RECENZE / Medimento Foot Balm balzám na nohy aneb jak by měl diabetik pečovat o svá chodidla?

0

medimentoPéče o chodidla je důležitá nejen v létě, kdy nosíme častěji otevřenou obuv a nohy dáváme víc na obdiv. O pokožku na nohách bychom měli pečovat celý rok, nehledě na počasí. A pokud máte, stejně jako já, cukrovku, platí to dvojnásob. Proč? Na to se společně zaměříme v dnešním článku.

Balzám na chodidla a paty od značky Medimento mě nadchl, tato kosmetika se totiž zaměřuje na péči o velmi suchou pokožku a vedle produktů určených na nohy nalezneme v sortimentu také skvělý balzám na ruce nebo tělový krém. Foot Balm je ideální na suché, drsné a popraskané paty a chodidla a je vhodný také pro pokožku diabetiků. Díky obsahu urey (která je obecně v kosmetice velice opěvovaná), v 25% koncentraci, bazám pokožku zvláčňuje, zvlhčuje a pomáhá rozkládat odumřelé kožní buňky. Urea pomáhá také s atopickou a citlivou pokožkou a často se používá v anti-age přípravcích. Bojuje totiž proti stárnutí a zabraňuje snižování elasticity pleti.

Vedle urey obsahuje balzám také novozélandský manukový med, který je vlastně takové přírodní zvlhčovadlo. Kůži hydratuje a co je velmi důležité – udržuje její vlhkost.

I přes to, že je balzám hutnější, netrvá dlouho, než se vstřebá. Dá se použít klasicky, jako běžná péče, nebo (a co jsem si oblíbila já) k intenzivní regeneraci během noci. Stačí, když balzám nanesete ve větší vrstvě, navléknete teplejší ponožky a necháte působit přes noc. Vlastně bych řekla, že jde o takovou intenzivní masku na nohy a rozhodně vidím rozdíl, kdy balzám použiji a kdy ne. Voní velice jemně a nevtíravě a na chodidlech vytvoří lehounký, ale PŘÍJEMNÝ!! film.

Cena balzámu: 189 Kč / 60 ml

A proč je vlastně důležité balzám na nohy používat a pečovat o chodidla stejně jako třeba o pokožku na obličeji? Rozhodla jsem se, že bude lepší článek pojmout jako rozhovor, protože je spousta otázek, které nás diabetiky mohou napadnout.

Pojďme se tedy podívat na otázky zaměřené přímo na péči o nohy diabetiků, na které odpovídala lékařka podiatrické ambulance v Ústřední vojenské nemocnici v Praze MUDr. Johana Venerová.

 

1. Proč  máme my diabetici slon k suchým a popraskaným chodidlům?

V důsledku kolísání hladiny cukru v krvi jsou u pacientů s cukrovkou postižené nervy (diabetická neuropatie) a týká se to i nohou. Vede to k poruše citlivosti na tlak, na bolest a teplo a také k poruše funkce potních žláz. Není to ale výhodné, jak by se mohlo zdát. V potu je řada látek, které udržují bariérovou funkci kůže. Bez potu je kůže na nohách suchá a náchylná k vzniku ragád, které jsou již předstupněm defektu.

2. Dají se cévy na nohách nějak „cvičit“? Napadají mě například různé doplňky stravy nebo třeba střídavé koupele, kdy se přechází z teplé do studené vody.

Kolísání cukru v krvi poškozuje také cévy, na kterých se zrychleně rozvíjí ateroskleróza (diabetická angiopatie). Jsou – li postiženy tepny a drobné vlásečnice dolních končetin, dochází k poruše prokrvení tkání nohy a celé končetiny. Porucha prokrvení je častou příčinou vzniku defektu nohy a zvyšuje riziko amputace.

K ochraně cév přispívá dobrá kompenzace cukrovky bez velkých výkyvů glykémie během 24 hodin, přiměřená váha, vyhýbání se kouření a uspokojivá hladina tuků v krvi.

K lepšímu prokrvení končetin doporučujeme pravidelný svalový trénink, nejlépe chůzi. V situaci, kdy má diabetik na noze defekt, je naopak nezbytné končenu odlehčit pomocí odlehčovacích pomůcek (2 berle nebo francouzské hole) a až do zahojení chůzi a stání co nejvíce omezit.

Střídavé koupele v teplé a studené vodě používají pacient s bolestivou neuropatií ke zmírnění bolestí nohou, ale vede to pouze k chvilkové úlevě, neuropatii to neléčí.

3. Je důležitá i prevence? A pokud ano, jak by měla ideálně vypadat?

Prevence diabetické nohy je zcela zásadní, řadě defektů se dá pravidelnou péčí a vhodnou obuví předejít.

