Výbava pro koťátko

3

Jak asi víte, Allwina (naše ragdoll koťátko v barvě blue mitted, z chovatelské stanice Lucka-Ornel, cz) máme doma už týden. A za tu dobu jsem více, či méně zjistila, co mi pro něj doma chybělo a co jsem musela dokoupit. Pravdou ale je, že jsme doma měli poměrně velkou zásobu jídla a plno dalších věcí pro kočičku, protože jsem se o to hodně zajímala hodně dopředu a četla kde co. Když jsme se rozhodli pro koťátko, všude na internetu jsem začala hledat, co a kde pořídit a co je nutné proto, aby mohl být kocourek jen v bytě, a nic mu nechybělo hned od prvního dne.

Zároveň je důležité hned na začátek říct, že jsem jen laik, a mám první kočičku, takže nemám tolik zkušeností, ale myslím si, že pár rad a tipů bych Vám dát mohla. Zároveň ale neříkám, že všechno dělám úplně správně a bez chyby. Článek není nikým sponzorovaný, což říkám hlavně z toho důvodu, že zde zmiňuji hodně značek.

Praktická věc – podložka pod misky

Několik článků o výbavičce pro koťátko jsem našla, ale přeci jen tam nebylo napsané vše, co máme doma teď a myslím si, že toho máme tak akorát a moc zbytečností jsme nekupovali. Ale začneme hezky od začátku. Úplně první věc, kterou jsem koupila, byla podložka pod mističky, ještě tehdy, kdy jsem nevěděla, jestli budeme mít kocourka, nebo kočičku. Koupila jsem jí z toho důvodu, že mi přišla super praktická a byla za super cenu. Koupili jsme jí v Tchibo, ve Fashion Aréně, a stála okolo 150 Kč. Před pár dny jsem jí viděla i ve stojanu Tchibo v Albertu, takže pokud zapátráte, nejspíš jí ještě někde seženete. Vejdou se na ní 3 kočičí mističky a opravdu je super. Jakmile Allwin něco vylije, zachytí to podložka. Navíc je v hezké, neutrální hnědé barvě.

Keramika nebo plast?

Druhou věc, kterou jsme pořídili byly mističky na jídlo a pití. Koupili jsme dvě keramické. Keramické se doporučují z toho důvodu, že jsou těžší a nedají se tak snadno převrhnout. Nejdříve jsme koupili dvě, ale pár dní po příjezdu Allwina jsme dokoupili ještě jednu, na konzervičky. Jsou ze Super Zoo, kde měli poměrně veliký výběr a byli jsme se tam podívat asi měsíc a půl před tím, než byl Allwin doma. Zkrátila jsem si tak to dlouhé čekání a těšení se.

Kolik granulek?

A ještě jedna taková poznámka, když už se bavíme o jídle. Dnes jsem si na obalu od granulí přečetla že by měl Allwin sníst okolo 35 gramů – 55 gramů granulek za den, spolu s jednou kapsičkou (u nás jsou to konzervy), a tak jsem si převážila, kolik hrstiček bych mu měla denně dávat. Určitě se tím nebudu řídit přesně, jen mě zajímalo, jestli ho náhodou nekrmíme hodně, nebo naopak málo. Naštěstí jsem se trefila skoro přesně. Takže pokud nevíte, kolik jídla koťátku dát, koukněte na granule a odhadněte si to třeba také na hrstičky. Alespoň budete v obraze. Vodu mu měním každé ráno, a stejně tak doplňuji i granulky.

ragdoll

Stabilní škrábadlo je základ!

