Město Harryho Pottera: Co vidět a zažít v Londýně?

3

Když jsme s mojí kamarádkou Jančou začaly plánovat cestu do Londýna, jako první nás napadly studia Harryho Pottera. I když jsme ale koukaly na vstupenky s dvouměsíčním předstihem, byly vyprodané, takže jsme nakonec zvolily jiný program a za pět dní prozkoumaly londýnské památky, ochutnaly místní jídlo a taky trochu nakupovaly. Co se mi líbilo nejvíc a kam bych se chtěla podívat znovu? Londýn mě nadchl.

londýnLetadlo, hotel a počasí

Letěly jsme se společností British Airways v pondělí po obědě a vracely jsme se v pátek večer. Cestou nazpět jsme měly hodinu a půl zpoždění, což tento let prý zpravidla má, ale dalo se to vydržet úplně v pohodě. Zatím nám stačila jen občanka, takže jsem pas nechala doma.

Naše ubytování bylo kousek od Hyde Parku, v oblasti Bayswater. Bydlely jsme v Blakemore Hyde Park Hotel a i když byly pokoje menší, ubytování to bylo moc hezké. Za příplatek můžete ke kontinentální snídani dostat i tu anglickou, což doporučuji, protože tak alespoň ochutnáte místní kuchyni. Mě nejvíc z anglické snídaně chutnal hash brow, což je smažená bramborová placička (u nás jí můžete znát třeba ze snídaní v mekáči). Dobré byly i žampiony a fazole – a to fazole moc nejím. Co mi naopak moc nechutnalo? Slanina, zdála se mi až moc masová 😀

Počasí jsme v Londýně vychytaly. Tedy až na poslední den, kdy nám pršelo. Jinak se teplota pohybovala okolo 25 stupňů, což je na procházky po památkách a odpočinek v Hyde Parku ideální. Londýn mě tedy o tom, že je upršený, nepřesvědčil.

Doprava po Londýně

Nejvíc jsme toho po Londýně prochodily pěšky. Hojně jsme ale používaly i metro, které jsme využily i z letiště do hotelu. Kupovaly jsme si celodenní jízdenku, která vycházela asi na 13 liber, což je nějákých 370 Kč. Celkově je v Londýně vše dražší než u nás, ale na spoustě věcech se dá ušetřit, o čemž se rozepíšu níže. Doporučuji si před cestou vytisknout mapu metra, je to totiž takové malé (velké) bludiště a chvíli nám trvalo, než jsme se v metru zorientovaly. Mapa nám ale dost pomáhala a vše je více méně dobře značené, jen je potřeba koukat před sebe a nahoru.

Památek je v Londýně hodně. Krásné budovy jsou na každém rohu a za těch 5 dní jsme toho stihly opravdu dost. Denně jsme nachodily okolo 20 kilometrů a stálo to za to!

Hyde Park a St. James Park

Do Hyde Parku jsme se podívaly hned první den. Hotel byl totiž od parku asi 5 minut pešky. Je to největší a asi nejznámější park z Londýně plný veverek a zelených papoušků, kteří jsou pojmenováni po Alexandru Velikém. Určitě si jedno odpoledne na Hyde Park vyčleňte, za mě byl krmení papoušků jeden z nejkrásnějších zážitků. Dokonce vám přistanou i na ruce. Hyde Park je kousek od nákupní ulice Oxford Street, takže můžete spojit nákupy s krmením papoušků.

Další známý londýnský park je St. James Park, který najdete kousek od Downing Street. I přes to, že je v centru, je tam více méně klid. V parku jsem si sice dala vynikající zmrzlinu, ale víc mě bavil Hyde Park se zvířátkama.

Buckinghamský palác a Kensingtonský palác

Buckinghamský palác je sídlem královského rodu už od roku 1837. Před palácem najdete památník Victoria Memorial, který byl postaven jako připomínka na královnu Viktorii. Pokud je královna Alžběta II. v paláci přítomna, vlaje na střeše červeno-zlato-modrá královská standarta (my měly štěstí a byla, hihi). Pokud v paláci královna není, na střeše vlaje britská vlajka.

Kensingtonský palác najdete v západní části Kensingtonských zahrad v Hyde Parku. Tento palác byl rezidencí princezny Diany po jejím rozchodu s princem Charlesem. Dnes se do paláce můžete podívat (za necelých 17 liber) i vy, k vidění je například Dianina garderóba.

