Kruhy pod očima. Proč je máme a jak se jich zbavit?

4

Kruhy pod očima nejsou legrace. Potrápily nejspíš už většinu z nás po probdělé noci. Proč kruhy vznikají, jak se jim vyhnout a jak je zamaskovat, když je nejhůř?

Proč se tmavé kruhy tvoří?

Za tmavé kruhy pod očima může nejvíce dědičnost, kterou bohužel neovlivníme. Dalším důvodem, proč máme tmavé kruhy pod očima může být sluníčko. Sluníčko a jeho paprsky totiž zvyšují hladinu melaninu, takže tmavá místa na obličeji zvýrazní (podobně je tomu i u pigmentových skrvn). Dalším důvodem je ztráta kolagenu, psychosomatika a dehydratace těla, proto je důležité dostatečně pít a tělo hydratovat jak zvenku tak zevnitř a nezapomínat na relaxaci. Tmavé kruhy pod očima mohou být i důsledkem toho, že oční okolí namáháme.

Možná se vám zdá, že máte horší kruhy pod očima když jste nemocná nebo unavená, je to spíš tím, že v těchto situacích je naše pleť bledší a kruhy více vystoupí. Kruhy jsou výraznější také spolu s vyšším věkem, kdy se nám pleť ztenčuje a žilky bývají viditelnější.

kruhy pod očima

Líčení je fajn, ale…

Je potřeba, aby bylo oční okolí před tím, než na něj aplikujete make-up a korektor, hydratované. Čím víc bude oční okolí hydratované a vyplněné, tím méně do něj bude korektor nebo make-up zalézat a tak zvýrazňovat vrásky. Pokožka očního okolí má nejméně olejových žláz, proto je o ní potřeba důkladně pečovat už od cca 25 let. Oční krém nebo gel je tedy před nanášením dekorativní kosmetiky více méně nutnost. Krému nebo gelu můžete nanést i větší množství, protože v této oblasti pokožku není možné tzv. přehydratovat. Po nanesení péče je ale důležité nechat přípravek dobře vstřebat (případně odsát ubrouskem), aby se díky tomu nezačal korektor nebo make-up drolit a žmolkovatět. Určitě mrkněte i po speciálních gelech a krémech s chladivých aplikátorem.

Ještě před tím, než začnete se zakrýváním pomocí líčidel, vyzkoušejte babské rady. Studený sáček od čaje nebo ledový proužek okurky může zafungovat lépe než kdejaký korektor. V drogériích určitě narazíte také na gelové polštářky pod oči, které je skvělé hodit před použitím na pár minut do lednice. Osvěží a hydratují v jednom kroku.

kruhy pod očima

Jak zakrýt kruhy pod očima?

Na tmavé kruhy pod očima nejlépe funguje žlutý, broskvový nebo narůžovělý korektor (nebo jejich kombinace). Přesný odstín korektoru závisí na barvě vašich kruhů, určitě je ale dobré držet se ze začátku broskvových a narůžovělých tónů, které oční okolí projasní (s výběrem odstínu vám může pomoct tento článek o barevných korektorech). Na hnědé kruhy pod očima bude nejlépe fungovat růžový nebo narůžovělý korektor, na modré a fialové kruhy žlutý nebo nažloutlý korektor. Při líčení nemusíte používat vysoce krycí make-up, bude vám stačit make-up s jemným krytím, na který (nebo pod který) nanesete korektor. Pokud ho aplikujete jen místně, kruhy vyzmizíkuje jednodušeji.

Kam s korektorem? Pod nebo na make-up?

Pokud používáte výrazně žlutý, broskvový nebo růžový barevný korektor, je lepší ho nanášet ještě pod make-up. Korektor s náznakem barvy (narůžovělý, naoranžovělý korektor – příklady najdete níže) můžete nanést až na make-up. Určitě je ale důležité prohlídnout se na denním světle, aby nebyl podtón moc výrazný. Pokud je výrazný i po zapracování, na zbarvený korektor aplikujte ještě korektor v tělové barvě, který bude o půl nebo jeden stupeň světlejší než váš make-up. Pokud by byl korektor přehnaně světlý, na kruhy by mohl upozornit a pleť by působila popelavým, nezdravým dojmem.