Největší a nejdražší věc, kterou jsme pro Allwina řešili, bylo škrábadlo. Řešila jsem ho opravdu dlouho. Hledala jsem recenze a komentáře všemožně na internetu a když jsem si vybrala dva největší favority, ještě jsem to řešila v kočičí skupině na facebooku. Nakonec jsem, díky radám ostatním, zvolila úplně jiné. Škrábadlo Natural Paradise L. Chtěla jsem, aby bylo hlavně stabilní a aby se polštáře daly hodit do pračky (na to jsem ale předtím vůbec nepomyslela, takže jsem ráda, že jsem se poradila). Myslím si, že velikostně je tak akorát a Allwinovi se na něm moc líbí ty zavěšené kuličky. Úplně nahoru se ještě nepodíval, protože nejraději odpočívá v posteli, na gauči, nebo na stole. Hlavně, aby to bylo blízko nás. Škrábání ho ale také dost baví. Podle mého je lepší pořídit kvalitnější škrábadlo, které něco vydrží a nekupovat tak nové každý rok. Ale uvidíme, kolik vydrží to naše.
ragdoll

Kočičí záchod

Další, velmi důležitá věc je kočičí záchůdek. Ještě před tím, než jsme si Allwina pořídili, jsme dvě ragdollky hlídali. A tam jsem právě viděla rohový záchůdek, který se mi líbil o dost více, než ten klasický. Když záchůdek přišel poštou domů, zdál se mi obrovský, když jsme přivezli Allwina, zdál se mi naopak moc malý, a teď se mi ale zdá tak akorát. Oceňuji neutrální barvy a šikovné držení pro manipulaci. Co mi naopak malinko chybí, a zjistila jsem to až zpětně, při zkoumání toho, kam dát lopatku, je místo, kam bych jí mohla schovat. Některé záchůdky mají navíc i přihrátku, kam lopatku dáte a nemusíte vymýšlet, kam jí budete schovávat.

ragdoll

Hygiena především

K záchůdku jsem rovnou vzala i dva náhradní filtry a dezodorační a dezinfekční prostředek od Beopharu (zapomněla jsem ho vyfotit, ale když si to zadáte do vyhledávače, hned Vám vyjede), který se mi zdál praktický a šikovný zároveň a bála jsem se toho, že záchůdek bude v našem malém bytečku smrdět. O značce jsem nikdy předtím neslyšela a zkrátka jsem sáhla po prvním, který se mi ukázal. Vůně je velmi zajímavá (připomíná mi takovou tu dětskou coca colu) a zdá se, že funguje skvěle. Doma nic nesmrdí, ale je pravda, že záchudek uklízím hned, jak z něj Allwin vyleze (pokud jsem samozřejmě doma). Když jen čůrá, nedělám z toho tragédii, když ale kaká, uklízím hned, i když jsem třeba v posteli. Hodí se mít doma i papírové kapesníčky a vlhčené ubrousky, protože má Allwin delší chloupky a na srsti mu kde co zůstane.

ragdoll

Jaké stelivo?

Co se týče kočkolitu, sáhla jsem po tom, který měl Allwin už u maminky. Je to kočkolit JRS Cat’s Best Nature Gold. Je vhodný pro dlouhosrsté kočky, na srsti moc nelpí (a když už tak jen jeden kousek) a jeho největší výhodou je, že se dá likvidovat v záchodě. Hrudkuje dobře a zatím s ním nemám žádný problém (ale je nutno říct, že jiné jsem ještě nezkoušela – kočičí kamarádi to prý nesnáší moc dobře, a některé pak dokonce na záchůdek ani nechodí). Slyšela jsem chválu i na silikagelové stelivo, ale dokud nám bude vyhovovat JRS, necháme ho. Záchůdek s ním nesmrdí.

ragdoll

Kočičí hračky. Je to k něčemu?

Věci, které jsem vybírala nejraději, byly samozřejmě hračky. Moje jediné kritérium bylo, že budou v přírodních barvách, aby to doma nevypadalo, jako v cirkusu. Mám hned několik udic. S peříčky, kuličkami, myškami, nebo rybičkou. Tyhle hračky má Allwin asi nejraději. Koupila jsem i různé myšičky, kousátka a kuličky a se vším si Allwin moc rád hraje. Většina je kupovaná na stránkách zvireci-potreby.cz.

ragdoll

ragdoll

ragdoll

ragdoll

Věc, kterou jsem ze začátku nechtěla kupovat, byla kočičí dráha. U maminky ale Allwin tuhle dráhu měl, takže jsem jí vzala proto, aby měl u nás něco, co zná. Rovnou jsem k ní koupila i dvě náhradní kuličky a když přijede bráška Míša, vyhraje si s ní jak on, tak i Allwin. Super věc, i když jsem se přes ní už párkrát přerazila. Rád si hraje i se samotnou kuličkou, se kterou „hraje“ fotbal. Na různé hračky jsem koukala i na Alliexpresu, ale žádnou jsem tam nekoupila a ani to neplánuji, protože nikdy nevíte, z čeho je hračka vyrobená a jestli náhodou není nebezpečná.

ragdoll

Kam pro hračky?