Downing Street

Samozřejmě jsme šly i okolo ulice Downing Street, což je známá (ale uzavřená a přísně střežená) ulice v centru Londýna, na níž se nachází sídlo předsedy vlády a ministra financí. Už na střední škole jsme si povídali o Downing Street č. 10, což je oficiální sídlo britského premiéra. Upřímně mě ulice něják nezaujala, ale naše trasa vedla tak či tak okolo. Kousek od Downing Street se nachází také budova pro stráže Horse Guards Building, před kterou stojí nejen stráž ale také koníci.

Tower Bridge a Tower Of London

Tower Bridge viděl snad každý turista, který zavítal do Londýna. Spolu s Big Benem jde o neznamější londýnskou památku. Temže je sice špinavá a místy smrdí, ale výhled je to krásný a pro mě i přes milion fotek na Instagramu neokoukaný. Doporučuji si dát někde u Tower Bridge kafe, sednout si na lavičku, trávu nebo zídku u Temže a vychutnat si pravou atmosféru Londýna. Po ránu tam není zas takové rušno.

Když už mluvím o Temži, pokud milujete Harryho Pottera, nejspíš znáte Millennium Bridge, který se objevil na začátku filmu Harry Potter a Princ dvojí krve. Jde o ocelový most, jehož vzorem byl prý světelný paprsek.

Pevnost Tower Of London sloužila jako věžení, královská rezidence, sklad zbraní, mincovna i úschovna korunovačních klenotů.

St Paul’s Cathedral

Katedrála St Paul’s Cathedral je jedno z míst, u kterého se rozhodně vyplatí vystát si frontu. My jsme vystoupaly až nahoru do Golden Gallery, odkud je krásný výhled na celé město. Nohy nás sice bolely ještě další dva dny, ale stálo to za to. Vstupné je za 16,50 liber.

Sky Garden

Pokud si chcete užít krásný výhled na Londýn bez šlapání schodů a bez vstupného v St. Paul’s Cathedral, doporučuji navštívit nebeskou zahradu Sky Garden. My jsme se nahoru dostaly i bez vstupenky, určitě je ale lepší udělat si rezervaci předem (ale ani dva dny nestačí, bylo plno). Ve 35. patře najdete kavárnu, zahradu a terasu s úchvatných výhledem nejen na Temži, Tower Bridge a The Shard. „Zahrada“ je totiž prosklená ze všech stran. Jde o je nejvýše položenou veřejnou zahrada ve Spojeném království. Za mě byla Sky Garden úžasný zážitek a určitě bych se sem chtěla podívat znovu. Nádhera.

Big Ben a Westminsterský palác

Zvon Big BenWestminsterský palác se bohužel momentálně opravují, takže jsem toho moc neviděla. Westminsterský palác nebyl zakrytý celý, takže jsem si alespoň část prohlédla. Je opravdu nádherný a moc mě mrzí, že jsem je neviděla v celé své kráse. Kousek od paláce je také chrám Westminster Abbey, ve kterém je pohřbeno 3300 známých britských osobností, jako například vědec Isaac Newton nebo Charles Darwin. Vevnitř jsme ale nebyly.

London Eye

U Londýnského oka jsme také přímo nebyly. Věděly jsme totiž, že na projížďku nechceme, takže jsem známé London Eye viděla jen od Westminsterského paláce. Jde o nejvyšší ruské kolo v Evropě, má 135 metrů a zaskleněné kabiny, do kterých se vejde vždy 25 lidí. Nám se nechtělo stát tu dlouhou frontu a výhled jsme si užily ve Sky Garden a v Golden Gallery v St Paul’s Cathedral.

londýnTrafalgar square a National Gallery

Trafalgarské náměstí má název podle námořní bitvy u Trafalgaru (1805), ve které britské námořnistvo zvítězlo nad francouzko-španělskou posádkou. K vidění je také 50 metrů vysoký Nelson’s Column. Sloup byl postaven na počest adminála Nelsona, který při bitvě zemřel. Na Trafalgarským náměstím najdete vedle lví kašny také obrovskou (a nádhernou) budovu Národní galerie. Rozhodně doporučuji zavítat dovnitř. V pátek večer zde dokonce hraje živá hudba. Vstup zdarma.

Picadilly Circus

Kousek NY v Anglii. Tak bych navzala Picadilly Circus. Jsou zde velké světelné reklamy, rušno a nechybí ani hudba od místních umělců. Tady se mi líbilo moc a kdybychom měly více času, klidně bych si na Picadilly Circus sedla a pozorovala okolí. Kousek od Picadilly Circus je známý obchod M&M’s World, který má několik pater plných bonbónů. Nákupu jsem odolala, do obchodu jsme ale zavítaly.