Na jaká místa korektor aplikovat?

Korektor by se měl nanášet už od vnitřního koutku oka ve velmi tenkých vrstvách do tvaru obráceného trojúhelníku a v případě potřeby i přímo na oční víčka. Tenkých vrstev můžete nanášet víc, vydrží na pleti déle, než jedna tlustá vrstva. Pokud by se korektor nanesl jen na kruhy pod očima ve tvaru půl měsíce, na kruhy by to mohlo jen upozornit, což určitě nechceme. Trojúhelníkový tvar je proto důležitý. Jaký typ korektoru použijete, je na vás. Někomu vyhovuje korektor v tyčince, jinému zase krémový nebo tekutý. I tady záleží na intenzitě tmavých kruhů. Mrkněte na článek o korektorech, kde se o jednotilvých typech korektoru více rozepisuji. 

Korektor je důležité dobře zapracovat a po nanesení důkladně zafixovat. Na zapudrování vyberte nažloutlý pudr, který naneste menším štětcem (může to být ten, který používáte na rozmazání očních stínů, jen dejte pozor na to, aby byl čistý).

Příklady korektorů, které jsou vhodné na zamaskování kruhů pod očima. Zleva:

  • L’Oréal Paris Age Perfect, nažloutlý odstín 02 medium (vhodný na lehčí modré a fialové kruhy)
  • Maybelline Master Camo, žlutý odstín yellow (vhodný na výrazné modré a fialové kruhy)
  • Maybelline Studio Camo, oranžový odstín Apricot (vhodný na výrazné tmavě hnědé kruhy)
  • Maybelline Instant Anti Age Eraser, narůžovělý odstín 05 Brightener (vhodný na hnědé kruhy)
  • L’Oréal Paris True Match korektor Perfect Match, broskvový odstín 40 Natural (vhodný na světlé hnědé kruhy)

kruhy pod očima

 

Korektor vás sice zachrání, pokud se ale chcete tmavým kruhům vyvarovat, vyhýbejte se stresu, alkoholu, bežte spát dřív, dodržujte pitný režim, relaxujte a doplňte jídelníček o vitamíny a minerály. Držím vám palce!

4 KOMENTÁŘE

  1. Patřím k těm, kdo mají kruhy pod očima odjakživa. Všichni mi furt říkají, že na to stačí se pořádně vyspat, ale… víš jak. 😀 Barevné korektory jsem nikdy nezkoušela, trochu se jich bojím, ale třeba se jednou odhodlám.

  2. Já si teda spíš pod slovem zbavit představovala něco, co je opravdu zmírní dlouhodobě (nějaké bylinky, krémy..) a ne jen překryje nánosy korektorů, které se teď v létě stejně jen rozmažou, stejně jako makeup, který je v tom případě nutný použít také.

    • Krásný den, zaměřila jsem se na zakrytí, co se týká zbavení se kruhů pod očima, je to běh na dlouhou trať a každému funguje opravdu jen něco. Jak jsem psala, největší roli hraje dědičnost, kterou bohužel neovlivníme ani bylinkama 🙁 Co se týká výdrže, make-up i korektor mohou držet i v horku. Důležité je dodržovat to, aby pleť před nanášením byla hydratovaná a aby se korektor zapudroval a případně fixoval fixačním sprejem. Určitě hraje roli volba produktů a typ pleti. Nosím výraznější make-up i teď v létě a na konci dne vypadám skoro stejně jako ráno.

  3. Dobrý den, mám spíš opačný problém a to, že moje kruhy pod očima jsou světlé až bílé. I když se v létě opálím tak jsou pořád bílé a nevypadá to vůbec hezky.

Comments are closed.