Jak jsem si zamilovala Izrael: To nejlepší z Tel Aviv

2

O Izrael jsem se poprvé začala zajímat před více než půl rokem (když tedy nepočítám hodiny a hodiny přednášek a studia na teologické fakultě…), protože se definitivně rozhodlo, že tam Honzík pojede pracovně na dva měsíce. Nejdřív jsem si říkala, že pojedu s ním. Učila jsem se na státnice a psala bakalářku, takže jsem si to mohla dovolit. Nakonec jsme se ale kvůli našim kočičákům rozhodli, že zůstanu doma a za Honzíkem se pojedu podívat v listopadu. Vybrali jsme konec listopadu proto, že jsme v tu dobu slavili pětilété výročí a bylo to někde v půlce Honzíkova školení. Miluju moře a cestování, takže to pro mě bylo jedno z nejhezčích výročí i přes to, že jsme spolu strávili jen pár dní.

Na začátku října jsme se rozloučili ve vestibulu metra na Muzeu a já si začala prohlížet izraelského knižního průvodce. Víc toho ale za ten měsíc vyzjistil a procestoval Honzík, takže když jsem za ním přijela, dostala jsem spoustů tipů na to, kam se v Tel Aviv podívat. Mrtvé moře a Jeruzalém jsme procestovali společně během pár dní volna. Letěla jsem za ním na 6 dní a během necelého týdne jsme toho stihli docela hodně. V dnešním článku bych se s vámi ráda podělila o to nejhezčí, co jsem v zemi tří světových náboženství, konkrétně v Tel Aviv viděla a co by nemělo uniknout ani vám. O tom, co navštívit mimo tzv. „Jarní pahorek“ vám napíšu příště.

 

Letěla jsem přímou linkou s izraelskou společností El Al a let trval necelé 4 hodiny. Déle jsem ještě nikam necestovala (a ještě ke všemu sama!!), ale s knížkou v ruce se to dalo zvládnout. Tušila jsem, že se mi nevyhne podrobná letištní kontrola, ale prošla jsem v pohodě i s mojí lámanou angličtinou.

Z letiště jsme do centra Tel Aviv jeli vlakem a protože Honzík bydlel u Sheinkin street, část cesty jsme jeli i autobusem. Sheinkin street je prý ekvivalentem newyorské Greenwich Village, což bohužel nemůžu posoudit, protože jsem v NY ještě nikdy nebyla. Sheinkin street je plná restautací, pekáren, malých krámků s kosmetikou a oblečením a najdete v ní i spoustu kaváren a stánků, kde vám v přepočtu za 120 Kč udělají půllitr čerstvého freshe z pomeranče nebo granátového jablka. My jsme zavítali i do obchůdku (nečekaně) s kosmetickou Sabon (adresa: Sheinkin St 21, Tel Aviv-Yafo), kde vedle kosmetiky Sabon prodávali nádherná ručně vyráběná mýdla.

 

Pláže s výhledem na nekonečné moře

V Tel Aviv jsem nejvíce času trávila na pláži. Pláže v druhém největším izraelském městě jsou hodně rozlehlé, v listopadu se na písku opalovalo jen pár lidí a do vody vlezl vzhledem k velkým vlnám jen málo kdo. Nejčastěji jsem čas trávila s knížkou na Jerusalem Beach, což je pláž, která je blízko kruhového objezdu a najdete na ní přístřešky, kam se můžete schovat před sluníčkem. Je poměrně daleko od všech restaurací, takže tam byl krásný klid s výhled na širé moře.

Podél pláží je několik mrakodrapů a luxusních hotelů, včetně známé Shalom Tower (Šalomská věž), což je místo, kde před 110 lety Židé z Jaffy založili město Tel Aviv. U pláže najdete dětská a volejbalová hřiště i posiloveny. Dokonce se můžete projet na kole, což jsme s Honzíkem několikrát udělali. Stáhli jsme si aplikaci Mobike a jezdili na kole za pár korun. Já jsem kolo využívala i během dne, když jsem jela do starého přístavu nebo do městské části Old Jaffa. Tel Aviv je město, které přeje kolařům, má přes 70 km cyklistických tras.

 

Město z Tísíce a jedné noci – Old Yafo

Old Yafo je stará městská část v Tel Aviv, která vás naláká už samotnou pohádkovou kulisou z přístavu. Stupňovité zdi, věže a střechy lákají na procházku a malé uličky dodávají místu romantickou a klidnou atmosféru. Pokud budete mít čas, každou středu nabízejí turistické informace prohlídku čtvrti zdarma, škoda, že jsem to nevěděla dřív, určitě bych toho využila!

Za návštěvu stojí krásné náměstíčko s hodinovou věží, starý přístav Jaffa s majákem, který je jedním z nejstarších přístavů na světě, vznášející se mandarinkovník Suspended Orange Tree, nádherná fontána Zodiac Signs nebo divadlo Jaffa Theatre, u kterého bývá spousta stánků se šperky. Vyplatí se také navštívit most přání Wishing Bridge u překrásného parku Abrasha a muzeum Ilana Goor Museum, od kterého uvidíte sochu usmívající se velryby The Smiling Whale. Cestou z přístavu jsem narazila na nenápadný obchůdek se šperky Adina Plastelina, kde vám ukáží, jak probíhá celý proces vyrábění šperků netradičním způsobem Millefiori, což mě oslovilo i přesto, že podobný typ šperků nemám ráda.

