Jak vybrat správný glukometr?

0

Krásný 14. listopad!!

Po delší době jsem se rozhodla sepsat zase několik řádků o cukrovce. A protože je dnes Světový den diabetu, skvěle se to hodí. 14.11. je den, kdy se narodil objevitel inzulinu Frederick Banting (náš hrdina, že?), takže všem diabetikům přeji všechno nejlepší, krásné glykémie a ať nás cukrovka moc netrápí. A i když je to občas těžký a vyčerpávající, věřte, že za pár dní se to zlepší.

Tentokrát to bude na téma glukometrů. Z webu cenovyradar.cz mě totiž požádali o spolupráci, abych se s vámi podělila o článek ohledně výběru glukometru. A protože i pro mě je výběr glukometru klíčový, ráda jsem kývla. Upřímně jsem do té doby ani moc nepřemýšlela nad tím, podle čeho bych si glukometr vybírala, takže bylo zajímavé se k tomu zpětně vrátit. Nárok na glukometr a diagnostické proužky (zdarma) od pojišťovny má každý diabetik. Já to mám tak, že od paní doktorky dostanu poukaz a ve zdravotnických potřebách si proužky vyzvednu. Počet proužků hrazených pojišťovnou na rok je bohužel omezený. Liší se to u diabetiků 1. a 2. typu a u dětí. Já s prvním typem mám nárok na maximálně 1000 proužků za rok a po schválení revizním lékařem. Každý rok se ale stane, že několik krabiček proužků dokupuji. Jedno balení s 50ks proužků mě stojí 400 Kč.

glukometrJak to bylo na začátku…

Když mi zjistili cukrovku, glukometr jsem dostala v nemocnici. Ze začátku jsem byla logicky ze všeho vystrašená a byla jsem ráda, že rozumím tomu, co to znamená inzulín. Myslím si, že v té chvíli mě ani nenapadlo, že existuje více značek glukometrů nebo inzulínových per. Používala jsem to, co jsem dostala v nemocnici. Tehdy to byl tuším glukometr Freestyle Mini. Když jsem o 3 roky později přecházela na inzulínovou pumpu, glukometr jsem změnila. Dostala jsem ho k inzulínové pumpě. Momentálně mám pumpu Minimed 640G, ke které je glukometr Contour Plus Link.

Pro mě je tedy propojení s inzulínovou pumpou klíčové. Protože mám často sensory, díky kterým se nemusím měřit 6x denně, ale mám hodnotu glykémie k dispozici stále, stačí sensor kalibrovat (=měřit si glykémii) 2x denně. Tedy jen v případě, že je všechno ideální, nemám hypoglykémii atd. Glukometr pošle hodnotu do pumpy a mě pak stačí potvdit jen kalibraci. Stejně tak to oceňuji na kontrole u mojí paní doktorky. Všechny hodnoty, které mám na glukometru se synchronizují do mojí pumpy, takže stačí jednou za tři měsíce stáhnout data z pumpy a já si nemusím vést diabetický deníček. Kdybych si tedy glukometr měla vybírat teď (a věděla bych to, co vím teď), glukometr bych vybírala nejspíš na základě pumpy.

Výměna glukometru?

Zákon říká, že nárok na glukometr hrazený pojišťovnou mají diabetici, kteří si inzulín aplikují alespoň 3x denně nebo mají inzulínovou pumpu. Pojišťovny hradí glukometry do 1 000 Kč a zažádat jde jen 1x za 10 let, což je samozřejmě dlouhá doba. Praxe je naštěstí jíná a většina firem vám bez problémů glukometr bezplatně vymění nebo poskytne novější verzi s tím, že starší vám zůstane a vy tak máte náhradní kousek, což oceňuji hlavně na cestách.

Bohužel se může stát, že glukometr přestane fungovat. Mě osobně se to stalo jednou a stačilo mi zavolat na zákaznickou linku, popsat problém a glukometr jsem ještě ten den dostala nový. Se zákaznickou linkou Medtronic jsem velice spokojená, nevím, jak je to u jiných firem, ale Medtronic je k dispozici na lince 24/7 a pokaždé se mi snaží vyjít vstříc a pomoci.

diabetes

V nejhorším případě můžete glukometr koupit v jakékoliv lékárně i bez lékařského předpisu, ty levnější se pohybují okolo 400 Kč. Pokud si ale glukometr budete kupovat, raději kupte ten, který bude od stejné značky a vy do něj budete moct používat stejné diagnostické proužky. Koupit úplně jiný glukometr a jiné proužky by se totiž mohlo dost prodražit. Nejsem si totiž jistá, jestli by lékař mohl začít předepisovat jiné proužky. To si raději ověřte.

Pokud se rozhodujete, jaký glukometr si pořídíte, určitě doporučuji i článek z webu  Jak vybrat glukometr, kde je vše hezky rozepsané. A je to zase z jiného úhlu.

Podle čeho vybíráte glukometr vy? Co je pro vás klíčové? U mě je to cena/kvalita, zákaznická podpora a propojení s inzulínovou pumpou. Dejte mi vědět a mějte se hezky, K.

glukometr