Zalomení kanyly u inzulínové pumpy

1

Stane se to jednou za čas, ale může to být velmi nepříjemné. Občas se mi zalomí nebo odlepí kanyla u inzulínového setu. Proč se to stává a jak to vlastně řeším?

Jednou z nevýhod u inzulínové pumpy je riziko zalomení kanyly. Někdy to pumpa ohlásí za pár minut, jindy to zase ohlásí až „pozdě“, když mám hyperglykémii. Nejdůležitější je včasné přepichování. Pokud si inzulínové sety přepichujete jednou za 2-3 dny, snížíte tak pravděpodobnost, že se vám tato nepříjemnost stane.

Zalomení kanyly

Když už se mi kanyla zalomí (pro představu – mě se to stává asi jednou za dva měsíce, ale je to u každého velmi individuální), stane se to většinou v noci, kdy na kanyle špatně ležím, nebo tehdy, když si set špatně či pozdě nastřelím. Proto se doporučuje set pokaždé přepichovat přes den a nikdy ne na noc. Přes den špatné přepíchnutí poznáte dříve, než za 8 hodin spánku.

Špatné nastřelení mi nejčastěji zapříčiní ulepený nastřelovák, nebo technický problém. Stačí, když jednou za čas nastřelovák důkladně umyjete v mýdlové vodě a dobře osušíte, nebo nastříkáte desinfekcí a otřete kapesníkem. Někdy se totiž stane, že lepidlo z náplasti, které u setu je, zůstane ve vnitřku nastřelováku. A právě lepidlo může bránit správné aplikaci a nastřelení.

Důležité je také místo vpichu. Z 99 % se mi zalomení kanyly stane tehdy, když mám set na stehně, nebo na hýždi. Vykládám si to tím, že se svalem často hýbu a při spaní se mi set může jednodušeji dostat do nepřirozené polohy a tím se zalomit.

Když se mi kanyla zalomí, ráno to většinou poznám tak, že je mi na zvracení a necítím se dobře. A v neposlední řadě si to potvrdím tím, že si změřím glykémii glukometrem. Je důležité zjistit, jestli nemáte ketony, které si vždy měřím diagnostickými proužky na moč, ale dokáže vám je změřit i některý glukometr z kapky krve.

Držím se pak několika pravidel. Hodně vody, časté měření a zvýšení dávky inzulínu. Většinou totiž nezjistím, jak dlouho jsem byla bez inzulínu, takže srovnání glykémie může být složitější, než normálně a může trvat delší dobu. Pokud se mi na proužku objeví ketony, dávka inzulínu se zpravidla dává větší.

Pokud si ale nebudete jisti, kontaktujte vašeho lékaře, který vám poradí, jak ve vašem případě postupovat. Je to velmi individuální u každého z nás.

Odlepení kanyly

Co se týče odlepení kanyly, to se mi stává hlavně v létě, když je venku teplo a dusno.

Pokud se mi to stane přes den, zase takový problém to není, pokaždé si toho totiž všimnu. Co nejrychleji si set přepíchnu, nebo doplním inzulín perem, které nosím většinu času u sebe. Nedávno se mi to stalo v noci a já si toho vůbec nevšimla. Buď jsem tvrdě spala a necítila to, nebo jsem to zaspala, což je také možné. Většinou si odlepení (popřípadě vytrhnutí) kanyly všimnete také proto, že to zabolí.

Dávejte si také pozor třeba tehdy, když si v kabince zkoušíte kalhoty nebo jdete na záchod. Stalo se mi to několikrát. Set jsem si prostě strhla. Je to velmi nepříjemné hlavně kvůli tomu, že musíte spěchat domů, aby se problém vyřešil a nebylo Vám špatně. Buďte zkrátka opatrní a vždy myslete na to, kde inzulínový set zrovna máte.

Časté zalamování můžete vyřešit i samotnou změnou kanyl. Existuje jich několik typů. Já mám zkušenosti s teflonovými a kovovými. Kanyly se rozdělují ještě na kolmé a šikmé a také podle velikosti. Možností je několik, takže se nebojte zeptat. Já jsem po různém testování zůstala u teflonových kolmých, dlouhých 6mm.

A jaké zkušenosti máte s odlepováním či zalamováním kanyl vy? Popřípadě, jak se tomuto riziku vyhýbáte a co se vám odsvědčilo? Napište mi do komentářů.

Pohodové léto bez potíží jakéhokoli typu přeje vaše Karolína.

1 komentář

  1. Tedy… že cukrovka není žádná sranda mi bylo jasné dávno, ale ty ukazuješ na problémy, které si běžný smrtelník nedovede ani představit. Díky za to, zase jsem o chloupek informovanější.

Comments are closed.