Nejsme v tom sami. Aneb slavní s cukrovkou

0

Už nějaký ten pátek plánuji napsat o slavných lidech s cukrovkou a dostala jsem se k tomu až nyní. I přes to, že na první pohled může takový článek působit spíše bulvárně, rozhodla jsem se ho pojmout trochu jinak a vy tak zjistíte, které celebrity jsem měla ráda jako malá. Věřím ale, že zvědavost byla tím hlavním důvodem, proč jste na článek klikli.

Cukrovkáři prvního typu

Když v roce 2008 vyšel hudební film Camp Rock, začala jsem se více zajímat o Jonas Brothers. V té době mi bylo 12 let a Jonas Brothers byla hudební skupina mladých, pohledných zpěváků a bratrů. Později jsem se z nějakého časopisu dozvěděla, že nejmladší z nich má cukrovku. Cukrovku jsem v té době měla asi půl roku, takže to pro mě bylo super zjištění. „Poznala“ jsem někoho, kdo cukrovku opravdu má a netají se tím.

Od té doby jednou za čas prohledám internet a zajímám se o to, kdo ze slavných cukrovku má. Většinou totiž platí, ze se celebrity věnují „problémům“, které se jich více méně týkají a tím šíří i povědomí o dané problematice.

Moji oblíbenci

Mým idolem byl (a stále je) Nick Jonas. Není to ale tím, že by se mi líbil nebo bych do něj byla platonicky zamilovaná. Může za to právě diabetes. Cukrovka mu byla zjištěna ve 13 letech a příznaky byly hodně podobné těm mým. Vyčerpanost, žízeň a pokles hmotnosti. Je na inzulínové pumpě a neustále mu glykémii hlídá sensor. O cukrovce pořádá přednášky a semináře spolu s diabetiky, které zná.

Mojí oblíbenkyní je i známá a krásná herečka Salma Hayek, která měla cukrovku v průběhu těhotenství.

Nejsme v tom sami

Modelka a herečka, která patří mezi slavné osobnosti, které se věnují tomu, co je trápí. Vanessa Williams má cukrovku prvního typu a velmi intenzivně se věnuje charitativním činnostem ve spojení s cukrovkou.

A co druhý typ?

Nezapomněla jsem ani na druhý typ cukrovky, o kterém se píše o poznání více. Cukrovkou druhého typu trpí například Tom Hanks. Zajímavostí je, že když se Tom Hanks v roce 2013 k cukrovce veřejně „přiznal“, připojilo se k této nemoci několik miliónů Američanů. K odhalení nemoci vedlo prý rapidní snížení hmotnosti. Je zajímavé, co všechno dokáže ovlivnit jedno přiznání.

Cukrovku 2. typu má od svých 63 let i známá tenisová šampiónka Billie Jean King.

Zpátky do minulosti

Americký vynálezce a vědec Thomas Alva Edison na následky cukrovky v roce 1931 dokonce zemřel.

I Elvis Presley podle některých zdrojů trpěl cukrovkou. Bohužel se ale nevím přesně, kterým typem.

Diabetes v Česku

Nezapomněla jsem ani na český rybníček diabetiků. Ti, kteří jí mají, jsou většinou velmi známí tím, že jí mají. Patří mezi ně například Miloš Zeman a Pavel Kříž, který zdůrazňuje hlavně důležitost prevence.

A pokud jste viděli film „Jak vytrhnout velrybě stoličku“, vzpomeňte si na tatínka, kterého ztvárnil herec František Němec. Je na inzulínu.

A které známé osobnosti s cukrovkou znáte vy? K.