KNIŽNÍ RECENZE: Jojo Moyesová – Jeden plus jedna

0

Pokud se mě zeptáte na nejoblíbenější autorku knih, nejspíš bez dlouhého přemýšlení odpovím Jojo Moyesová. I přes to, že její knížky neznám tak dlouho (řekla bych, že první knížku jsem od ní četla tak před půl rokem), všechny knihy, které jsem do teď přečetla, se mi líbily a v mé knihovně mám nejvíce knížek právě od ní. Moje neoblíbenější je bestseller Než jsem tě poznala, na který jsem musela do kina hned na předpremiéru, protože mě knížka naprosto dostala. Film byl mimochodem úžasný, takže pokud máte tu možnost, rozhodně na film zajděte a vezměte si hodně kapesníčků.

Jeden plus jedna je nejnovější knížka od Moyesové, kterou teď vidím úplně všude. Já jsem jí opět přečetla jedním dechem, během několika dní. Řadím jí hned za knížku Než jsem tě poznala. Byla to totiž přesně ta knížka, kterou jsem po zkouškách potřebovala –  oddechová. A na dovolenou byla naprosto ideální.

Jess Thomasová má dvě děti a jednoho velkého psa Normana. Její dcera nadevše miluje matematiku a ve škole jí to jde tak skvěle, že dostane možnost nastoupit na soukromou školu, kde by matematické dovednosti skvěle rozvíjela. Problém je ale v tom, že i přes vysoké 90% stipendium si to Jess nemůže dovolit. Jedinou šancí, je finanční výhra na matematické olympiádě, která se koná daleko od jejich domova. Ve Skotsku.

Její nevlastní syn, Nicky je trochu jiný, a možná díky tomu je ve škole šikanovaný. Nerad o svých problémech mluví a vlastně neví, jak z tohoto rozjetého kola ven.

A tak se Jess z ničeho nic rozhodne, že do Skotska na olympiádu prostě pojedou, ať to stojí co to stojí. Proto nastartuje v garáži auto jejího manžela, který se od nich před 2 lety odstěhoval. Od té doby ho jednou za čas slyší po Skypu a o přídavkách na děti si mohou nechat jen zdát. Jess sbalí vše potřebné a vezme Tanzie, Nicka a Normana na výlet, který ale skočí poměrně brzy, protože auto nemá technickou a i přes to, že vyjeli v noci, zastaví je Policie.

A v tom se ukáže Ed Nicholls.

Ed je bohatý, má několik domů, vlastní firmu a skoro nic mu neschází. Jediné, v čem nemá štěstí je láska. A to doslova. Díky lásce ze střední školy si zadělá na pořádný problém.

Ed, Jess, Tanzie, Nicky a Norman se tak vypraví na výlet autem, který by normálně trval pár hodin. Z pár hodin se nakonec stanou 3 dny a nezapomenutelný výlet může začít.

jeden plus jedna jojo moyesová

Autor: Jojo Moyes

Originál: One plus One

Počet stran: 360

Rok vydání: 2016

Nakladatelství: IKAR

Anotace: Představte si, jak by mohl vypadat příšerný život: manžel vás opustil a rodině nepřispívá ani penny. Vašeho syna puberťáka šikanují a dcera, jež je matematický génius, má sice možnost nastoupit na prestižní školu pro nadané děti, ale vy si to zkrátka nemůžete dovolit. Už jen nákup školní uniformy by znamenal pořádnou díru do rozpočtu – a co teprve školné… Seznamte se, přesně takový je ve zkratce život Jess Thomasové.
Jednoho dne se však Jess přihodí zvláštní věc. V taxíku Najde svazek bankovek, který patří arogantnímu milionáři Edu Nichollsovi, u něhož doma Jess uklízí. Žádný balík to sice není, pro Eda bezesporu jen pár drobných, nicméně pro Jess by ony peníze znamenaly řešení problému. Jinak zásadová žena se impulzivně rozhodne, že si peníze ponechá a využije je pro svou dceru. V té chvíli ještě netuší, jak jí jejich majitel následně změní život…

jeden plus jedna jojo moyesová

Pokud hledáte oddechovou, rodinou a zábavnou knížku, nejen na léto, Jeden plus jedna je dobrá volba. Jojo Moyesová tyhle oddechovky prostě umí. Hlavní postavu Jess jsem si oblibila skoro okamžitě. Rodina je pro ní na prvním místě a jsou více měné spokojená rodina i přes to, že počítají každou korunu.

jeden plus jedna jojo moyesová

Za poskytnutí úžasného recenzního výtisku děkuji e-shopu www.arara.cz.

Knížce dávám 10 bodů z 10 možných a rozhodně to není poslední knížka, kterou jsem od Jojo Moyesové četla, hned se podívám po další. Které knížky čtěte přes prázdniny vy? Hoďte mi prosím tipy do komentářů. Skvělých knížek totiž nikdy není dost a teď o prázdninách na ně mám více času. Miluji čtení. Krásný slunečný den, K,