Jak na ekzém?

0

Ahoj, dneska bych Vám ráda pověděla něco o mém ekzému, o tom co mi konečně pomohlo a co mi ho vůbec způsobilo. Protože vím, že je to velmi nepříjemná věc, která snižuje sebevědomí a celkem i bolí, rozhodla jsem se Vám napsat to, jak vše začalo, probíhalo a jak se (snad i) doléčilo. Nejspíš čekejte trochu delší článek, ale koho to zajímá, třeba si počte. Ekzém totiž umí pěkně potrápit,..

Jak to vlastně začalo?

Nikdy jsem neměla velké problém s pletí, sice se mi občas udělal pupínek, ale to je asi v pubertě normální. Ve 12ti letech jsme jeli jako každý rok na dovolenou k moři. Na Mallorcu jsem se moc těšila, sice jsme jeli jen na 5 dní, ale i tak jsem jsem byla nadšená, protože na nás čekal krásný areál s hotely, obřími hotely a se spousty jídlem. Nakonec si říkám, že jsem moc ráda, že jsme tam nebyli déle, protože nevím, co bych dělala.

Miluju vodu a sluničku a nikdy před tím jsem se nemazala krémem s ochranných faktorem. Asi třetí den „dovolenkování“ mě začal hrozně natýkat obličej a dělali se mi červené fleky na obličeji. Samozřejmě jsme neměli žádné léky na alergii, nebo tak něco, takže jsem zbytek dovolené strávila na pokoji, kde jsem koukala na stažené filmy.

Jizvy na obličeji

Pak se to začalo zlepšovat, ale v té době jsem si myslela, že mi na obličeji zůstanou jizvy, protože se mi to léčilo pak už celé léto. Naštěstí potom zmizely. Nevím, jestli to bylo tím prudkým sluníčkem, sníženou imunitou (kvůli cukrovce), nebo slanou vodou v moři. Každopádně jsem se toho do dnes ještě úplně nezbavila. Do dnes si pamatuji letištní halu, kde na mě všichni koukali, protože jsem byla oteklá a červená. Ekzém potom úplně zmizel, ale čas od času se objevoval pořad na těch stejných místech (pod pravým okem a na bradě).

Což by mi ještě tolik nevadilo, když jsem použila make-up, ani to vidět moc nebylo, ale strašně moc to štípalo, že jsem se vždycky večer budila s tím, jak jsem se přistihla u toho, jak si škrábu vyrážku. Hodně jsem kvůli tomu brečela (a protože jsou slzy slané, ještě se mi to zhoršovalo).

První návštěva kožní ambulance

Bydleli jsme hned pod kožní ambulancí, takže když se mi to jednou ráno objevilo, letěla jsem tam jak splašená. Vždycky, když jsem byla objednaná k doktorovi, jsem žádný ekzém neměla, a pleť byla krásná – jako na potvoru, že? Nicméně mi to doktor zhodnotil jako akutní dermatitidu (zánět kůže), dal mi prášky proti svědění a kortikoidy. Kortikoidy ale pro kůže nejsou moc dobré, protože ztenčuje kůži. Každopádně mi mastička zabírala a já na kožní chodila jen když jsem potřebovala mastičku, nebo se mi udělali ty fleky. Časem mě to ale vadilo, protože mi mamka řikala, že kortikoidy jsou špatné a flíčky se mi dělaly už i na zádech. Jednou jsme byli v České Lípě, kde je doktorka, co má kožní ambulanci a mamce ne jednou pomohla a protože jsem zrovna fleky měla, zajeli jsme tam. Sice jsem čekala asi 2 hodiny, ale vyplatilo se to.

Myslela jsem si, že je to alergie, protože se mi fleky dělali po oříšcích, po sluníčku, v zimě, když byla velká zima a taky když jsem byla ve stresu, nebo mě něco trápilo. Doktorka byla moc hodná, nabrala mi krev a nakonec se zjistilo, že to není dermatitida, ale obyčejný ekzém. Dostala jsem bezkortikoidovou mastičku, která sice příznaky nejdříve zhorší a mě pálí celý obličej, nicméně po několika hodinách zmizí.

Alergie?

Alergická na nic naštěstí nejsem, a mastička zatím pomáhá tak, jak má. Když jsem měla před rokem zánět ledvin, byla jsem celá bílá a pod okem měla velká červený flek, vážně jsem vypadala hrozně. Když mě něco trápí, na mé pleti se to ukáže. Ale to určitě pozorujete i vy. Stejně tak se na Vaší pletu ukazuje to, jak žijete a co jíte. Lidí s ekzémem je hodně, existuje hodně typů, ale mě pomáhá mastička Protopic. Každopádně na sluníčko bez 50 SPF se neodhodlám. Tento problém byl taky největší důvod, proč jsem si založila blog. Protože jsem měla hodně alergických reakcích po produktech, a tak jsem začala hledat hypoalergenní make-upy,..a tak narazila na blogy o kosmetice a řekla si, proč to nezkusit. Dnes už mám více, méně pokoj, a skoro všechna kosmetika mi sedí, když už vím, jak na to.

Pokud máte podobný problém, nebo problémy s pletí, napište mi prosím do komentářů. Budu ráda za každou radu, a nebo se taky pokusím poradit já vám (kosmetiky jsem zkusila už dost, takže trochu vím, co a jak). Každopádně tento problém nenechávejte dlouho čekat a skočte si ke kožnímu 🙂 Určitě Vám pomůže. A každé léto (i zimu, na horách) používejte ochranný krém!! Mějte se fajn, K.