KNIŽNÍ RECENZE: Jojo Moyesová – Život po tobě

1

Poslední knížku, kterou jsem v roce 2016 přečetla, byla knížka od mé velmi oblíbené autorky, Jojo Moyesové. I tady na blogu jste mohli přečíst hned několik recenzí na její knížky a minulý rok jsme se všichni dočkali i filmové zpracování knížky Než jsem tě poznala, která proletěla úplně celým světem. A knížka, kterou jsem dočetla, je pokračování zmiňované knížky Než jsem tě poznala. Je to knížka Život po tobě, a já věřím, že většina z Vás, co přečetla první díl, se nemohla dočkat dílu druhého stejně tak, jako já.

Abych byla upřímná, datumy vydání nových knih vůbec nesleduji, takže mě překvapilo, když jsem knížku Život po tobě viděla na prodej. Narazila jsem na ní na internetu, když jsem koukala, které knížky vyšly a které bych si ráda přečetla. A proto jsem se dlouho nerozmýšlela. Knížku jsem začala číst už před Vánocemi a čekala jsem, že jí přečtu za pár dní. Opak byl ale pravdou. První polovinou knížky jsem se nemohla za nic na světě prokousat. Za to druhá půlka? Ta se mi četla velmi rychle.

Když jsem knížku měla rozečtenou, i můj Honzík si všiml, že jí čtu pomalu. Příběh mi nejdřív přišel takový nudný a bez zápletky. Od druhé poloviny se ale knížka četla skoro sama a názor jsem více méně přehodnotila. V hlavní roli je stále Louisa. Život, který je po smrti Willa težký a bez smyslu vypadá, že nemá cenu dál žít. Práce, Kruh nového začátku (což je terapeutická skupina lidí, kteří ztratili blízkého člověka a kam Louisa pravidelně dochází), stesk po Willovi a zase práce. Tak ve zkratce vypadá Lousin život . Opak je ale pravdou, což si Louisa uvědomí, když zjistí, že Will má dceru, o které ani on sám nevěděl. Je to pro ní výzva. Děj se většinou odehrává v Londýně, v Lousině bytě, který je jakoby bez života. Bytu dodá život až Lily, která se k Louise na čas nastěhuje.

V knížce se objevují i další postavy. Rodiče Willa, Lousiina část rodiny, ale i záchranář Sam, který pro Louisu možná znamená nový začátek.  U každé postavy je vidět jakýsi vývoj, což se mi líbilo, protože tak to funguje i v životě. Ať už umře kdokoliv, život jde dál a každý se s tím musí smířit po svém.

I když není knížka tak dojemná, jako je první díl, byly chvíle, kdy jsem měla nakrajíčku.

Pokud se Vám první díl zdál úžasný, a potřebujete vědět, jak to s Louisou bude dál, knížku si nejspíš bude chtít přečíst. Pro Ty z Vás, kterým se knížka Než jsem tě poznala zdála průměrná, bude její pokračování slabým odvarem. Já z ní měla lepší pocit až ke konci. Ale jsem ráda, že vím, jak to vlastně dopadlo. Bohužel ale musím říct, že je to jedna z těch slabějších knih autorky.

Autor: Jojo Moyesová – což je mimochodem jedna z mých nejoblíbenějších autorek a všechny knížky, které doma v knihovně mám, jsou přečtené

Originál: After You

Počet stran: 394 stran

Rok vydání: 2016 (celosvětová premiéra 2015)

Nakladatelství: IKAR

Anotace: Kdybyste ztratili někoho, koho jste moc milovali, jak moc by to změnilo váš pohled na svět? V pokračování světového bestselleru Jojo Moyesové Než jsem tě poznala najdeme Louisu Clarkovou v přesně takové situaci. Po intenzivním půlročním vztahu s ochrnutým Willem Traynorem, který se rozhodl ukončit svůj život asistovanou sebevraždou, zůstává Louisa sama, zmítána smutkem a výčitkami svědomí. Po vážném úrazu se navíc musí vrátit domů k rodičům. Jako by byla najednou zpátky na začátku cesty – život po Willově smrti totiž znamená učit se leccos znovu, stavět na nových základech. Záchranář Sam Fielding, pro něhož je kontakt se smrtí každodenní náplní práce, by snad mohl být právě tím, kdo Louise pomůže se zase vrátit do života, jenomže pak se z Willovy minulosti nečekaně jako uragán vynoří Lily – jeho šestnáctiletá nezvladatelná dcera. A všechno je rázem jinak.

* Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji eshopu www.arara.cz

Mějte se hezky a užívejte sněhu, nebo knih. Karolína.

1 komentář

Comments are closed.