to pumpa ohlásí za pár minut, jindy to zase ohlásí až „pozdě“, když mám hyperglykémii. Nejdůležitější je včasné přepichování. Pokud si inzulínové sety přepichujete jednou za 2-3 dny, snížíte tak pravděpodobnost, že se vám tato nepříjemnost stane.

Zalomení kanyly

Když už se mi kanyla zalomí (pro představu – mě se to stává asi jednou za dva měsíce, ale je to u každého velmi individuální), stane se to většinou v noci, kdy na kanyle špatně ležím, nebo tehdy, když si set špatně či pozdě nastřelím. Proto se doporučuje set pokaždé přepichovat přes den a nikdy ne na noc. Přes den špatné přepíchnutí poznáte dříve, než za 8 hodin spánku.

Špatné nastřelení mi nejčastěji zapříčiní ulepený nastřelovák, nebo technický problém. Stačí, když jednou za čas nastřelovák důkladně umyjete v mýdlové vodě a dobře osušíte, nebo nastříkáte desinfekcí a otřete kapesníkem. Někdy se totiž stane, že lepidlo z náplasti, které u setu je, zůstane ve vnitřku nastřelováku. A právě lepidlo může bránit správné aplikaci a nastřelení.

Důležité je také místo vpichu. Z 99 % se mi zalomení kanyly stane tehdy, když mám set na stehně, nebo na hýždi. Vykládám si to tím, že se svalem často hýbu a při spaní se mi set může jednodušeji dostat do nepřirozené polohy a tím se zalomit.

Když se mi kanyla zalomí, ráno to většinou poznám tak, že je mi na zvracení a necítím se dobře. A v neposlední řadě si to potvrdím tím, že si změřím glykémii glukometrem. Je důležité zjistit, jestli nemáte ketony, které si vždy měřím diagnostickými proužky na moč, ale dokáže vám je změřit i některý glukometr z kapky krve.

Držím se pak několika pravidel. Hodně vody, časté měření a zvýšení dávky inzulínu. Většinou totiž nezjistím, jak dlouho jsem byla bez inzulínu, takže srovnání glykémie může být složitější, než normálně a může trvat delší dobu. Pokud se mi na proužku objeví ketony, dávka inzulínu se zpravidla dává větší.

Pokud si ale nebudete jisti, kontaktujte vašeho lékaře, který vám poradí, jak ve vašem případě postupovat. Je to velmi individuální u každého z nás.

Odlepení kanyly

Co se týče odlepení kanyly, to se mi stává hlavně v létě, když je venku teplo a dusno.

Pokud se mi to stane přes den, zase takový problém to není, pokaždé si toho totiž všimnu. Co nejrychleji si set přepíchnu, nebo doplním inzulín perem, které nosím většinu času u sebe. Nedávno se mi to stalo v noci a já si toho vůbec nevšimla. Buď jsem tvrdě spala a necítila to, nebo jsem to zaspala, což je také možné. Většinou si odlepení (popřípadě vytrhnutí) kanyly všimnete také proto, že to zabolí.

Dávejte si také pozor třeba tehdy, když si v kabince zkoušíte kalhoty nebo jdete na záchod. Stalo se mi to několikrát. Set jsem si prostě strhla. Je to velmi nepříjemné hlavně kvůli tomu, že musíte spěchat domů, aby se problém vyřešil a nebylo Vám špatně. Buďte zkrátka opatrní a vždy myslete na to, kde inzulínový set zrovna máte.

Časté zalamování můžete vyřešit i samotnou změnou kanyl. Existuje jich několik typů. Já mám zkušenosti s teflonovými a kovovými. Kanyly se rozdělují ještě na kolmé a šikmé a také podle velikosti. Možností je několik, takže se nebojte zeptat. Já jsem po různém testování zůstala u teflonových kolmých, dlouhých 6mm.

A jaké zkušenosti máte s odlepováním či zalamováním kanyl vy? Popřípadě, jak se tomuto riziku vyhýbáte a co se vám odsvědčilo? Napište mi do komentářů.

Pohodové léto bez potíží jakéhokoli typu přeje vaše Karolína.

Mohlo by se vám líbit

Novinky NIVEA / Recenze

Dia tipy – ledové čaje bez cukru a sladidel

SPOTŘEBOVÁNO / ČERVENEC, SRPEN, ZÁŘÍ 2017

10 vět, které diabetikům nikdy neříkejte

Rimmel Transparentní pudr Insta Fix & Matte

Můj život s cukrovkou I.

VIDEO / Sama doma, DIABETES, BB by Marie Claire, knížky a dovolené

Vyřešte záněty močových cest jednou pro vždy!

Essence event #essenceslavi15

Měkké vánoční perníčky

MŮJ ŽIVOT S CUKROVKOU II.

Voňavé pohankové palačinky

Nejsme v tom sami. Aneb slavní s cukrovkou.

Monopoli – azurové moře, nádherný přístav i útulné uličky

Cestování – Torre A Mare, Itálie

Pomůcky, bez kterých to s cukrovkou nejde

Recenze vůní z e-shopu parfemyzlondyna.cz

RADKA TŘEŠTÍKOVÁ – OSM

Diatábory. Ano nebo ne?

S cukrovkou na cestách I.

Pupa Milano limitovaná edice Like A Doll a Collection Privée

Říct, nebo neříct, že máte cukrovku?

Recenze glukometru Contour Plus One

Sluneční ochrana A-DERMA

Můj příběh – Cukrovka mě nezastavila, naopak

Co jsem se díky cukrovce naučila jíst a pít?

Garnier: Péče na vlasy Oil Repair Intense

To nejlepší z drogérie: Maybelline Eraser Eye Concealer

Dobroty, které si neodpustím i přes to, že mám cukrovku

Nákupy a novinky z Paříže: Fenty Beauty by Rihanna i vysněná Anastasia Beverly Hills

Novinky Dermacol + oblíbené produkty

9 věcí, které mi cukrovka vzala i přinesla

Testuji pro Cosmopolitan

Inzulínová pumpa vs. pera – co je lepší?

Datlové a švestkové RAW kuličky

Špenátový Quiche se sýrem

Co je v mé DIA taštičce? Cukrovka

MAKE-UP INSTITUTE PRAGUE MASTER PRO A-Z 5. TÝDEN

Knižní tipy / DUBEN – Jíst, mládnout, radovat se a Acidobazická rovnováha

Balzámy CBD

Nejlepší foukaná? V Color Lounge na Chodově

Pupa Milano řada Sport Addicted

SHARI LAPENA – MANŽELÉ ODVEDLE

CESTOVÁNÍ – POLIGNANO A MARE, ITÁLIE

Cukrovka a děti

Malinový koláč: Rychlý moučník bez vajec

BEAUTY BOX MARIE CLAIRE PODZIM/ZIMA 2017

Babiččino Linecké cukroví

Dlouhá sukně? Ta mě baví

4 knihy (nebo knížečky) o cukrovce, které byste měli znát!

1 Komentář

  1. Tedy… že cukrovka není žádná sranda mi bylo jasné dávno, ale ty ukazuješ na problémy, které si běžný smrtelník nedovede ani představit. Díky za to, zase jsem o chloupek informovanější.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *