Před dvěma lety jsme se s Honzíkem vydali na řecký ostrov Santorini. Věřím, že jste tento ostrov a fotkách už někdy viděli. Bílé domečky s modrými střechami často zdobí reklamní tabule a televizní reklamy cestovních kanceláří. Milujeme cestování, ale nejsme typický dovolenkový pár. Ve světě rádi cestujeme, takže nás na stejné pláži najdete jen málo kdy. Po pár dnech na Santorini jsme zjistili, že bychom potřebovali, aby byl ostrov větší, spousta památek a kostelů vypadá hodně podobně a města (včetně toho hlavního) máte prochozené během několika hodin. Jaká místa na Santorini stojí za návštěvu a co nás v Řecku překvapilo?
Na Santorini jsme letěli se společností Eurowings a tuším, že to bylo z Vídně. Protože je na Santorini často vítr, na místo jsme dorazili až následující den, protože jsme na ostrově nesměli v náš plánovaný den přistát. Naštěstí nám zajistili hotel i snídani, ale nebudu lhát, když napíšu, že nám to hodně zkazilo náladu.
Ráda si kupuji knižní průvodce ještě před dovolenou, abych prozkoumala, kam všude se chci podívat. Průvodce pro Santorini jsem ale po Praze hledala marně a tak jsem si nakonec knížku koupila až na místě. K dispozici byl dokonce v češtině, takže jsem si svou knihovničku poctivě doplnila. Výlety jsme dopředu naplánované neměli. Našli jsme pár míst, která se nám líbila, ale jednotlivé cesty jsme plánovali až na místě.
Letovisko Kamari
Bydleli jsme v letovisku Kamari, které je poblíž města Thira (též Fira) v krásném hotýlku Zeus. Hotel moc doporučuji, snídaně na zahradce byla každý den úžasná, několikrát jsme využili i bazén a personál byl moc milý. Kamari má tmavou pláž vulkanického původu, což spolu s modrým mořem vypadá nádherně, jde o nejslavnější pláž na Kykladech. Na dovolené jsme byli mimo sezónu v květnu, a už tehdy byly tmavé kamínky hodně rozpálené. V červenci a srpnu si proto procházku po pláži bez bot neumím představit. Určitě počítejte s tím, že to pálí víc než klasický písek.¨
Hlavní třída se nachází přímo u pobřeží a je plná obchůdků, restautací, barů a kaváren. My jsme si na lenošení vybrali klidnější pravou stranu pláže, takže jsme hlavní třídou chodili pokaždé, když jsme se chtěli vykoupat. Většina číšníků z restaurací láká do kaváren a barů velmi nahlas a často jsou neodbytní, což nás za pár dní malinko omrzelo.
Kamari sloužila dříve jako přístav pro Starověkou Théru a jmenovala se Oia, ale trosky tohoto osídlejší jsou dnes zalité mořem. Nové jméno Kamari vzniklo podle malého kamara (oblouk), který dodnes stojí na jižím okraji pláže. Na jižním okraji pláže najdete i kostelík Miirtidiotissa.
Starověká Théra na Mesa Vouno
Jak už jsem psala výše, nad pláží městečka Kamari leží pohoří Mesa Vouno, které ukrývá trosky starověké Théry. Jestli stál nějáký výlet na Santorini za to a měla bych vybrat jeden jediný, pak by to byl výlet právě na Mesa Vouno. Vyrazili jsme pěšky a i když jsem cestou nahoru hodně nadávala, archeologické naleziště bylo nádherné. Určitě si sebou vezměte dostatek vody, převýšení je cca 360 metrů. Starověká Théra byla založena v 8. století př. Kr. a trvale byla osídlena až do raně byzanského období. Osada je vystavěna do tzv. amfiteátru (do velkého schodiště), které se rozdělují na menší, nepravidelné terasy. Takže asi ani nemusím zmiňovat, že výhledy na moře jsou úžasné. Nejvíc se mi líbila budova lázní a divadla.
Hlavní město Fira a Starý přístav Gialos ve města Fira
Město Fira působí dojmem, že visí přes okraj skal, je plné úzkých uliček, bílých domečků a kostelů. Moc se nám líbil metropolitní chrám Ypapanti, který byl 2x kvůli zemětřesení přestavěn a další kostelíky a kláštery. Tím, že většina budov vypadá hodně podobně si ale přesné názvy nevybavím. Do starého přístavu Gialos se dostanete lanovkou, na oslíkách nebo pěšky. My jsme šli dolů pěšky, byla to krásná procházka a oslíků nám bylo líto. Do Starého přístavu přijíždí všechny výletní lodě, proto jsme se po vodě vypravili do města Oia.
Oia
Do města Oia jsme se lodí dostali z Firy během několika minut. Jde prý o nejkrásnější a nejkosmopolitnější osadu na Santorini, která je známá předeším svými západy slunce. Z přístavu Ammoudi do města je to (podobně jako ve Fiře) také do kopce. My jsme šli trasu dokonce dvakrát. Jednou hned po připlutí lodě, kdy jsme se vydali po 214 schodech. Po druhé jsme se vydali do cestra Oia z přístavu když jsme zjistili, že z Oia do Firy se jezdí zpět autobusem a ne lodí. Procházka po silnici stála také za to, výhledy na moře byli úžasné. Protože jsme si koupili rovnou i zpáteční jízdenku a nestihli poslední autobus, poprosili jsme místního řidiče z cestovky a ten nás dopravil zpět do Firy. Určitě tedy dávejte pozor a pořádně se na to zeptejte. Z města Oia mě nejvíce utkvěl v paměti kostel Agios Georgios.
