Pomůcky, bez kterých to s cukrovkou nejde
Co je nového? Cukrovka

Pomůcky, bez kterých to s cukrovkou nejde

Krásný den všem,

dnes bych se ráda zaměřila na pár věcí, které mi usnadňují život s mojí kamarádkou – cukrovkou.

Doba jde rychle dopředu, takže když jsem těsně po záchytu slyšela o tom, jak a s čím si lidé píchali inzulín, byla jsem opravdu šťastná za to, že mám inzulínová pera, která jsou diskrétní a aplikace s nimi poměrně nebolestivá. Další věc, kterou jsem se dozvěděla od diabetiků, kteří v tu dobu měli cukrovku třeba 20 let, bylo, že si glykémii dříve určovali jen a pouze podle diagnostického proužku. A proto první věc, za kterou jsem vděčná, je právě ta malá krabička v mé kabelce, glukometr. Můžu se změřit, kdy chci, kde chci a vím, na čem jsem. Jestli mi náhodou není špatně z toho, že mám vysoké glykémie a není mi zle z toho, že jsem něco špatného snědla. V tu chvíli jsem opravdu ráda, že mám tento přístroj v batohu, nebo v kabelce. Ve výsledku je totiž příjemnější zjistit, že mám hyperglykémii a udělá se mi lépe, než ležet v nevědomosti pár dní doma, se zvracením. Je to věc, na kterou si dávám pozor a při odchodu z bytu vždy kontroluji, jestli ho mám u sebe. Neumím si bez něj představit ani půl dne a mám ho u sebe vždy alespoň pro jistotu.

Šikovné pomůcky v mobilu

Bez čeho si neumí představit den asi nikdo z nás, je mobilní telefon. A spolu s ním je možnost stáhnout spoustu šikovných aplikací, které nám diabetikům můžou ulehčit život. Já používám kalorické tabulky, které ukazují výměnné jednotky. Je to totiž velmi šikovná pomůcka. Věřte ale i vašemu selskému rozumu, protože do této aplikace může data vkládat kdokoliv a nikdy nevíte, jestli se nespletl. Kalorické tabulky jsou super pomocník třeba tehdy, když jíte jídlo, které doma často nevaříte a nejste si jisti, kolik ho můžete sníst. V této aplikaci najdete i jídla z rychlých občerstvení, což se mi osvědčilo hlavně tady v Praze, kde všichni spěchají a kolikrát ani nemají čas na jídlo. A v cizině se tato aplikace také neztratí. Kdo jí u nás v Čechách třeba běžně řeckou musaku? Já tedy ne, ale v Řecku na dovolené jí ráda ochutnám.

Stejně dobré aplikace jsou takové, které slouží místo diabetického deníku. Můžete tam zapisovat glykémie, inzulín, jídlo, pohyb a pokaždé máte tento „deník“ s sebou. Momentálně používám aplikaci propojenou s glukometrem Contour Plus One a jsem nadšená!

Tím, že jde doba a technologie rychle dopředu doufám, že brzy někdo vymyslí chytré hodinky, které vedle tepu nebo kalorií budou měřit i glykémii. Alespoň jsem o tomto nápadu už četla, tak doufám, že to bude brzy. Do takové pomůcky bych investovala hned.

Glykémie pod kontrolou? Pomůžou nám sensory

Další věc, která mi hodně usnadňuje dia život, je sensor. V IKEMu jsem zjistila, že neexistuje jen klasický sensor, ale je i tzv. zaslepený, kdy nevidíte, kolik máte glykémii a fungujete tak, jako každý jiný den, tzn., měříte se klasicky, což je menší nevýhoda, protože tak neušetříte proužky, ale ve výsledku jsou pro vás hodnoty a grafy mnohem přínosnější. Vidíte totiž, jak vaše tělo reaguje, když nekoukáte na sensor a nemáte potřebu glykémii například snižovat do žádoucí hodnoty.

To byl totiž můj největší problém. Pořád jsem koukala, jaké hodnoty mám a měla tendenci je mít co nejlepší. Takhle to nemůžu ovlivnit a je to pro mě lepší. Spolu se sensorem můžu lépe a dříve vychytat třeba sportování, nebo změnu režimu, který na vysoké škole rozhodně není každý den stejný.

