Vyřešte záněty močových cest jednou pro vždy!

2

Ahojky,
víkend se moc povedl, občas vysvitlo i sluníčko a bylo teplo. Zítra mám zase praxi, takže vstávání před půl 6..To mé kráse moc nepřidá..Připadám si hrozně unavená..Ale pořád je to lepší než učení se ve škole. Napadlo mě napsat článek na jiné téma, než je kosmetika, tak doufám, že se zalíbí. Když tak mi napište do komentářů, jestli mám pokračovat i v takovýchto článcích. Konec kecání, jdeme na to!

Cukrovka a zánět močových cest

Dneska trochu odvedu téma od kosmetiky a budu se věnovat trochu závažnějším věcem. Pokud jde o zdraví, jsem na sebe docela opatrná. Nevím, jestli za to může cukrovka, ale i pitomá chřipka mi dokáže udělat ze života peklo. Minulý rok jsem na začátku května byla v nemocnici, kvůli zánětu ledvin, který ze začátku vypadal jako klasický zánět močových cest, který trápil snad každou nás. Diabetici mají záněty močových cest častěji, něž zdraví lidé, protože se nám čas od času ukáže v moči cukr – a to je to pravé místo pro tvoření bakterií.

Jak to u mě začalo?

Ale začnu pěkně od začátku. U mě to začalo pálením při močení, a končilo to zvracením, teplotou a zimnicí. Musela jsem potom do nemocnice kvůli zánětu ledvin. Nevím, jestli to byla vina doktorů, protože jsem jim tvrdila, že vím, že mám zánět( (věděla jsem to podle diagnostických proužků, které mám doma, a kde se mimo jiné ukazují bílkoviny – a ty jsou PŘÍZNAKEM zánětu) a oni mi řekli že nemám, a pak už bylo pozdě, nebo tím, že jsem brala antibiotika, které na tu bakterii nepůsobili. Každopádně jsem docela dost trpěla a ta bolest nešla vůbec vydržet.

Nedá se to moc popsat, je to taková hodně nepříjemná bolest, že jsem pak byla i ráda, že jsem v nemocnici a budu mít pokoj. Stále se mi to ale vrací, takže brusinky beru už preventivně – také doporučuji, pokud nemáte zánět poprvé. Stačí je brát půl roku a máte pokoj. Opravdu na sebe dávejte pozor, je to důležité nejen teď, ale i do budoucna, pokud chcete mít miminko. Toto počasí je na zánět „jako dělaný“. zánět močového měchýře se může snadno dostat vzestupnou cestou do ledvin a může mít hned několik komplikací. Nejdříve se pochlubím informacemi, které mi dali ve škole učitelé somatologie a ošetřovatelství.

Jak vůbec poznáte zánět močových cest?

Především je to pálení a řezání při močení (docela mi dělá problém to z latiny převést do češtiny, tak doufám, že u tohoto článku nezůstanu do rána..) zvýšená teplota, bledost, bolest v podbřišku a v těžších případech také krev v moči. U žen se záněty močových cest ukazují mnohem častěji než z mužů a to z toho důvodu, že ženy mají kratší močovou trubici a tak je cesta pro bakterie snazší. To, že se vám projeví zánět močových cest může mít hned několik příčin. Jedny z nejčastějších jsou nastydnutí (proč nám asi maminky a hlavně babičky říkají ať se oblečeme a nenosíme ty krátká trička?), nakažení bakterií a dlouhodobé používání analgetik (léky proti bolesti). Možná si myslíte, že zánět močového měchýře se vyléčí sám, ale nevyléčí.

Jak to funguje v praxi?

Komplikace jsou velmi nepříjemné (jak jsem si já sama mohla vyzkoušet) – přechod do chronického stádia a v horším případě také selhávání ledvin. Takže základy by jsme věděly.. A jak to funguje ve skutečnosti? Nejdůležitější je nepodceňovat počasí a opravdu se teple oblékat (jasně že v létě si k vodě vezmete plavky, ale rozumíte mi,..všeho moc škodí..). Pokud už vás trápí zánět, hodně pijte. Což se dostáváme k tématu urologický a brusinkový čaj…Urologický čaj prosím nepijte, naleptává sliznici žaludku. Brusinková čaj a džus je dobrý, ten jen doporučuji!

Pití je základ. Ale..

