Zell am See – Kaprun, Rakousko – Tyrkysové jezero, Krimmelské vodopády a Kaprun Card

4

Vybrat dovolenou na horách byl na jaře ten nejlepší nápad, který jsme s Honzou vymysleli. Napadlo nás to tehdy, když jsme na jednu noc přijeli k našim do Krkonoš a z krátké procházky se nakonec vyklubal výlet na polovinu dne. Sice mi nestačili sladké džusy ani cukry, ale nakonec jsme je doplnili na Luční boudě. Výlet a hlavně výhled z Kozích hřbetů nám vyrazil dech. Díky tomu jsme se rozhodli, že letos Rakouské hory nevynecháme. Proč jet do Zell am See Kaprun a k čemu je dobrá Kaprun Card?

Vyjeli jsme na prodloužený víkend, od čtvrtka do neděle a já si přála jediné – mít hezké počasí, protože jsme vybrali dovolenou v Kaprun, poblíž Zell am See, kde je nádherné Zellské jezero.

Z Prahy jsme v Kaprunu byli asi za 5 hodin. Doporučuji vstát brzy a vyjet co nejdříve, ať ten den alespoň něco stihnete. My jsme ve čtvrtek zvládli výlet lodí, koupačku a vodopády. Důležité je myslet na to, že všude zavírají okolo 17 hodiny, někde i dříve. V neděli má většina obchodů zavřeno úplně.

Zell am See

Hotel jsme vybírali přes booking a díky strejdovi, který byl v Zell am See pár dní před námi jsme věděli, že se máme ptát hlavně po Zell am See – Kaprun Card (Summer Card). Je to taková šikovná kartička, díky které máte vstupy na lanovky, vodopády a další krásná místa zdarma. Seznam hotelů, které Summer Card bezplatně poskytují najdete na těchto stránkách. Kartičku dostanete vždy na dobu pobytu a vystavit jí může jen hotel. Měli jsme štěstí, protože hotel Zur Burg, který jsme si na jaře vybrali, kartu nabízel. Díky této kartičce jsme ušetřili několik tisíc korun.

Hotel Zur Burg, kde se ubytovali je poblíž Kaprunského hradu, má moc hezký výhled a úžasné (a hlavně prázdné) wellness. Snídaně byli spíš průměrné, ale stačili. Výhodou může být to, že personál mluví slovensky.

Kam vyrazit na výlet poblíž Zell am See?

Jelikož jsme byli v Rakousku na dovolené poprvé, chtěli jsme vidět to nejkrásnější v okolí. Pokud jedete k Zellskému jezeru na delší dovolenou a nemusíte spěchat, každé místo vás zabaví na celý den (možná i dny). My jsme za den viděli míst víc, ale určitě by bylo lepší zůstat na třítisícovce celý den a projít více tras.

1. Zellské jezero

Čekala jsem, že jezero bude studené a proto mě mile překvapilo, že mi voda přišla teplejší, než v chorvatském moři. Čistá ale byla stejně. Proto jsme se po výletu na lodi i vykoupali. Pro plavbu na lodí jsme se rozhodli hlavně proto, že jsme si chtěli po obědě trochu odpočinout a zajímalo nás, jak vypadá okolí města. Původně jsme si chtěli půjčit šlapadlo a rovnou se i vykoupat, ale žádné nebylo volné. Proto jsme se rozhodli pro loď Kaiserin Elisabeth. Plavba trvá příjemných 45 minut a cena je 15 euro za osobu. Pokud máte Summer Card, plavbu máte zdarma.

Prošli jsme se městským parkem a nakonec jsme se v průzračném jezeře – kde by se voda dala díky kvalitě i pít, i vykoupali.

2. Soutěska Sigmund-Thun-Klamm

Sigmund-Thun-Klamm sice oficiálně zavírá v 19:00, my jsme se na soutěsku dostali úplnou náhodou i po zavíračce. Po koupání jsme se zastavili u tyrkysových jezírek Klammsee, které jsou spolu s rozkvetlými kytičkami dokonalé. Namočili jsme si v ledové vodě nohy (neumíte si představit, jak moc to bolelo) a procházkou jsme se dostali až ke konci Sigmundových soutěsek. Díky pánovi, kterého jsme u splavu potkali jsme se dostali zadním vchodem (který jde poměrně snadno otevřít) do soutěsek a mohli si tak vodopády užít bez lidí a o den dříve, než jsme plánovali. Se Summer Card je soutěska zdarma, jinak vstup stojí 5,50 euro za osobu. Parkování je u Klammsee bezplatné.

3. Ledovec Kitzsteinhorn Kaprun 3 203 m

Pokud se chcete projít v červenci po sněhu nebo si zalyžovat ve výšce 3 029 metrů, vyražte na Kitzsteinhorn. Na letní dovolené se můžete vykoupat a zalyžovat v ten samý den. Výhled na národní park Hohe Tauern a na nedaleké ledovce mi zůstane v paměti ještě dlouho. Čekala jsem, že vyjedeme jednou lanovkou a budeme nahoře (nebo na hoře?). Nakonec jsme vystřídali lanovky čtyři a na vrcholku prošli několik vyhlídek. Raději si do batohu sbalte i bundu. Uvnitř hory, kam se můžete podívat, byla zima. Pokud na ní zapomenete, oblečení je možné koupit na jednom ze stanovišť. Cena nebyla s vysokohorskou přirážkou, za tričko a bundu chtěli okolo 10 euro.

