Cestování – Polignano A Mare, Itálie

1

Půvabné městečko Polignano a Mare s 18 000 obyvateli by vám při návštěvě Apulie nemělo uniknout. Rozhodně patří mezi TOP místa, která musíte vidět i přes to, že se o něm v turistických průvodcích  tolik nemluví. Dovolená v Itálii stála za to. Nekonečný výhled na moře, vysoké skalní útesy i malebná pláž s průzračným mořem stojí rozhodně za prozkoumání.

My jsme se z Hlavního nádraží města Bari (Bari Centrale) do Polignano a Mare vydali vlakem. Zpáteční jízdenka společnosti Trenitalia stojí 5 euro pro jednoho. Detailní jízdní řády najdete na těchto stránkách. Doporučuji prostudovat před odjezdem a zjistit, kdy jede poslední vlak. My jsme vyjeli hned ráno, abychom měli co nejvíce času na prohlídku města. Snídani jsme si koupili cestou, v pekárně, cestou na vlak. Pochutnali jsme si na křupavých houstičkách.  Z nádraží dojdete k moři i do centra za několik málo minut. Stačí, když půjdete dolů. Spletité a útulné uličky vás k moři dovedou sami.

 

Začali jsme procházkou města. Prošli jsme se hlavně podel skalního okraje, s výhledem na nekonečné moře a s pohledem do úzkých uliček města. Uličky často skrývali roztomilé domečky a barevné dveře nebo okna, která jsou pro „mojí“ Itálii typická. Výhled na moře zpoza nenápadných uliček mě nikdy neomrzí.


Kostel Matrice di Santa Maria Assunta, který je 13. století, najdete na nenápadném a útulném náměstí Piazza Vittorio Emanuele. Největší dominantou je ale nejstarší část města,
vystavěná na
skále, která s blankytně modrým mořem působí překrásně. Azurové moře a čistá pláž si v roce 2014 zasloužíli tzv. Modrou vlajku jako ocenění kvality pláže a moře. Pláž najdete pod robustním římským mostem na antické silnici Via Traiana. Na pláž vede dlouhé, kamenné schodiště.  Jelikož jsme v Apulii byli po sezóně, na pláži bylo jen pár lidí a tak jsme si užívali nejen
překrásný výhled ale i klid a zvuk moře. Byla to jedna z nejhezčích pláží, kterou jsme v Apulii navštívili. Vyfotili jsme spoutu fotek i momentek a prozkoumali „chodbu“ ve skale, která vedla přímo do moře. Samozřejmě jsme se při prozkoumávání nečekaně namočili.

 

Nejstarší část města můžete často vidět i na fotkách. Je to nejfotogeničtější místo Polignano a Mare. Výhled na staré město si nejvíce užijete z náměstí Piazza Domenico Modugno, kousek od pláže. Náměstí Domenico Modugno se vyznačuje velkou sochou slavného zpěváka, která vám jen těžko unikne. Poskytne neobvyklý výhled na moře i na město. I přes to, že ten den bylo zpočátku pochmurno, výhled jsme si úžívali. Sednout si na útes, pozorovat moře a město bylo krásné a nezapomenutelné. Výhled mi vyrazil dech a nemohla jsem se na tu krásu vynadívat. Sedět jsme vydrželi několik desítek minut i přes to, že dopoledne nesvítilo sluníčko. S největší pravděpodobností bude foukat, takže nezapomeňte na teplejší mikinu nebo svetr. Já jsem z toho měla náběh na zánět močových cest. I přes to, že mi byla zima jsem se o výhled nechtěla připravit.

Na konci uliček jsme často nacházeli nenápadné plošinky s vyhlídkami na moře a pokaždé byl výhled dechberoucí. Musím podotknout, že výhled na moře byl v Polignano a Mare ten nejkrásnější, který jsem do té doby viděla a vím, že na tyto okamžiky nikdy nezapomenu.

 

Na obědě jsme byli v restauraci poblíž oblázkové pláže. Na dominantním mostě jsme narazili na pizzerii a cukrárnu La Terrazza (adresa – Via San Vito 1, 70044 Polignano a Mare, Italia). Já jsem si dala sýrovou pizzu a Honzík těstoviny. Ceny byly na italské poměry průměrné. A nezapomněli jsme ani na naší oblíbenou kávu.

Po obědě nám vysvitlo sluníčko, takže jsme se přesunuli na pláž. Honzík se dokonce i vykoupal. Já jsem se začetla do knížky a odpočívala. Na večer jsme se vrátili do Bari, kde jsme si zašli na zmrzlinu a znovu prošli město. Vždy je co prozkoumávat a při každé procházce jsme našli něco nového.


Moře i město Polignano a Mare stálo za návštěvu a rozhodně bych se tam ráda podívala znovu 🙂 Nezapomenutelný zážitek. Co vy? Plánujete výlet do Apulie? Hezký den, Karolína.

1 komentář

Comments are closed.