DIAkamarádi

To nejlepší jsem si nechala nakonec. Život s cukrovkou mi usnadňují moji blízcí a kamarádi, ale také ostatní diabetici. Znovu bych tady chtěla odkázat na facebookové skupiny, kterých je několik. Pro první typ cukrovky, pro těhotné dia maminky a tak podobně. Stačí zkusit hledat a věřím, že najdete. Já jsem nejčastěji právě v těchto dvou skupinách.

Jednou se mi stalo, že jsem měla jít za 2 dny do dia poradny, ale proužků jsem měla jen tak tak. A protože mám ráda jistotu, napsala jsem do skupiny, zdali by mi někdo (v případě potřeby) proužky půjčil a já mu je hned po kontrole vrátila. Lidé ve skupině jsou moc hodní, takže mě, i ostatním, co podobně někdy napíší, rádi pomůžou. Já jsem si oddychla, že se mám na koho obrátit a ve finále jsem proužky ani nepotřebovala. Žádná hyperglykémie, nebo jiný problém nepřišel, a tak jsem proužků měla akorát. Pointa je, že jsem se díky těmto lidem nemusela stresovat, za což jsem v tu chvíli byla moc ráda. Podobné skupiny nebo diskuze jsou skvělé i v tom, že pokud si nevíte s čímkoli rady, lidé vám pomůžou najít řešení, nebo poradí, na co se podívat. Může to být třeba jen banalita a vás to v tu chvíli jen nenapadne. Takže nezapomeňte, že i tady platí – ve dvou se to lépe táhne a ve třech, čtyřech i pěti ještě líp.

Mějte krásný den a sledujte i můj blog.

Vaše Karolína 🙂

Mohlo by se vám líbit

Můj příběh – Cukrovka mě nezastavila, naopak

MAKE-UP INSTITUTE PRAGUE MASTER PRO A-Z 5. TÝDEN

Můj život s cukrovkou I.

SPOTŘEBOVÁNO / ČERVENEC, SRPEN, ZÁŘÍ 2017

Nejlepší foukaná? V Color Lounge na Chodově

CESTOVÁNÍ – POLIGNANO A MARE, ITÁLIE

9 věcí, které mi cukrovka vzala i přinesla

BEAUTY BOX MARIE CLAIRE PODZIM/ZIMA 2017

Babiččino Linecké cukroví

Essence event #essenceslavi15

Cukrovka a děti

Pupa Milano limitovaná edice Like A Doll a Collection Privée

Pupa Milano řada Sport Addicted

Zalomení kanyly u inzulínové pumpy

Testuji pro Cosmopolitan

Datlové a švestkové RAW kuličky

10 vět, které diabetikům nikdy neříkejte

Dlouhá sukně? Ta mě baví

Malinový koláč: Rychlý moučník bez vajec

Říct, nebo neříct, že máte cukrovku?

Balzámy CBD

Recenze glukometru Contour Plus One

Špenátový Quiche se sýrem

Inzulínová pumpa vs. pera – co je lepší?

Co jsem se díky cukrovce naučila jíst a pít?

SHARI LAPENA – MANŽELÉ ODVEDLE

Novinky Dermacol + oblíbené produkty

Dobroty, které si neodpustím i přes to, že mám cukrovku

Knižní tipy / DUBEN – Jíst, mládnout, radovat se a Acidobazická rovnováha

Nákupy a novinky z Paříže: Fenty Beauty by Rihanna i vysněná Anastasia Beverly Hills

Rimmel Transparentní pudr Insta Fix & Matte

MŮJ ŽIVOT S CUKROVKOU II.

Recenze vůní z e-shopu parfemyzlondyna.cz

VIDEO / Sama doma, DIABETES, BB by Marie Claire, knížky a dovolené

4 knihy (nebo knížečky) o cukrovce, které byste měli znát!

S cukrovkou na cestách I.

Diatábory. Ano nebo ne?

Monopoli – azurové moře, nádherný přístav i útulné uličky

Garnier: Péče na vlasy Oil Repair Intense

Sluneční ochrana A-DERMA

Novinky NIVEA / Recenze

Voňavé pohankové palačinky

Měkké vánoční perníčky

Co je v mé DIA taštičce? Cukrovka

Cestování – Torre A Mare, Itálie

RADKA TŘEŠTÍKOVÁ – OSM

Nejsme v tom sami. Aneb slavní s cukrovkou.

Vyřešte záněty močových cest jednou pro vždy!

Dia tipy – ledové čaje bez cukru a sladidel

To nejlepší z drogérie: Maybelline Eraser Eye Concealer

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *