DIY – pleťová voda pro mastnou pleť

0

Pokud můj blog čtete už nějákou dobu, asi víte, že mám suchou pleť. Často mi ale píší ti z Vás, kteří mají pleť mastnou. A protože přípravky na mastnou pleť logicky testovat nemůžu, rozhodla jsem se, že se podívám na internet a zkusím něco vlastního a jednoduchého vytvořit doma. Dnes tu mám DIY na pleťovou vodu pro mastnou pleť. A složení bude 100% přírodní.

Nemusíte se přesně držet receptu, mým cílem je ve Vás vzbudit zájem, abyste něco podobného vyzkoušeli i vy, doma. Bylinek je spousta, takže koukněte i po jiných alternativách. Já sáhla po ingrediencích, které jsou nejčastěji používané pro mastnou pleť. Tedy aspoň všeobecně.

Ingredience

Základní ingrediencí pleťové vody bude zelený čaj a citrónová tráva. Doporučuji, abyste si koupili kvalitní sypaný zelený čaj, který využijete jak na tuto pleťovou vodu, tak třeba ráno, k snídani. Já jsem dříve milovala černý čaj, ale postupem času jsem si více oblíbila ten zelený a mám ho ráda hlavně s trochou citrónu. Věřím, že většina z Vás má ale takový čaj i doma.

Zelený čaj je skvělý na akné, zánětlivé procesy kůže, ale třeba i na lupenku. Můžete zkusit i takovou variantu, že zelený čaj úplně vynecháte a pleťovou vodu uděláte jen z odvaru z citrónové trávy. I tato pleťová voda se hodně doporučuje. A pokud Vám nějáká citrónová tráva zůstane, můžete jí využít třeba jako vonnou složku do koupele, nebo v kuchyni. Často se používá k masu.

Postup:

V prvním kroku si tedy uvařte klasický hrnek zeleného čaje (Stupeň vody může být od 70-90 stupňů, ale 70 stupňů se hodí spíše pro pleťovou vodu, kterou využijete během dne, jen pro osvěžení. Pokud si chcete vytvořit tonikum, nebojte se i větší teploty. Čím větší teplota, tím větší množství tzv. taninu, který stahuje například rozšířené póry, což spousta z Vás určitě ocení.), kam přidáte dvě lžičky citrónové trávy. Já jsem sáhla po čaji, který je i s heřmánkem.

Heřmánek je pro pleť také velmi dobrý. Dělají se s ním i pleťové oleje a pokud máte citlivou pleť, bude to pleťová voda přesně pro Vás. V tom případě si vystačíte jen s heřmánkovým čajem, nebo jinou bylinkou. Stačí se podívat do knížek, nebo na internet, na co jsou dané bylinky vhodné. Čaj rychle schladíme, a díky tomu neztratíme cenné látky, které jsou v něm obsažené. Já jsem ho dala za okno a studený byl za chvíli.

Pokud budete vařit sypaný čaj, doporučuji ho vylouhovat v jednorázovém sáčku, který Vám ulehčí práci. Čaj můžete vylouhovat i normálně a poté čaj přelít sítkem.

Nakonec budete potřebovat jen nějákou šikovnou nádobku. Hezké nádobky mají v Pepco, nebo v NanuNana a navíc jsou tam za pár korun. I taková lahvička mi dělá každý den v koupelně radost. Věřili byste? Mám jich několik a v jedné z nich třeba mojí oblíbenou Jarischovu vodu.

Nezapomínejte ani na trvanlivost pleťové vody, raději jí udělejte méně a častěji vyměňujte. Zabere to jen pár minut. Takováhle pleťová voda totiž rozhodně nevydrží stejně dlouho, jako ty z obchodu a co je důležitější, je fakt, že postupem času se cenné látky (v tomto případě antioxidanty) znehodnocují. Proto je vždy nejlepší ta pleťová voda, která je čerstvá.

A to je z dnešního DIY všechno. Doufám, že jsem Vás inspirovala a budu se těšit u dalšího článku 🙂 Vaše Karolína