Co jsem se díky cukrovce naučila jíst a pít?

0

Opět jsem tu s diabetickým okénkem a tentokrát se s Vámi podělím o to, co jsem se díky cukrovce naučila jíst a pít, nebo nejíst a nepít. A jelikož mám cukrovku už 9. rokem, možná mě toho naučila víc, než tady dokáži sepsat. Jídlo s cukrovkou není bez cukru.

Voda, voda voda

Je pravda, že už před 9 lety jsem hodně pila obyčejnou vodu. Ale protože maminka dělala výborné domácí šťávy, pila jsem i ty a dost sladké. Díky cukrovce jsem se naučila pít obyčejnou vodu. Když to chci někdy roztočit, přidám si do ní maliny, borůvky a velmi často také citrón, který nám doma nesmí chybět. Limonády, které si občas dám v restauraci, jsou na mě strašně sladké, takže mám vždycky chuť je půl na půl naředit vodou.

Čaj i káva? Bez cukru, prosím!

Když si dnes dám čaj s cukrem kvůli hypoglykémii, vůbec mi nechutná a musím ho vypít z donucení. Nejraději mám čaj i kávu bez cukru, i když jsem roky před tím sladila. Rozhodně za to může i to, že nesladím 9 let a jsem na to zvyklá. Čaj si dám ráda opět s citrónem, a když už chci něco sladšího, sahám po stévii, nebo zero nápojích. Je pravda, že před pár lety jsem používala sladidla, ale neměla jsem problém to vypít i bez něj. A potom jsem se sladidla zkrátka a jednoduše rozhodla nekupovat.

Když jsme u těch zero nápojů…

V DiaSvětě se momentálně řeší zero nápoje. Jsou totiž pár týdnů k sehnání i u nás. A nejen Coca Cola ZERO, která je tu už nějaký ten pátek. Občas (na Vánoce, oslavu, nebo jednou za čas) jsem si koupila Fantu a Sprite ZERO v Německu, kde je mají „normálně“ a měli je i na Mallorce, kde jsme letos byli na dovolené. Jen u nás ještě nebyly. Což se změnilo poměrně nedávno. Takže v různých dia skupinách na Facebooku se řeší, kde koupit nejen 0.5l, ale také 2l a kde to vlastně mají. I já jsem si své „úlovky“ vyfotila a sdílela s ostatními. A musím vám říct, že jednou za čas je to příjemná změna. Doma mi ale jeden broskvový zero čaj leží už nějakou dobu a nějak na něj nemám chuť.

Zeleninové saláty

S mým přítelem Honzou spolu bydlíme už 2. Rokem, a právě on mě naučil dělat jednoduché dresingy na saláty. Saláty mám ráda už odjakživa, ale díky němu jsem si je zamilovala ještě více. Nejraději je mám s balkánským sýrem a rajčaty. A můj druhý nejoblíbenější je Caesar salát, který ale nedělají všude tak dobrý, jak bych si přála. Je to super jídlo, které si dám ráda v poledne i večer a vždycky mě s kouskem chleba zasytí i víc, než 3 knedlíky.

Dia zákusky? Děkuji, nechci.

Spolu s cukrovkou začal před 9 lety i hon za dia sladkostmi. Za těch pár let jsem se ale naučila jedno. Lepší je kvalitnější, klasická čokoláda, nebo dort, než Dia sušenky plné sladidel, které nejsou tak dobré, a vlastně nikomu z nás moc nechutnají. Více méně si můžeme pochutnat na všem, ale jak se říká – všeho s mírou.

Sladké jídlo se sladidly?

Občas jsem si také dala kynuté knedlíky posypané sladidlem a řeknu Vám na rovinu – vůbec mi nechutnaly. Přišly mi hodně hořké a nakonec jsem ani neměla radost z toho, že jsem si dala sladké jídlo. Dnes si dám místo dvou knedlíků jeden a s trochou cukru – ale vždy záleží na glykémii!

A které jídlo jste se naučili díky cukrovce jíst, nebo naopak nejíst vy?

K.