KNIŽNÍ RECENZE: Lisa Eldridge Face Paint – Historie make-upu

0

Když se mi dostala do rukou kniha Face Paint – Historie make-upu, začala jsem v ní horlivě listovat. Nevím, jak vy, ale já miluji vůni nových (ale i starých) knih a zbožňuji lesklý papír. A v téhle knize je kombinace obojího. Moc ráda si knížkami jen tak listuji a prohlížím fotky, nebo si čtu odstavce, které mě zaujmou. Je to pro mě skvělá forma relaxace.

Jsem moc ráda, že knížku od Lisy Eldridge mám, protože miluji kosmetiku a tím pádem si myslím, že je velmi důležité znát i historii a to, jak vlastně samotná líčidla vznikala a proč se vlastně v každé době líčili lidé jinak. Na kurzech líčení se mluví právě i o historii make-upu a je velmi zajímavá. Věděli jste například, že jako prehistorická kosmetika se používal hlavně žlutý a červený okr, křída a lazurit? Já jsem to předtím vůbec nevěděla.

O čem HIstorie make-upu  tedy je? Aneb Face Paint recenze…

Celá kniha je rozdělena do několika kapitol a podkapitol. Líbí se mi rozdělení podle barev. Červená, bílá i černá (tak jsou podkapitoly rozdělené) je ostatně základem líčení i dnes. Červené tváře byly, a jsou signálem mládí a červená přitahuje bezesporu pozornost.

Rtěnka a samotné líčení bylo (a někdy i v dnešní době je) velmi rozporuplné téma. Dříve se k němu vyjadřovali zejména muži. Dozvíte se také to, proč vznikaly první časopisy a jak vypadaly. Už ve starověku byly první vizážistky, kterým se říkalo Cosmetae. Základ první rtěnky byl z červeného okru a rostliného, nebo živočisného tuku a barvy se běžně získávali také z brouků, kde díky KARMÍNU vznikla široká škála odstínů červené. Používali se i přírodní barviva, jako jsou jahody, nebo řepa. Nicméně i já jako malá jsem si barvila pusu borůvkami.

Některé z kosmetických přísad byly velmi jedovaté a líčili se jak ženy, tak muži.

Kniha je plná fotek, skvěle se v ní listuje a je to taková make-up Bible pro každou z nás, která zbožňuje líčení a chce se něco nového dozvědět. Myslím si, že je to i skvělý dárek k Vánocům, nebo narozeninám, protože knížek není nikdy dost a podle mého jakoukoli knížkou nikdy nic nezkazíte. Kniha je barevná, inspirativní a zajímavá.

Facepaint

Facepaint

Facepaint

Autor: Lisa Eldridge

Originál: Face Paint: The Story of Makeup

Počet stran:  240 stran

Rok vydání: 2016

Nakladatelství: JOTA

Anotace:

Rtěnka. Tvářenka. Řasenka. Zdají se být moderními vymoženostmi, ale zdobení rtů, tváří a očí je možná jednou z nejstarších společenských zvyklostí na světě. Lisa Eldridge, přední světová vizážistka, jejíž práci můžeme vidět na přehlídkových molech a na červeném koberci stejně jako na lesklých obálkách módních časopisů či na reklamních plakátech, odhaluje ve své knize Face Paint celou historii tohoto uměleckého odvětví. Sleduje jej od úplných počátků přes starověk, antiku, viktoriánskou dobu a zlatý věk Hollywoodu až ke špičkovým technologiím dneška a zítřka.
Face Paint zkoumá praktické a specifické důvody pro používání make-upu v různých obdobích, zároveň s konkrétními používanými látkami a ingrediencemi. Obrací pozornost ke slavným módním ikonám, které lidé často napodobují – od Audrey Hepburnové přes Marilyn Monroe až k Madonně a Amy Winehouse, a k detailům, díky nimž dosahovaly svého nezaměnitelného vzhledu. Každá kapitola odhaluje legendy kosmetického průmyslu a nejzajímavější příběhy zakladatelů velkých značek, jako jsou například Helena Rubinstein, Charles Revson, Elizabeth Arden a Estée Lauder.

Kromě mnoha různých stylů a známých osobností zkoumá tento bohatě ilustrovaný svazek také roli, již make-up sehrál v ženských dějinách, a způsoby, kterými nás všechny vábí a fascinuje.

Facepaint

Knih o make-upu už jsem několik viděla. Většinou to byly knihy starší a ne tak hezky propracované. Ráda se k této knize budu vracet. Opravdu mě inspiruje! Co na ní říkáte vy? Krásný den, K.