KNIŽNÍ RECENZE: Radka Třeštíková – Osm

1

Spisovatelku Radku Třěštíkovou mám moc ráda. Přečetla jsem od ní už několik knih. Včetně známé knížky Bábovky a To prší moře. Obě knížky se mi moc líbily, takže jsem pár dní po vydání knížky Osm běžela do knihkupectví s jasným cílem. A protože už je to nějáký ten pátek, kdy jsem knížku přečetla, dnes jsem se rozhodla konečně sepsat recenzi. Jaká byla Radka Třeštíková v knížce Osm?

Knížka Osm od Radky Třeštíkové je psaná v podobném duchu, jako knížka Bábovky. Knížka nezačíná začátkem a nekončí koncem. Zní to chaoticky, že? Ve skutečnosti to ale spletité není. Kniha se čte dobře a děj se mi ani jednou nezamotal. I přes to, že spousta recenzí i lidí mluví o tom, že postav v knize je moc, mě to tak nepřišlo. Postav je v knize hned několik, ale ani jedna mi v příběhu nepřišla navíc nebo zbytečná. Hlavní postavou je postřelená Míša a příběh se točí okolo Míšiných vztahů, které nejsou jednoduché. Dozvídáte se také to, co se vlastně stalo a proč. Ze začátku (nebo vlastně na skoro konci) nevíte, kdo Míšu postřelil. Čtením ale zjistíte, nebo vám dochází, kdo co udělal/neudělal.

radka třeštíková osm

Míšiny vztahy jsou opravdu hodně zamotané a dalo by se říct, že ani jedna postava není vlastně bez viny. Nicméně nemůžete zároveň říct ani to, že by některá z postav byla hodná nebo zlá. Všechno má svůj důvod.

I přes to, že má být kniha „tak trochu jiná detektivka“, do tohoto žánru bych jí neřadila. Jde o klasický román s pár stránkami detektivního prostředí.

Chápu ale, co tím Radka Třeštíková chtěla říct.

V knize vystupuje především (bývalý)přítel Honza a (bývalá)kamarádka Alice. Za Míšou do nemocnice chodí také Julie a Max, kterým Míša hlídala dvě malé děti – Medu a Bruna. Stránky, na kterých se děti objevovaly mě bavily a děti na mě působily hodně autenticky. Viděla jsem v tom i jistou podobnost, mezi tím, co Radka často píše na Facebooku o svých dětech.

Konec posledního odstavce je velmi zajímavý. I přes to, že není česky, tak ho pochopíte. Nebudu vám ale lhát. Já jsem si ho ale pro jistotu přeložila.

radka třeštíková osmradka třeštíková osm

radka třeštíková osm

Osm je ideální knížka na dovolenou i na koupaliště

Kniha se čte skvěle. Je zábavná, místy úsměvná a oddechová. Je to taková ta ideální knížka na dovolenou nebo na koupaliště. Pokud bych ale měla Osm porovnat s ostatními knížkami, které jsem od Třeštíkové četla, To prší moře stále řadím na první pozici.

Autor: Radka Třeštíková

Originál: Osm

Počet stran: 384 stran

Rok vydání: 2017

Nakladatelství: Motto

Anotace: Jednu březnovou sobotu je v Ďáblickém háji nalezena postřelená mladá dívka Michaela. Zůstává v bezvědomí a policii se nedaří vyšetřit, kdo čin spáchal a proč. Byl to její snoubenec, nejlepší kamarádka nebo snad někdo z rodiny, ve které Michaela hlídala děti? Ona sama si po probuzení z kómatu osudný den nepamatuje, co víc, nepamatuje si celý poslední rok svého života. Rok, který začal tak nevinně jako pohlazení a skončil pokusem o vraždu…

Děkuji za přečtení a dejte mi vědět, co čtete vy. Četli jste knížku OSM od Radky Třeštíkové? Já se momentálně začítám do knížky Manželé odvedle…

Hezký začátek víkendu, Karolína
radka třeštíková osm
radka třeštíková osm radka třeštíková osm

1 komentář

  1. O Radce Třeštíkové vím, ale její knížky mě doteď pořádně nelákaly. Třeba se to časem ještě změní …

Comments are closed.