Oxford Street

Samozřejmě jsme nemohly minout nejznámější nákupní ulici Oxford Street. Na té jsme byly dokonce několikrát. Pro mě byl nejhezčí zážitek obchod Selfridges. Vidět boty od Blahnika nebo Loubotina bylo úúúúžasný. Stějně tak kosmetika. Mají tu značky jako Laura Mercier, Stilla nebo Path Mcgrath. Já jsem si odnesla vysněné stíny i pudr. Takový malý materialistický ráj na zemi. Kousek od Oxford Street je také velký obchod Victoria’s Secret. Nikdy jsem ve Viktorce nebyla (když nepočítám obchod na letišti v Praze), takže si nejspíš dokážete představit, jak jsem bláznila. A samozřejmě jsem si nějáké to prádla odnesla.

Procházka po Camden Town

Různobarevné domečky, trhy i obchod (jako z budoucnosti) Cyberdog mě v Camden Town nadchli. Street food mi připomíná takový velký Manifesto u nás v Praze. Ochutnaly jsme vynikající vafle s ovocem a čokoládou a Janča si nechala v jednom z obchůdků našít na bundu křídla.

Natural History Museum a British Museum

Budova muzea Natural History za mě byla nejkrásnější budovou z celého Londýna. Když jsem vešla do hlavní haly Hintz Hall s obří kostrou velryby, připadala jsem si jako ve světě Harryho Pottera. Což o to, Londýn je celý v takovém Potterovském stylu, ale hala byla podobná aule v Bradavicích. Vstupné do muzeí je zdarma a k vidění je toho spoustu. Najdete tu třeba obří realistický model Tyrannosaura Rexe, minerály, velkou sépii Archie i měsíc. Moc mě mrzí, že jsme nevěděly o oddělení Eart Galleries, kde můžete zažít na vlastní kůži zemětřesení z roku 1995. Příště bych ráda navštívila i Darwin Centre, kde jsou prý k vidění různé zoologické rarity a znetvořeniny.

Vedle Přírodovědeckého muzea najdete ještě Victoria and Albert Museum, které se zaměřuje na umění. Tam jsme ale nezavítaly. Kousek od muzeí leží také slavná koncertní síň Royal Albert Hall.

Britské národní muzeum se skleněnou střechou mě bavilo o kapičku méně, ale i tak si myslím, že stálo za návštěvu. Jde prý o nejpopulárnější atrakci z celého Londýna. K vidění jsou mumie nebo Rosettská deska, která umožnila rozluštění egyptských hieroglyfů.

Červená telefonní budka a Doubledecker

Budka i dvoupatrový červený autobus jsou dominanty Londýna, které se jen tak neokoukají. Nevím proč, ale myslela jsem si, že červené autobusy jezdí jen s turisty, v čemž jsem se spletla. Můžete jimi jezdit i vy, jde totiž (vedle těch turistických) také o klasickou městskou hromadnou dopravu.

Tipy a netipy na kavárny, restaurace a obchůdky

  • Pizzu Hut je sice už i v Praze, ale já jejich pizzu poprvé ochutnala až v Londýně. Byla VY-NI-KA-JÍ-CÍ!! Na tenhle fastfood narazíte často a moc doporučuji ochutnat Margaritu s vyšším těstem.
  • Hard Rock Café (adresa: 150 Old Park Ln, Mayfair, London W1K 1QZ) moje poprvé bylo v Hard Rock Café, kam mě vzala Janča. Daly jsme si drink a vynikající burger. Určitě je ale potřeba udělat předem rezervaci, většinou mají narváno.
  • Whole Foods Market jsme navštívily poslední den a pokud máte rádi dobré a zdravé jídlo, tady se vám bude líbit 🙂
  • Bella Italia je síť restaurací s vyjikajícíma lasagněma!
  • NEDOPORUČUJEME Caffé Concerto na Oxford Street. Všechno jim hrozně dlouho trvá a v jídelník lístku prezentují na fotkách něco, co nenabízí.

Moc děkuji Janičce za krásný výlet, Londýn i Anglie je super a věřím, že se tam brzy podívám znovu. Určitě bych chtěla vidět hrad Windsor Castle, který je asi půl hodinky vlakem z nádraží Paddington a my už ho nestihly. Co vy a Anglie? Byli jste v Londýně? K.

3 KOMENTÁŘE

  1. Nádherné fotky. V Londýne jsem byla jaké dítě, takže samozřejmě bych se tam chtěla podívat znovu, abych si město pořádně užila a rozhodně nesmím vynechat papoušky 😀

  2. V Londýně jsem byla letos v květnu a zvládla jsem i ty ateliéry Harryho Pottera. Ale je fakt, že lístky jsem kupovala cca tři čtvrtě roku dopředu. 😀 Město je to úžasné, má skvělou atmosféru a rozhodně se tam musím v budoucnu znovu vypravit. 🙂

Comments are closed.