Levné hračky pro kočky, ale i pro psy se dají pořídit v Pepco, nebo KiKu, kde jsem koupila i kočičí trávu. Zatím jsem jí ještě nezasadila, protože jsem na ní úplně zapomněla, ale stála asi 25 Kč a hraček tam mají opravdu hodně. Teď nedávno jsem tam byla, ale žádnou hračku jsem nevzala, protože jich máme zatím dost. Určitě bych ale příště pořídila i tam. Ve zverimexech jsou ty hračky někdy dost drahé a většinou ani nemají veliký výběr.

Kočičí tráva je prý dobrá pro to, že pomáhá při trávení a pročišťuje (ale na to mám ještě jinou vychytávku, viz níže).

ragdoll

Péče o srst

Hřeben jsem koupila menší. Asi to není úplně nejdůležitější věc do začátku, ale mě zbývala asi stovka do poštovného zdarma, takže jsem ho vzala. Allwin má česání moc rád a co mě překvapilo je, že  moc chlupů nepouští. Čekala jsem to mnohem horší. Využijeme ho asi tehdy, až se Allwinovi udělá chuchvalec, a nebo když si na to vzpomenu. Zatím jsem ho česala asi dvakrát a moc chlupů v hřebenu nezůstalo.

ragdoll
ragdoll

Oblíbenou hračkou pro Allwina jsou i moje džíny, což mi zase takovou radost nedělá, ale když příjdu domů z práce, nebo ze školy, chci se s ním rovnou pomazlit a pohrát si s ním, a tak na žádné kalhoty v tu chvíli nemyslím.

ragdoll
Kvalitní granule

Granule jsem kupovali stejné, jako měl. Nechtěla jsem ho zbytečně stresovat ještě tím, že mu změním i jídlo. Jsou to granule Royal Canin Kitten, i když na internetu jsem četla, že tak dobré, jako dříve nejsou. Časem bych Allwina chtěla naučit na granule Applaws (koupila jsem už i malinke balení na zkoušku, abych věděla, jak na ně Allwin bude reagovat) – nebo nějáké podobné, protože ty jsou prý nejlepší. Pokud budete vašeho mazlíčka učit na jiné granulky, neměňte to rovnou, ale přimíchávejte je do těch, na které je zvyklý, aby Vám nepřestal jíst úplně. Také je dost težké ty kvalitní granule na trhu sehnat , protože ne všude je prodávají, ale v Praze ty kvalitnější granule prý mají (mimo jiné) někde ve zverimexu na Opatově. Zajímala jsem se totiž i o to, kde prodávají české konzervy jen z masa a ty mají opravdu jen v pár obchodech. 

ragdoll

Masové konzervy

Allwinovi dáváme i konzervy. Momentálně mám doma ty od značky Schesir a Applaws a na nich je opravdu vidět, že jsou kvalitní. Jsou totiž plné masa a Allwinovi moc chutnají, což je pro mě nejdůležitější. Opět to jsou konzervy, na které byl Allwin zvyklý a myslím si, že jsou super. Ty Applaws na zoohitu vycházejí okolo 25 Kč (záleží, jak velké vezmete balení), a ve zverimexu asi na 29 Kč za kus, což takový rozdíl není, ale myslím si, že většinu věcí pro mazlíčky je lepší objednávat online, kde je pak ten rozdíl v ceně veliký, pokud objednáváte třeba záchůdek, nebo právě to škrábadlo.