Každý diabetik by měl u svého lékaře jednou ročně absolvovat zevrubné preventivní vyšetření nohou. Při tomto vyšetření lékař zjistí, jaké je u pacienta riziko vzniku diabetické nohy a stanoví další strategii.

Na nohou se vyšetřuje citlivost na teplo, na tlak a bolest při postižení nervů (diabetická neuropatie), postižní cév (diabetická angiopatie).Měří se kožní teplota nohou. Zvýšená teplota může signalizovat zánět v tkáních nohy či akutní Charcotovu nohu. Podle nálezu na nohou lékař doporučí další kontrolu nohou nebo pacienta odešle ke sledování do spádové podiatrické ambulance.

Součásti vyšetření nohou je i edukace o samostatné preventivní péči o nohy a o vhodné obuvi.

Každý člověk s cukrovou by si měl denně kontrolovat, zda nemá poraněné nohy, včetně meziprstí. Měl by mít na zřeteli, že při neuropatii může mít sníženou citlivost a nohy chránit před poraněním. Proto diabetiků doporučujeme, aby nechodili  bosi, ani doma.

Nesmírně důležitá je vhodná obuv, která musí být dostatečně široká a ve špičce i dostatečně vysoká, měla by mít tužší podrážku a vyměnitelnou plochou vložku bez „srdíček“(podpora klenby). Podpatek boty by měl být maximálně 2 cm vysoký, optimální je kožená obuv s upravitelnou šířkou šněrováním či na suchý zip. Obuv nenosíme naboso, ale s ponožkou z přírodního materiálu, beze švů a bez svíravého lemu. Nové boty je vždy potřeba opatrně „rozšlápnout“, to znamená nosit je opakovaně kratší dobu po bytě a pak zkontrolovat, zda nohy nejsou otlačené nebo odřené. Diabetik s deformitami nebo s neuropatií má jednou za dva roky nárok na příspěvek pojišťovny na diabetickou obuv 1 000 Kč.

Je třeba dodržovat správnou hygienu, nohy denně mýt, šetrně odstraňovat  tvrdou kůži nekovovým pilníkem a promazávat kůži mimo meziprstí hydratačním krémem či pěnou. Pacientům s otlaky doporučujeme pravidelnou odbornou pedikúru. V případě, že si pacient pedikúru provádí sám, je třeba dát pozor na poranění ostrým předmětem a nehty zastřihávat rovně a obrušovat pilníkem.

Při pravidelné kontrole v ambulanci má pacient s cukrovkou informovat lékaře o všech změnách, které nohou pozoroval.

Objeví – li se na noze otok, nově vzniklá deformita, změna barvy kůže, tvrdá kůže, neustupující bolest, puchýře, praskliny nebo otevřená rána, vždy je třeba co nejrychleji navštívit lékaře. I drobná ranka může být příčinou zánětu nohy a může vést k hospitalizaci. Při poranění nohy se mohou rozvinout i celkové známky zánětu s teplotami a třesavkou, pak je nutné neodkladně vyhledat lékaře.

4. Stačí diabetikům domácí péče o nohy nebo bychom měli pravidelně chodit na pedikúru?

Pacient s nízkým rizikem to znamená bez neuropatie, bez deformit a bez poruchy prokrvení končetin může preventivní péči a ošetření nohou provádět sám. Diabetikům s otlaky a těm, kteří péči sami nezvládnou, doporučujeme pravidelnou odbornou pedikúru, nejlépe u vyškolených pedikérek zaměřených na problematiku diabetiků

5. Slyšela jsem, že není vhodné, abych jako diabetička chodila na boso. Je to pravda?

Ano, ani bosa ani naboso, jak jsem psala výše.

6. Je nějaká látka, která by v kosmetice, která pečuje o nohy, neměla chybět? Pokud ano, jaká a proč?

V podiatrické ambulanci se nám osvědčila kosmetika s ureou. Je to látka tělu vlastní, vzniká při metabolismu proteinů a vylučuje se z těla močí a potem. V kůži se vyskytuje přirozeně, udržuje její zdravou hydrataci, a tím umožňuje zachovat její mechanickou odolnost – sílu, pružnost, elasticitu a bariérovou funkci. V péči o kůži se používá již přes 100 let a je bezpečná.

Použití preparátů s obsahem urey do 10% prokázalo zlepšení hydratace kůže a zvláčňující efekt. Při vyšším obsahu urey než 10% je popsán změkčující a keratolytický efekt, který může snižovat tvorbu otlaků. Takové přípravky je vhodné používat na doporučení lékaře.

Děkuji moc paní doktorce Venerové za její čas a zaslané odpovědi. Doufám, že vám byl článek nápomocný a všem diabetikům přeji krásné glymči. Budu moc ráda, když mi dáte vědět, jak o nohy pečujete vy. Máte nějaké konkrétní tipy? A znáte značku Medimento? Mějte se hezky, Karolína.