Proč používat SPF a na co dávat pozor?

0

O sluneční ochraně neboli SPF jsem toho za 7 let blogování o kosmetice napsala už spoustu. Každý rok to ale opakuji znovu a znovu. Mám totiž hodně kamarádek, které se mažou na dovolené šestkou nebo kokosákem, protože by se neopálily, a doma na zahradě a na chalupě se pro jistotu nemažou vůbec, protože mají dobrý pigment a nikdy se nespálí. To, že se nenosí spálená nebo přehnaně opálená pokožka s hromadou vrásek jim ale nikdo nevymluví…

Ať chceme nebo ne, UV záření ze slunce (ale také ze solárií!!) působí na kůži, poškozuje ji, tvoří nechtěné vrásky a může vést až k rakovinnému bujení. Samozřejmě má sluneční záření také pozitivní účinky, například se díky němu tvoří sluneční vitamin – vitamin D.

Pro nás neviditelné ultrafialové záření má tři složky – UVA, UVB a UVC záření. Zatímco UVC  je pohlcováno v atmosféře, UVB už zasahuje svrchní vrstvy kůže a proto jsme ze sluníčka začervenalí nebo spálení. UVA záření proniká hlouběji do kůže, používá se v soláriích, a jeho účinky (= vrásky) se často ukáží až po několika letech.

Proto je důležité, aby měl krém ochranu jak před UVA, tak před UVB paprsky. Ochrana proti UVB je na obalech krémů vyznačena zkratkou SPF nebo OF a má číselnou hodnotu. UVA je označená grafickým znakem UVA v kroužku a číslo nemá. Filtry, které tyto přípravky obsahují, se dělí na dva typy. Chemické filtry záření jednoduše řečeno pohlcují a fyzikální filtry, které jsou vyrobené z minerálů, záření odrážejí. Fyzikální poznáme nejjednodušší tak, že na na kůži zanechávají bílou vrstvu. Nejde určit, který z těchto filtrů je lepší, většina ochranných přípravků tyto filtry kombinuje.

spf

Podle čeho vybírat ochranný faktor?

Ochranný faktor či velikost SPF vybírejte podle typu pokožky. Čím světlejší ji máte, tím by měl být ochranný faktor vyšší. Lidé s tmavší pokožkou mají přirozené ochrany proti sluníčku (= melaninu) více, proto mohou mít faktor menší. Obecně se říká, že ve městě vám vystačí SPF 30, u moře se pak doporučuje u světlých typů nejvyšší ochrana SPF 50+ a u tmavších typů 30. Osobně používám u moře právě zmíněnou nejvyšší ochranu a mohu vás ujistit, že i já jezdím domů opálená. Sluníčko mě opaluje o něco pomaleji, ale za to bezpečněji. A opálení si užiju delší dobu.

spf

Jedno namazání nestačí

Opalovací krém by se měl nanášet minimálně každé dvě hodiny a ideálně 20 minut před začátkem sluněním. Spousta lidí šetří také s množstvím. Na jedno namazání by měl člověk použít cca 7 lžiček krému a také dávejte pozor na krém z loňského roku, ochranné filtry v něm už nemusí být účinné a proto je lepší kupovat na každé léto nový přípravek.

Chraňte se v létě i v zimě

Krémy s SPF by se měli používat jak v létě u moře, tak v zimě na horách, na což spousta lidí zapomíná. Sluneční záření je navíc ve vyšších nadmořských výškách intenzivnější a jeho intenzita je znásobena i odrazem od sněhu. Na horách je důležitá i ochrana rtů, v podobě balzámu na rty s SPF. Sluníčko může vyvolat například nepříjemný opar.

Opálení není trendy všude

V Číně, Japonsku nebo v Thajsku je světlá pleť symbolem vyšší třídy, proto se Asiatky vůbec neopalují a často nosí i v horku rukavice a slunečníky. U nás v Evropě máme rádi spíše samoopalovací přípravky, Asiatky milují spíše bělící krémy a vysoké faktory. Něco na tom bude, však se zaměřte na to, jak vypadají Asiatky. Vrásek mají daleko méně…

Co vy a SPF? Používáte ochranu proti sluníčku? Dejte mi vědět, K.

spf