MATEŘSTVÍ / Jak se vyznat v látkových plenkách?

0

Nosítka, šátky, korýtka nebo třeba BLW. Miminkovských trendů je spousta a čím dál tím větší oblibě se pyšní i látkové plenky. Já jsem se rozhodla vyzkoušet plenky české rodinné firmy Petit Lulu, která klade důraz na kvalitu materiálů, poctivost i ekologii. A získaly si mě už na první pohled. Jsou krásně barevné a moc příjemně na dotek.

Látkové plenky mi byli sympatické, už když jsem byla těhotná, pak jsem se k tomu při všem tom vybírání ale nedostala, a nakonec si mě našly samy. Jak se to říká, když nemůže hora k Mohamedovi,… ??? 🙂

petit lulu

No a protože jsem měla možnost probrat svět látkových plenek s těmi nejlepšími z oboru, rozhodla jsem se dnešní článek pojmout jako rozhovor. Přišlo mi lepší, že vám to všechno popíše někdo, kdo látkovým plenkám rozumí daleko víc, než já. A tím je Liliana Plačkovová, která má v Petit Lulu na starosti marketing.

Dnes se spolu podíváme na úplné základy, do budoucna bych se s vámi ale chtěla podělit i o to, jak a v čem látkové plenky peru a jaký jsem si v tom celkově zajela systém. Nebudu ale předbíhat…

Začneme pěkné od podlahy a tím, co mě napadalo jako první. Jak se v tom množství typů látkových plen má člověk vlastně vyznat?

Základem je pochopit princip látkování. To znamená spojení třech vrstev:

1) Nepromokavá vrstva – Svrchní kalhotky – různé typy – jednovelikostní, pull-up…

2) Savá vrstva – kalhotkové pleny, noční pleny, vícevrstvé pleny…

3) Separační vrstva – separační pleny

Pak existují systémy, které všechny tři vrstvy spojují a s nimi je látkování stejné jako s jednorázovkami. – AIO kapsové pleny/vše v jednom.

petit luluJak si výběr plenkové výbavičky ulehčit?

Tady budu navazovat na předchozí odpověď. Buď můžete použít plenky typu AIO, tedy vše v jednom, all in one, nebo můžete využít již připravených setů, které obsahují všechno potřebné, tedy sady svrchních kalhotek a kalhotkových plen a dalšího… Nemusíte pak už nic dokupovat.

AIO (all in one) plenky byly to první, co jsem z látkových plenek vyzkoušela já. Určitě doporučuji koupit nejdříve testovací sadu, zjistit, který tip plenky vám a vašemu miminku nejvíc vyhovuje a potom koupit právě ten připravený set. AIO jsou sice super a je to s nimi jednoduché, ale nám víc vyhovuje systém kalhotkových plenek a svrchních kalhotek. Určitě ale bylo super moct si všechno vyzkoušet a zjistit, co a jak funguje.

Jsou nějáké pomůcky, které mohou látkování usnadnit?

Určitě separační plena. To je nejlepší vychytávka. Zabraňuje znečištění pleny, odvádí vlhkost a udržuje pokožku v suchu. Zkrátka „to tuhé“ můžete vzít a jednoduše vyhodit.

Co byste poradila mamince začátečnici, která chce látkovat?

Ať se toho rozhodně nebojí, moderní látkové pleny nejsou látkové pleny jako byly za našich babiček. Ani údržba není nijak náročná. Navíc některé systémy jako zmíněné AIO opravdu nabízí srovnatelně jednoduché přebalení jako s jednorázovými. A také pokud si maminka neví rady, ať se obrátí na výrobce plen, kteří vždycky s výbavičkou, používáním i údržbou ochotně poradí. Spousty informací najdete i na našem webu.

S tím určitě souhlasím. Rozhodně není čeho se bát, není to vůbec tak složité, jak jsem předpokládala a možná proto s tím tak dlouho otálela. Napadá mě, jsou látkové plenky vhodné pro všechna miminka?

Látkové pleny jsou vhodné pro všechny miminka, i ta s citlivou pokožkou a alergiemi. Látkovat můžete už od prvního dne.

Je něco, na co dávat při látkování pozor?

Určitě je důležité pleny udržovat přesně podle doporučení výrobce. Řídit se pracími symboly a používat vhodné prací prostředky. Jinak může dojít k zanášení plen, kdy pak neplní svou funkci, nebo dokonce k jejich nevratnému poškození. U nás na webu máme veškeré informace jak o pleny pečovat. https://www.petitlulu.cz/pece-o-pleny/

A co látkové plenky a rozvoj miminka? Měla by se plenka při pasení koníčku nebo třeba při učení se lézt sundat?

Látkové plenky nijak rozvoji miminka nebrání. Záleží však na správném oblečení pleny. Určitě by dítěti měly dovolovat volný pohyb a nebýt příliš utažené.

petit lulu

Jak je to s plenkami v létě, není v nich moc teplo a nezapařuje se mimčo?

Plenky Petit Lulu jsou z velmi prodyšných materiálů. V látkových plenách se oproti jednorázovým děti zapařují opravdu minimálně. Je to díky použitým materiálům, většinou bambus a biobavlna… A i svrchní vrstva z PUL je velmi prodyšná.

Čím se liší vaše řada Fluffy Organic od té klasické?

Plenky z řady Fluffy Organic nabízí unikátní řešení v podobě produktů z přírodního bambusovo-biobavlněného froté. Vynikají svou nadstandartní jemností, jde o nejměkčí bambusovo-biobavlněné froté na trhu. Tento materiál nemá obdoby a je zcela unikátní, byl vyvinut přímo pro značku Petit Lulu. Tento materiál nabízí vysokou savost, gramáž, měkkost a jemnost, která je vhodná i pro děti s ekzémy, alergiemi a citlivou pokožkou. Jsou extrémně měkkoučké a jemné!

Slyšela jsem, že některé maminky pořizují na noc noční plenku. Je to potřeba?

Není nutností, ale je lepší, protože má vyšší savost. Tyto plenky jsou na to přímo koncipovány, takže umožní dětem vyšší komfort přes noc.

Ať už se látkové plenky rozhodnete používat z ekologického hlediska nebo proto, že vám to, stejně jako mě, přijde přirozenější, nejdůležitější je podle mého odhodlání. Není čeho se obávat a není to věda, jen je potřeba zjistit, co přesně chcete, a co a jak funguje. Za mě je super i to, že plenky můžete dát do sušičky. Sušička je v tomto ohledu (a hlavně teď přes zimu) velký pomocník a troufám si říct, že díky tomu i ušetříte, protože ve finále není potřeba mít tolik kusů.

Na stránkách Petit Lulu najdete na toto téma spoustu informací, proto určitě mrkněte i tam. A Lilianě moc moc děkuji za rozhovor a zodpovězené otázky 🙂 Mějte se hezky a těším se na vás příště, K.

petit lulu