Péče o pleť není jen odlíčení a hydratace

0

Když jsem před pár dny sdílela na Instagramu anketu o čistění a odličování pleti, byla jsem mile překvapená, kolik z vás provádí dvojité čištění. Pár z vás se mi ale ozvalo s tím, že používá třeba jen micelární vodu nebo čistící gel. Vím, že jsem před časem napsala článek o tom, jak správně pečovat o pleť, ale dnes bych se na to ráda podívala z jiného úhlu. Péče o pleť totiž není jen odlíčení a hydratace pleti. Já kosmetiku miluju, ráda zkouším novinky, ale na druhou stranu nejsem Děd Vševěd a každé z nás bude sedět něco malinko jiného.

V první řadě je důležité (ne-li nejdůležitější) zjistit, jaký je váš typ pleti. Během let se to mění, takže pokud vám kosmetička řekla před 3 lety, že máte pleť suchou, mohlo se to několikrát změnit. Od toho se pak odvíjí celá péče o pleť. Pokud nevíte, jaký typ pleti máte, mrkněte na tento článek, kde jednotlivé typy pleti popisuji a pokud si nejste jisté, zajdete pro radu ke kosmetičce.

Péče o pleť je základem pro to, aby naše pleť i líčení vypadalo dobře. Často mým nevěstám říkám, ať si dojdou na kosmetické ošetření před svatbou hned 2x. Jednou cca měsíc před obřadem a po druhé třeba 10 dní před svatbou. Kosmetička pleť hydratuje a připraví tak, jak to umí jen málo který krém, a na pleti v dobré kondici bude make-up pokaždé vypadat, ale také držet daleko lépe. Proto péči o pleť nepodceňujte. Zdravé rozjasnění pleti nedodá ani sebelepší rozjasňovač a papínky budou vidět i s tím nejlepším korektorem na světě.

Co by vám tedy v péči o pleť nemělo chybět?

1. Odličovací přípravek

Dříve jsem si myslela, že mi na odlíčení bude stačit čistící gel, opak je pravdou. Pokud používáme SPF nebo make-up, přípravek na bázi oleje bychom neměli vynechat. Jde o tzv. dvojité čistění (double cleanse), kdy použijete odličovací přípravek a poté ještě čistící gel, který vyčistí přípravky, které zalezly do pórů. Je jen na vás, jestli zvolíte odličovací mléko, olejový odličovač nebo balzám. Mě se to s ročním obdobím dost mění. Zatímco v létě preferuji olejové odličovače, v zimě mám ráda odličovací mléka, která pleť nevysušují, protože se nemusí smývat vodou. Některé odličovače jsou šetrné i k očnímu okolí, takže s nimi odlíčíte i řasenku a oční stíny. Nemusíte pak sahat po dvoufázovém odličovači (ten se používá jako první a můžete s ním odlíčit oči i rty). To mám nejraději Dvoufázový odličovač Sephora, Dvoufázový odličovač na oči Yves Rocher nebo Dvoufázový odličovač od Biofficina Toscana.

Které odličovací přípravky mám nejraději?

Biofficina Toscana

2. Čistící gel

Pokud praktikujete double cleanse, čistící gel nebo pěna nemusí být přehnaně čistící – čtěte agresivní. Od čistícího gelu (případně pěny, kterou také často používám), jak už jsem zmiňovala výše, očekávám, aby dočistil pleť a póry od zbytku make-upu a také pozůstatky odličovacího přípravku. Čistící gel by neměl pleť dráždit a zbytečně vysušovat, proto si můžete s klidným svědomím pořídit čistící gel určený pro citlivou pleť. Gel ani odličovací přípravek na pleti nezůstává, pokaždé ho smyjeme, takže nepotřebujeme, aby uměl kdo ví jaké zázraky. Pokud odlíčí a je na pleti příjemný, je to za mě ok.

Které čisticí gely mám nejraději?

yves rocher hydra végétal

yves rocher hydra vegetal

3. Tonikum

Co už na pleti zůstavá, je tonikum nebo pleťová voda. Místo toho můžete také použít květové vody (nejčastěji je to růžová, levandulová nebo heřmánková voda), které jsou přírodní a ideální i na osvěžení a hydrataci během dne. Tonika dočistí pleť, stáhnou póry a vyrovnají pH pleti. Nejraději mám právě zmiňované květové vody nebo Jarischův roztok, který pleť zklidňuje a je fajn i na ekzematickou a atopickou pokožku. Koupíte ho v každé lékárně a stojí do 100 Kč.

4. Oční krém

Oční krém by se měl začít používat okolo 25 let věku. Ze začátku vám bude stačit oční gel, ale protože je pokožka okolo očí hodně tenká a vrásky se na ní tvoří brzy, s péčí okolo očí moc dlouho nečekejte. Oční krém se aplikuje pod oči, nikdy ne na oční víčko, tam je kůže velice citlivá a efekt by mohl být spíše opačný. Oční krém patří pod klasický pleťový krém, protože má lehčí texturu, než krém na obličej. S očními krémy a gely moc velkou zkušenost nemám, zkoušela jsem zatím jen gel od Nobilis Tilia a oční krém z řady Moisture Surge od Clinique a oba dva se mi zdály fajn.

5. Hydratační krém

Dalším krokem by měla být hydratace. