S cukrovkou na cestách I.

0

Tak mě napadlo, že bych mohla sepsat to, co je nutné vyřídit a mít s sebou tehdy, když se někam chystáte. A rozdělím to hned do několika článků, abychom v tom měli přehled. Dnes se zaměříme na ty dny, kdy ještě nikam nevyjíždíte, ale teprve víte o tom, že za měsíc, nebo za několik týdnů vyrážíte. Více méně je to velmi podobné, pokud cestujete po Česku, nebo jedete/letíte do zahraničí. Pokud ale zůstáváte doma, v ČR, nemusíte vše tisíckrát kontrolovat, protože vždycky se rychle můžete dostat domů. Důležité je si vše předem připravit, abyste den před odjezdem nezjistili, že Vám chybí inzulín, nebo proužky do glukometru. Cestování s cukrovkou nemusí být věda!

Zjistěte si, kam to vlastně jedete

Pokud jedete po Evropě, nebo nejlépe po Čechách, neměl by se zdravotnictvím být problém, ale přeci jen se zajímejte. Zeptat se můžete v různých skupinách na Facebooku, nebo svých známých s cukrovkou. Jak se říká, víc hlav, víc ví a na internetu si toho můžete zjistit víc, než si myslíte. Většina lidí Vám ráda poradí a dá Vám různé rady a tipy právě do dané země.

[box type=“warning“] Jaké byly mé začátku s cukrovkou? Krušné. Přečtěte si článek s mým dia příběhem.[/box]

Myslete na zadní vrátka

Ať už máte pera, nebo inzulínovou pumpu, vždy mějte náhradní plán. Myslete také na to, že pokud se Vám rozbije inzulínová pumpa, ne vždy budete moct zjistit vaše bazální dávky. Od té doby, co se mi rozbila inzulínová pumpa, a neměla jsem u sebe poslední zprávu od lékaře, jsem telefonovala všude možně, abych si bazály zjistila. Nakonec vše dobře dopadlo, ale od té doby je nosím na papírku u sebe. Nikdy nevíte! A kdyby se mi to stalo v zahraničí? To by byly teprve nervy.

Více je více 

Pro jistotu. Když se zaměřím na dovolenou u moře a právě na inzulínovou pumpu, vezměte si sebou o dost více setů, než jindy potřebujete. Většinu času budete ve vodě, která se s náplastí na setu moc nekamarádí a často se odlepí dříve, než s tím počítáte. Nepřítelem je i písek na pláži, který se do setu dostane a vy nevíte jak. Většinou pak zápasím, abych pumpu vůbec napojila. A po většině případů je to 8:0, pro písek. Raději proto set vždycky zavřete víčkem.

Myslete na dovolenou, až budete na kontrole. Cestování s cukrovkou nebude „za trest“.

Je dobré na dovolenou myslet i na kontrole, kdy Vám lékař vytiskne papír do letadla v několika jazycích. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou a nebudete se muset do ordinace za pár dní vracet. Nechte si raději napsat inzulínu, proužků i léků více, ať se nemusíte bát.

Vše si dávejte na více míst

Většinou to dělám tak, že si jednu taštičku s diabetickými potřebami (říkám jí Dia-taštička, ale o té zase jindy) dám k sobě do kabelky a druhou k mamce. Pro jistotu. Nikdy nevíte, kde něco zapomenete, nebo kde Vás okradou. A v neposlední řadě mějte zásobu hroznových cukrů. Zmizí rychle, to mi věřte.

Těším se na Vaše tipy, K.

Díky blogu jsem dostala možnost stát se ambasadorkou kampaně hlidejsizdravi.cz, za což jsem moc ráda. Mohu tak svoje zkušenosti a postřehy šířit dál, nejen prostřednictvím mých stránek, ale i na webovkách Hlídej si zdraví :).