Určitě není dobré, aby jste vypily 4 litry za hodinu, ale 3 litry za den vypít musíte – pokud tedy chcete, aby vás zánět přešel. Vím, že se to snadno řekne, taky se občas přistihnu, že jsem toho za den vypila hrozně málo…Ale snažte se..Hodně mi pomáhá, když pití vypadá..jak to říct…hezky..proto si třeba natočte vodu, a dejte si ho ní led a plátek citrónu, uvidíte, že toho vypijete víc.

Bolest nepodceňujte

Další věc – zajděte k lékaři. Pokud vám opravdu zjistí zánět, nasadí vám antibiotika, která sice zaberou…ale..Zase to ale…samotná antibiotika nezaberou, pokud nepřidáte ruku k dílu..Ibalgin vám také nepomůže – zkrátka a jednoduše potřebujete jinou skupinu léků – spazmolytika – léky na hladkou svalovinu – takže vám můžu doporučit třeba Algifen v kapách, který dostanete i bez předpisu.V lékárně prodávají také brusinky v tabletách. Určitě si řeknete, proč kupovat tablety, když brusinky můžu jíst i sušené, nebo čerstvé..Čerstvých brusinek by jste museli sníst tuny, aby vám pomohly. V lékárnách koupíte spoustu těchto brusinek, stačí vám ráno zapít jednu tabletku. Sice to není levná záležitost, ale pomáhá.

Pozor na reklamy

Tady vám dám jednu radu…nedávejte na reklamy…Tak třeba Urinal (nejdříve jsem ho měla také a ano pomůže..)…Cena je okolo 300Kč na jeden měsíc. Když ale skočíte do lékárny, řeknou vám, že existují lepší výrobky, kde je koncentrace brusinek větší a za menší cenu..Proto se nebojte zeptat. Já teď používám brusinky v pastilkách, které vycucáte jako bonbón a musím říct, že jsou moc dobré. Stojí okolo 200 Kč, a obsahují 30 tablet. (jukněte do fotek). Hodně mi pomohly.

Ještě bych ráda zůstala u těch komplikací…Hodně lidí, co mělo tento zánět ho nemá poprvé ani naposled. Doufám, že to teď nezakřiknu, ale mě se zánět neukázal dobré 3 měsíce, což je u mě rekord..Předtím mě trápil každý měsíc, až jsem z toho byla unavená, protože to opravdu není nic příjemného. Takže doufám že toho chronického onemocnění jsem se zbavila a dlouho mi dá pokoj. Tak jsem to vzala docela letem světem.

Doufám, že je to srozumitelné, určitě jsem na milión věcí zapomněla, takže když tak napište do komentářů. Jelikož jsem si tím sama prošla, vím jaké to je, a co pomáhá. A poslední rada? Jedlá soda! Neutralizuje moč a pak Vás zánět tolik nebolí. Lžičku sody vypijte v hrnečku s hodne sladkou štávou, jinak se to nedá vypít:D Snad jsem vás neunudila nebo neuspala…Určitě mi dejte také vědět, jestli se vám tento typ článků líbí. Dobrou noc, K.

Co má zánět společného s krásou?

V té době, kdy mě tyto záněty trápili jsem nebyla schopná chodit do školy, natož se malovat..Vypadala jsem hrozně – celá bledá a tmavé kruhy pod očima..A také jsem až moc zhubla..(pak jsem to zase vesele nabrala nazpátek..:D)

 

2 KOMENTÁŘE

  1. Mně by jako lékárníka zajímalo pár věcí 🙂 nechci rýpat, ale zajímalo by mě proč si myslíš, že urologický čaj naleptává žaludek? A pak také proč říkáš, že jsou důležitější spasmolytika (pouze uvolní hladké svalstvo čili úleva) než antibiotika (popravdě užívají se spíše chemoterapeutika), které likvidují bakterie čili příčinu nemoci.

    Jinak se zbytkem článku souhlasím i s režimovými opatřeními, které doporučuješ 🙂

    • Ahojky, článek už je starý několik let – jen jsem ho jen vkládala před dvěma lety, protože jsem zakládala tento web, dnes už bych to napsala o trochu jinak. Každopádně tom urologickém čaji nám vždycky říkali ve škole. Dál už jsem to už nezkoumala, ale je možné, že je to jen tehdy, pokud se čaje pije hodně, nebo třeba na lačno? To bohužel nevím. A myslím si, že jsou důležitější léky na bolest – protože to je to, co mě trápí nejvíc, takže řeším první bolest a potom až antibiotika. Myslela jsem to spíš tak, že antibiotika (chemoterapeutika) pomůžou, ale nepomůžou s tou bolestí, která mě vždycky nejvíc trápí. Omlouvám se za nejasnosti 🙂

Comments are closed.