Možná jste na Instagramu nebo na Facebooku zaznamenali fotky, kde se lidé fotí s tyrkysovými křídly, kterým se říká Blue Angel’s Wings. Jde o street art od umělce jménem Yochai Matos. Křídla najdete kousek od starého přístavu, vedle kunturního centra Nalaga’et Center. Na Google Maps křídla ani adresu nenajdete, takže se držte kulturního centra. Pro snadnější orientaci přikládám špendlík na mapě (najdete ho v galerii).

Tel Aviv je takovým městem koček, proto jsem často myslela na ty naše kočičáky. Zatímco na pláží dovádějí páníčci se svými pejsky, v úzkých a klidných uličkách čekají kočky a kocouří. Narazíte na ně vždy a všude. Místní lidé mají kočky rádi, dokonce je pravidelně krmí a starají se o ně.

Telavivský přístav

Přístavy jsou v Tel Avivu dva. Zatímco přístav Jaffa si zachoval poklidný ráz, Telavivský přístav je spíše centrum zábavy a nákupů. Najdete zde kavárničky s výhledem na moře, restaurace s romantickými světýlky, proslulý nápis Tel Aviv nebo starý dětský (a fotogenický) kolotoč. Vyplatí se tu alespoň několik desítek minut strávit, když přistává letadlo, vidíte ho těsně nad hlavou.

 

Centrum města

Protože bydlím v poměrně velkém městě už 5 let, centrum Tel Avivu mě nakolik neuchvátilo. Praha má 1 281 000 obyvatel, zatímco Tel Aviv „jen“ 435 855 obyvatel. Co se týká velikosti mrakodrapů, Tel Aviv vede na plné čáře. Byznysová část je plná výškových budov a líbilo se mi tam zejména v noci. Více jsem si užívala moře, pláže a klid a fakt, že jsem nikam nemusela spěchat. V Izraeli se používá izraelský shekel, což je asi šest a půl koruny. Víkend má Izrael v pátek a sobotu. Tradiční židovský svátek Šabat, který je striktně věnovaný odpočinku, začíná v pátek večer se západem Slunce a končí v sobotu večer při východu první hvězdy. Obchody jsou zavřené, nejezdí auta ani autobusy a všude je klid a ticho.

 

Kam zajít a co rozhodně ochutnat

Číslo jedna je za mě sladké ovoce Passion fruit nebo chcete-li marakuja. S tím ovocem, které se dá sehnat u nás v Čechách se to nedá vůbec srovnat. My jsme si ho míchali s vodou, mňam. Je nádherně šťavnaté a 2x tak větší než to, na které jsme u nás zvyklí. V Old Yafo jsem ochutnala i zmrzlinu z marakuji, byla výborná!

Pochutnávala jsem si i na čerstvě vymačkaném pomeranči nebo granátovém jablku. Obecně tam ovoce chutná úplně jinak než u nás (logicky), takže ho rozhodně ochutnejte. Možnosti jsou na každém rohu a ovoce, zeleninu a koření koupíte také na velkém trhu Carmel Market.

Na snídani jsme byli v útulné kavárně Bucke Café (adresa: 91 Ahad Ha’Am Street, Tel Aviv-Yafo). Já jsem si dala sendvič a Honzík shashuku, což je národní zeleninové jídlo Izraele. Základní ingrediencí jsou rajčata, cibule, paprika a vejce. Chutnala nám tam i káva. Pokud máte rádi pražské Manifesto, Tel Aviv nabízí takovou indoor variantu. V Sarona market se najíte, koupíte olivy, olivový olej nebo sušená rajčata.

 

Příště bych se chtěla podívat na historické vlakové nadraží Hatachana, u kterého má být spousta obchůdků s uměleckými a designerkými kousky a do Muzea umění, které vypadá už na první pohled velmi zajímavě. A ještě tu pro vás mám video, které jsem v Izraeli natáčela, tak se podívejte:

Co vy? Chtěli byste se do Izraele podívat? Mě by to dříve ani nenapadlo a teď bych se tam moc ráda vrátila. V Tel Avivu jsem viděla ty nehezčí pláže… Mějte se hezky, Karolína

2 KOMENTÁŘE

  1. Hezký článek…🙂určitě jsi s to tam užila,stejně jako my. Izrael jsme v unoru procestovali od Eilatu,po pobrezi Mrtvého more,přes Jezuralem a skončili jsme právě v Tel Avivu…6 dni genetického,ale krásného poznávání…perfektni dovca a nádherná,svá země,krásná příroda a mili lidé.Taky mam na blogu článek,tak mrkni,pokud máš zájem.Izrael je magická zem a určitě pojede znovu!Každou noc se mi o ni zdá…milion zážitků 😁

Comments are closed.