KNIŽNÍ RECENZE: Paula Hawkins – Dívka ve vlaku

3

I když teď při zkouškovém nemám vůbec čas na čtení, konečně jsem se asi před měsícem dostala ke knížce, o které se všude mluví (možná už mluvilo) a kterou jsem dostala k Vánocům. Dívka ve vlaku, kterou napsala Paula Hawkins. Na internetu jsem četla hodně minirecenzí a protože jí chválil jen málo kdo, začala jsem jí číst poměrně skepticky a nic moc jsem od knížky nečekala.

Většina lidí, kterým se knížka nelíbila říkala, že se při čtení místy nudila, což já říct nemůžu. Četla jsem jí jedním dechem a přečetla jí během pár dní. Bavila mě od začátku do konce a musím říct, že předčila i všelijaké ženské romány, které jsem četla i moje očekávání. Dokonce byla o 100% lepší, než knížka Stalker, což byla vůbec první detektivka, kterou jsem kdy četla. A jak tak pátrám v historii článků, koukám, že jsem recenzi na Stalkera ještě nenapsala, což bych měla  rozhodně musím napravit.

Každá kapitola knížky je rozdělená podle toho, kdo jí „vypráví“. Hlavní postava Rachel dojíždí každý den „do práce“ a kouká při tom na domy, které ve vlaku míjí. Ráda se napije alkoholu – vlastně bez alkoholu být skoro nemůže – a stále nemůže zapomenout na svého bývalého.

Tom a Anna

jsou pár už nějáký ten pátek a dokonce mají i dceru. Bydlí v domečku, který dříve patřil také Rachel, takže Anna s Rachel rozhodně nejsou kamarádky. A ten dům stojí shodou okolností u kolejí, kudy Rachel jezdí každé ráno do práce.

Jess a Jason

jsou sousedi Toma a Anny a to je právě ten dům, který Rachel každičký den sleduje. Myslí si, že zná jejich životy, vlastně už ani nežije svůj život, ale ten jejich. Ví, co budou každé ráno dělat, a přemýšlí nad tím, co ti dva dělají, když na ně zrovna nevidí.

Jednoho dne, když jede kolem, se jí zdá, že v domě není Scott, ale někdo jiný. Vidí, někoho koho nezná. Asi. Alkohol s ní totiž dělá divy a Rachel si nepamatuje ze všech dní zdaleko všechno. A ten den si také v novinách přečte, že se Jess ztratila. Najednou zjistí, že Jess není Jess, ale Megan, a že Jasonovo skutečné jméno je Scott.

Kam se Megan ztratila a proč? Stalo se jí něco, nebo odešla sama? Přesně na tyhle otázky se bude snažit Rachel najít odpověď.

Autor: Paula Hawkins
Originál: The Girl on the train
Počet stran: 328
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: IKAR

AnotaceKniha roku 2015. Román, který si podmanil všechny žebříčky bestsellerů na obou stranách Atlantiku, trhá rekordy v rychlosti prodeje a je kritikou označován za letošní Zmizelou. Potřebujete vědět víc? Rachel dojíždí ranním vlakem do Londýna. Den co den si prohlíží útulné předměstské domky, a když vlak na chvíli zastaví u návěstidla, naskýtá se jí pravidelně letmý pohled do soukromí mladého páru. Postupem času Rachel začíná mít pocit, že ty dva lidi zná. Představuje si, že je zná. Dá jim dokonce jména: Jason a Jess. Jednoho dne však zahlédne něco, co ji šokuje. Stačí pouhá minuta, než se dá vlak zase do pohybu, a náhle je všechno jinak… Krátce nato se Rachel dozví, že se „její“ Jess pohřešuje, a proto se rozhodne obrátit na policii. Není si jistá, zda tím nenadělá více škody než užitku, zatímco se stále více zaplétá do příběhu, který není její, ale jenž nakonec obrátí naruby život úplně všem…

dívka ve vlaku

dívka ve vlaku

dívka ve vlaku

Celou tu dobu, co jsem knížku četla, jsem měla v hlavně několik teorií, co se mohlo a nemohlo stát. Samozřejmě že jsem to neuhádla a bylo mi to jasné až ke konci knížky. Byla jsem z knížky tak nadšená, že jsem jí hned půjčila mamce, které se také moc líbila. Určitě jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. A básnila jsem o ní tolik, že si jí chtěl přečíst i Honzík, a to skoro nečte.

Pokud jste do dnes váhali, nebo jí zkrátka ještě nečetli, je to must have na léto. Doporučuji!

p.s chystá se i film, na který rozhodně půjdeme!

Krásný den, Karolína 🙂

3 KOMENTÁŘE

  1. Knížku sám, ale sama jsem ji nečetla, ale ráda bych. A budu se těšit na film
    Já čtu teď jenom pořád samou teorii ke zkouškám a je to vážně vyčerpávající 😀

Comments are closed.