Monopoli – azurové moře, nádherný přístav i útulné uličky

2

O městu Monopoli se z knižních průvodcích ani na internetu moc nemluví. A přitom je to jednom z nejkrásnější měst, které jsme v Apulii navštívili. Předčilo pro nás i turisticky známé město Alberobello, které je pro Apulii typické. Třpytivé a průzračné moře, pohádkový přístav i úzké uličky, které v Monopoli najdete, vám vyrazí dech. 

Okolí Monopoli – to je ta pravá Itálie. Kdo Monopoli navštívil nejspíše ví, o čem mluvím. Pokud plánujete cestu do okolí Bari nebo do městečka Polignano A Mare, tohle místo zkrátka nemůžete vynechat. My jsme se do  Monopoli vydali vlakem z Bari Centrale. Jeli jsme městkých vlakem, který není tak reprezentativní, jako jsou vlaky společnosti Trenitalia. Za to ale poznáte tamní život lidí z okolí. Těmito linkami jezdí každý den do práce nebo do školy. A to právě jde, ne? Nám jde o to, abychom poznali tamní kulturu, zvyky jídlo a pamatáky. Zpáteční jízdenka do Monopili vyšla na 6 euro a 40 centů na osobu. Cesta trvala asi půl hodinky.

My jsme do Monopoli původně ani jet nechtěli. Když už se o Monopoli mluví, vždy jen velmi málo. Pokud ale zabrouzdáte na internetu, do cestovatelských skupin (moje oblíbená je třeba tahle na Facebooku), Monopoli vám poradí spousta cestovatelů. Doporučuji podobné skupiny sledovat a před cestou se zajímat o to, co stojí za návštěvu. Do města jsme dorazili v 8 hodin ráno a zůstali až do večera. Prošmejdili jsme staré město i rozhlehlý přístav. Historická část města neměla chybu. Nejvíce nás zaujala místní  katedrála s cennými obrazy Madonna della Maddia z roku 1107, která stojí na místě původního kostela. Kostelů je ve městě hned několik (říká se, že přes dvacet určitě). Monopoli je známé tím, že je plné sakrálních staveb, které jsou doslova na každém rohu. Zárověň není město obrovské, takže stihnete obejít všechna krásná místa.

 

Nejkrásnější bylo z celého města třpytivé, azurové moře. Nikde jinde jsme tak hezké moře neviděli. Ve vodě plavalo spousta ryb a vyhřátě kameny přímo pobízeli k tomu, abychom se zastavili a
odpočinuli si. Turistů bylo ve městě málo, takže byl na pláži krásný klid a sem tam se přišel vykoupat někdo místní.

Krmili jsme nenasytné holuby (jak už je na dovolené naším zvykem) a Honzík se dokonce vykoupal. Předchozí dny bylo hezké počasí, ale nebylo tolik, abychom se koupali. V Polignano a Mare jsme byli v dlouhých kalhotách a mikinách, takže jsme čekali, že bude stejně i v Monopoli. Pobřežní opevnění ale přitahuje sluníčko, takže bylo na pláži krásné teplo a bezvětří. Naprostá nádhera pro tělo i duši. Takhle si představuju ideální líbánky. Škoda, že jsem si do batohu ráno nesbalila knížki a plavky.

Honzík se i koupal.

Další významnou stavbou  je opevnění Castello di Carlo  z roku 1522. V historii v něm byla i mateřská školka či škola umění a řemesel. Cílem celé pevnosti bylo chránit vstup do přístavu. Staré město představuje síť úzkých uliček.

K obědu jsme měli těstoviny a citrónový sorbet, který chutnal skvěle. Šli jsme do nenápadné restaurace The New Gallo Nero Di Latela Cosimo (adresa: 22 Largo Porta Vecchia, 70043 Monopoli BA), která byla poblíž pláže. Najedli jsme se na útulné terase a personál byl také milý. Jestli si oběd rádi vychutnáváte až později, dejte pozor na čas. Okolo 15 hodiny bývají obchody i restaurace na několik hodin zavřené. Není to ale pravidlem. V Bari jsme s otevírací dobou problém neměli. Pro jistotu jsme sebou vždy nosili alespoň něco malého na zub. Přeci jen už nebyla sezóna a Monopoli
není hlavním městem, jako je Bari, kde jsme měli zařízený pokoj. A pokud máte chuť na čestvou zeleninu nebo ovoce, trhů je ve města pousta. Fascinovalo mě i čerstvé ovoce, na které narazíte kdekoliv.

 

Středem města je náměstí Piazza Vittorio Emanuele II. Východně od tohoto náměstí leží historická část města s přístavem. Na nábřeží určitě neminete Castello di Santo Stefano, hrad, který je vzpomínkou na normanskou nadvládu. Zde se taky nachází kostel Santa Maria, který byl vybudován pro námořníky z Amalfi, kteří, když unikli bouři, se sem přišli modlit. Krásné místo s výhledem na moře i na rybáře, skvělé i na romantickou procházku.

V Monopoli bylo krásně. Příště se podíváme na městečko Alberobello a pak už nás čeká řecký ostrov Santorini.

Mějte se krásně a dejte mi vědět, kam se letos chystáte vy, Karolína

2 KOMENTÁŘE

  1. Ty jo, to je krása 🙂 Mám ráda cestovatelské články, kdy se lidé podívají i do méně známých měst a navštíví tak místa, o která jen tak někdo nezavadí 🙂 Je škoda, že když se řekne Itálie, 90% lidí řekne pouze Benátky, Pisu a Řím.

  2. Jedno z nejhezčích míst na které jsme v Itálii zatím narazily 🙂

Comments are closed.