ragdoll

Další věci, které jsem ale Allwinovi objednávala až po tom, co už byl doma a řekl nám to chovatel, bylo kotěcí mlíčko  Miamor, které Allwin miluje. Jsou v praktických jednorázových pytlíčkách, takže super i na cesty. A Allwin je dostává místo dobrůtek, nebo odměn.

ragdoll

Ostatní vychytávky

Další tip jsem dostala na kočičí pasty. Maltózová pasta podporuje trávení (mluvila jsem o ní u té kočičí trávy) a kočky to mají i jako pochoutku. U těch našich dlouhosrstých miláčků se totiž může stát, že se jim ty chloupky v trávicím traktu zaseknout a tahle pasta jim pomáhá chlupy odstranit. Od stejné značky jsem pořídila ještě GimCat Multi-Vitamin, která obsahuje důležité vitamíny a podporuje zdraví kůže a srsti, ale Allwin jí u nás ještě neochutnal, tak uvidíme. Doporučuje se dávat 4-5 cm denně do jídla, ale Allwin dostává i jiné pochoutky. Líbí se mi balení, které opravdu vypadá, jako od zubní pasty, takže se dobře skladuje.

ragdoll

Největší dobrotu, kterou můžu Allwinovi dát, a na kterou se vždycky moc těší jsou Cosma Snackies přírodní pamlsky. Koupila jsem hned několik variant a velikostí a je to 100% maso. Jak už jsem řekla, Allwin je zbožňuje a dostává je za odměnu. Může se po nich utlouct. Druhou dobrotu, kterou jsem hodila při nakupování do košíku více méně náhodou, jsou GimCat BabyTabs pro koťata, které vypadají jako opravdové tabletky, což mě překvapilo. Jsou s vitamíny, vápníkem a taurinem a také nám moc chutnají.

ragdoll

Nakupujte s předstihem

Všechny věci jsem kupovala postupně, asi na 4 objednávky, protože najednou by to byla přeci jen cenová bomba a opravdu doporučuji nakupovat na internetu a třeba i přes plnou peneženku, přes kterou jsem nikdy nenakupovala a spolupráci s nimi před nějákým časem odmítla, protože mi to připadalo, jako zbytečnost. A teď sama od sebe kočičí věci nakupuji právě i přes ní, protože každá koruna nazpátek se počítá.

Doufám, že jsem na nic důležitého nezapomněla a pokud ano, podělím se o to v dalším kočičím článku. Snad ještě na to, že jsem Allwinovi pořídila i modrý obojek s rolničkou, který ale moc rád nenosí, takže mu ho nenutím. A já se budu těšit na vaše tipy pro naše kočičí miláčky, protože těch není nikdy dost. Těším se, mějte se krásně a pozdravujte vaše kočičí miláčky, K.

ragdoll

A zdraví Vás i Allwin, který mi při psaní a focení pomáhal – Mňau! 🙂

3 KOMENTÁŘE

  1. Parádní, značku cosma kupujeme taky, jak kapsičky (čistě jen maso, takže kvalita) tak sušené mlsky. Krmivo bereme Applaws nebo TOTW, bez obilovin. Ale popravdě, nedoměřuju, prostě mu dosypu misku a hotovo.

    Teď jsme Cézarovi pořídili i interaktivní krmítko, ze kterého granule šťourá, aby se trochu zabavil a potrápil.

    A ještě doporučím skvělou podestýlku – silikátový písek (třeba Tigerino Crystals Fun na Zoohitu). Moč se do něj absorbuje a nesmrdí, není potřeba vybírat hroudičky. Bobky se klasicky odstraňují jako u jiných steliv.

  2. Doporučuji nakupovat na přes Bitibu, je to v podstatě Zoohit, jen jiná webová stránka, faktura a zboží mají totožné. 🙂 I web, jen v jiných barvách. Ušetříš s nim opravdu hodně, jen za nákupy nesbíráš bonusové body, které pak můžeš vyměnit za odměny. 🙂 Jinak Cosma snacky u nás také jedou, jen my kupujeme ty velké plechovky. 🙂

Comments are closed.