Cestou dolů jsme se mezi stanicemi 3 až 2 prošli pěšky, potkali ovce, zasáňkovali si a nejlepší na tom bylo, že lidí jsme potkali jen málo. Parkování je pod lanovkami zdarma a s kartou ušetříte 42 euro za osobu.

První lanovkou je možné jet se Summer Card jen jednou, mezi dalšími stanovistěmi můžete jezdit i několikrát za den.

 

4. Přehrady Kaprun High Altitude Reservoirs

Celý den bychom výletili i na přehradách Wasser-fallboden a Mooserboden, na to jsme bohužel neměli dost času, takže jsme prošli jen blízké okolí. K přehradám vás odvezou autobusy (které jezdí každých 20 minut) a největší evropský otevřený výtah. Já jsem si myslela, že nás k přehradám dopraví autobusy, takže když jsem viděla výtah, divila jsem se, co to pro nás jede :D.

U nádrží se sedmi stupňovou vodou je i hezké infocentrum a vyhlídka Höhenburg, ve výšce 2108 metrů. Výhled na tyrkysovou vodu se neokouká ani za hodinu. Pořád je na co koukat. Cena je 22 euro za osobu, s kartou zdarma. Poslední autobus jede k přehradám v 15:30 a od nádrží zpět k parkovišti v 16:45.

5. Krimmelské vodopády a chata Veiten Alm

Co rozhodně musíte vidět jsou obrovské vodopády a malá farma, která se nachází jen 30 minut od vrcholku Krimmelských vodopádů, kam většina lidí ani nedojde, což je velká škoda. Výšlap na vrcholek dá sice zabrat a Honzík mě musel k chatě Veiten několikrát přemlouvat, ale tento výlet byl za mě ze všech nejlepší (převýšení mezi parkovištěm a Vieten Alm je cca. 600m a při procházce ujdete kolem 20km). Procházka údolím podél řeky, pohled na opuštěnou farmu s krávami a svačina v podobě čerstvého mléka a sýru byla super a přesně vystihovala to, co vidíte v rakouských filmech. Ti, kteří se nahoře u vodopádů otočí zpátky dolů udělají velkou chybu, to nejhezčí je právě farma Veiten, kam dojde jen hrstka turistů. Cena za parkování je na celý den 5 euro.

 

Čtyři dny nám byli málo, každý den jsme byli sice unavený jako mimina, ale stálo to za každý krok a bolavé nohy. Do Kaprunu se musíme brzy vrátit, spoustu míst jsme nestihli a rozhodně to musíme napravit. Bylo tam úžasně a určitě to vynadradí i dovolenou u moře.

Než vyrazíte do rakouských hor, pořiďte si pláštěnku, ať vám déšť nezkazí plány. Víc informací, včetně adres najdete v této šikovné brožurce.

Jestli jste v Zell am See byli, kde se líbilo vám? Napište mi, budu vám vděčná. Aspoň budeme vědět, kam se vydat příště. Těším se na vaše tipy a mějte se krásně. Karolína

4 KOMENTÁŘE

  1. Děkuji za užitečné informace, dle fotografií nádherná dovolená. V rakouských Alpách jsem ještě nebyla, s tímto místem nemám cestovatelské zkušenosti. S přítelem trochu cestujeme malou dodávkou upravenou ke spaní, nejraději kempujeme volně, u říčky, lesa.. Ráda bych se Vás zeptala, nevíte-li, jaké jsou možnosti, jsou-li vůbec, volného kempování právě v Rakousku, v oblasti Alp. Mám obavy, že asi žádné, všude zákazy a soukromé pozemky. Pokud jste o tomto něco vypozorovala, budu velmi ráda, napíšete-li mi. Děkuji. S pozdravem Pavla Svobodová.

    • Dobrý den, fotografie upraveny, byly v malé velikosti 🙂 Jinak jak je to s kempováním v Rakousku. Chce to hledat vyloženě místa na kempování. Nevím jaká je možnost na veřejném parkovišti apod. ale přímo u lesíku kde to někomu patří tak asi není jen tak. V alpách je spousty kempovacích míst, stačí jen hledat.

    • Dobrý den, přímo ve městě Kaprun je kemp. Najdete jej po levé straně, když se jede na ledovec.

  2. Ahoj, může se na kartu Zell am See-Kaprun Card využívat v jeden den více lanovek nebo atrakcí? Dejme tomu, že budeme chtít jet jeden den na Schmittenhohe a ještě poté na Maiskogel popř. Kitzsteinhorn nebo plavbu po jezeře + nějakou lanovku. Vloni jsme byli ve Schladmingu a tam to bylo omezené pouze na jednu lanovku denně (Sommercard Schladming-Dachstein). Díky

Comments are closed.