Co nás překvapilo byl fakt, že pokud nebudete mít u hotelu bazén, v Oia ani ve městě Fira se vykoupete jen málo kde a navíc se cestou zpět pořádně zapotíte. V přístavech je koupání většinou zakázáno a na jiné přístupy u moře jsme při procházkách nenarazili. Proto pro nás bylo město Kamari ideální a jsme rádi, že jsme si vybrali ubytování právě tam.
Cestování na Santorini
Na Santorini jsme se přepravovali taxíkem a autobusy. Taxík jsme využili jen z letiště na hotel a naopak, zbytek dovolené jsme pak procestovali autobusem. Podle jízdních řadů se moc neřiďte, autobusy nejezdí na čas a mívají zpoždění.
Co nás zklamalo byl výlet na Černou a Rudou pláž. Na internetu jsme na tyto pláže slyšeli samou chválu, výsledek nás bohužel nemile překvapil. Obě pláže byli malé, přeplněné lidmi a plné odpadků. Možná to bylo tím, že ještě nebyla sezóna, ale na obou plážích jsme se ani nevykoupali. Odsud je možné vydat se i na Bíou pláž, kam jsme se nakonec nevydali. Sem už bychom se znovu nepodívali.
Nejjižnější osada na Santorini – Akrotiri
Víc se nám líbilo ve vesničce Akrotiri, kde staví autobus také (je to asi zastávku před Red Beach). Vystoupili jsme o zastávku dřív prohlédli si to tam. Na vrcholu kopce stojí kastélie, která je obklopena tradičními i moderními domečky a krásný byl také maják, který stojí jen pár kroků od městečka.
Podívejte se na video z dovolené:
Pokud bysme na Santorini někdy znovu zavítali, ráda bych se podívala do prehistorické osady Akrotiri a do městečka Perissa, které jsme viděli jen z ptačí perspektivy z pohoří Mesa Vouno. Pokud byste se do Perissy chtěli podívat, můžete vyrazit přímo z Kamari, několikrát denně tam jezdí lodička.
Možná je to tím, že milujeme italské jídlo a řecké nás nezaujalo (s výjimkou řeckého salátu), nebo prostě tím, že jsme od Santorini čekali víc. Tentokrát pro vás tip na ždánou restauraci nemám. Zklamala nás nejen Red Beach ale i fakt, že Santorini sice vypadá nádherně na fotkách, ale pokud se podíváte „pod pokličku“, často vidíte třeba odpadky. Což o to, odpadky byli i v Neapoli, ale Santorini si na první pohled hraje na luxusní letovisko, kde se často konají svatby a líbánky. Nám se zatím toto místo líbilo ze všech dovolených nejméně, ale to nic nemění na tom, že jsme si užili moře a máme hromadu společných zážitků.
Navštívili jste Kyklady? Jak se vám tam líbilo? K.
Překrásný fotky, to je taková krása, hlavně Oia. Jen tedy u těch oslíků smutním. Miluji osly a tohle je stašný týrání, bohužel na některých místech ještě v pořádku :-/
Beauty of pink / Knižní regál
Ano, souhlasím. Je to spůíše na den či dva pro ty úžasné výhledy. Bohužel v sezoně je tam neskutečně lidí. Snad raději v zimě, kdy je jic přece jen méně.
Za nás bylo Santorini TOP. Pravé Red Beach byla nejhezčí pláž co jsem kdy viděl ( vrátili jsme se před 2 dny😀). Restaurace Cape of Nicolas kousek od této pláže mohu jen doporučit.
ZA MNĚ , UZ SANTORINI NE… JEDNOU JSEM TAM BYLA A STACI…ABYCH SE PRES KAMENY UTLOUKLA ,CO DO CHUZE A DALEKO NA CERVENOU PLAZ…ANO VYHLEDY – TY JSOU FAMOZNI, KAZDA FOTKA SANTORINI JSOU JENOM VYHLEDY Z FIRY ANEBO OIA – ALE PLAZE ŽADNE…DIVAT SE ZHORA NA MORE, KTERÉ JE STRMHLAV DOLU A NEMOCT DO NEJ … TO NEDAVAM. TO MUZU V BAZENU I TADY V CR. RECKO A JEHO OSTROVY MILUJI, UZ 20 LET LETAME V LETE NA DOFCU, ALE ZE VSECH OSTROVU JSME SI ZALIBILI KRETU A TAM JSME POSLEDNÍCH 7 LET…🇬🇷👍☀️🍉 A ZNOVA SE TAM TĚŠÍME ZA DVA TYDNY:-)
Máte odtiaľ naozaj prekrásne fotky. 🙂 100% verím tvojim slovám, že pod pozlátkom sa často skrýva niečo úplne iné, ale aj napriek tomu, že už mám overené, akí sú Gréci (a často aj turisti v Grécku), strašne rada by som sa tam aspoň raz pozrela.
Sabi z blogu Beautiful savage
Comments are closed.