4 knihy (nebo knížečky) o cukrovce, které byste měli znát!

2

Pokud sledujete můj blog, asi o mě víte, že knížky a čtení miluju – a jestli nevěděli, teď už to víte. Ať už máte cukrovku 20 let, nebo teprve pár dní, nikdy není na škodu si o ní něco přečíst. Nemusíte tu knížku číst hned celou, můžete se do ní podívat jen tehdy, když Vás něco trápí, nebo si s něčím nevíte rady. Já mám pro vás čtyři tipy na knížky (kratší či delší) o cukrovce. Dvě z nich jsou přímo o cukrovce, třetí je o Acidobazické rovnováze, která s cukrovkou také velmi souvisí, a poslední je tip na zajímavou kuchařku.

ABECEDA DIABETU

První knížka, kterou jsem o cukrovce kdy viděla byla už v nemocnici, kdy mi cukrovku zjistili. Když se na ní dnes podívám, je poměrně zničená, mamka po ní nejspíš sahala velmi často. Já jsem jí nečetla úplně celou (což musím rozhodně napravit, protože v ní bude určitě spoustu zajímavých tipů), ale sahám po ní tehdy, když si nevím rady, nebo se chci něc dozvědět. Obsahuje také poměrně detailní tabulku s výměnnými jednotkami a vše je tam krásně vysvětlené. Myslím si, že tuto knížku zná většina z Vás, protože je mezi diabetikami velmi známá, ne-li nejznámější.

Stojí okolo 200 Kč a seženete jí na internetu i v knihkupectví. ISBN: 978-80-7345-438-8

ACIDOBAZICKÁ ROVNOVÁHA

Nejnovější knížkou, kterou mám doma je knížka Acidobazická rovnováha. Vyhrála jsem jí v soutěži a bylo to tehdy, když jsem shodou okolností byla v nemocnici, kvůli několika shodám náhod. A jednou z nich byl i rozvrat acidobazické rovnováhy. Když jsme se tedy dozvěděla, že jsem tuhle knížku vyhrála, musela jsem se smát. Ale potom, co mi knížka přišla domů, jsem jí hned začala číst. Dozvěděla jsem se plno užitečných věcí, také to, které potraviny jsou vzhledem k vyrovnané acidobazické rovnováze dobré jíst, a které naopak omezit. Těchto šikovných knížek od nakladatelství Noxi je více. Nedávno jsem koukala i na knížka Rostlinná antibiotika, která se mi moc líbila, protože poslední dobou si večer rádi dáme bylinkový čaj.

Stojí okolo 250 Kč. ISBN: 978-80-8111-257-7

SPORTOVÁNÍ S INZULÍNEM

Až tuhle knížečku uvidíte, určitě si na ní vzpomenete. Je totiž také hodně známá, a možná bych jí místo knížečky měla říkat brožurka. Dostala jsem jí od edukační sestřičky, takže pokud o ní poprosíte, věřím, že jí dostanete také. Měla jsem jí už kdysi dávno, ale nikdy předtím jsem do ní nenahledla. Jak asi víte z předchozích článků, sportovat s cukrovkou mi zatím moc nejde. A tak se snažím příjít jak na to, a v téhle knížce je vše krásně popsané. Napsal jí MUDr. Jan Brož, a pokud jste na tom stejně jako já, nebo se jen chcete něco nového dozvědět, poptejte se po ní.  Myslím, že sestřičky už budou vědět.

SLADKÝ ŽIVOT BEZ CUKRU

Kuchařka, které není psaná přímo pro diabetiky, ale můžeme se díky ní inspirovat, nebo se něčemu přiučit. Je v ní spoustu receptů i povídaní a jeden čas jsem podle ní i často vařila. Jsem ráda, že jsem si na ní opět při zkoumání knihovny vzpomněla, protože často nevím, co vařit. Vše je v ní hezky vysvětleno a moc hezky se četla.

ISBN: 978-80-7306-704-5

Těším se na tipy od Vás, ahoj!

2 KOMENTÁŘE

  1. Sportovní tématika od Brože a Rušavého je super. Pro každodenní život mi nejvíce dala „Think Like A Pancreas“ od Garyho Scheinera + „Pumping Insulin“ od Johna Walshe, špatná není ani „Léčba inzulínovou pumpou“ (Piťhová, Štechová), navzdory názvu není jen pro pumpaře, zato spíše pro mladší/začínající pacienty…

Comments are closed.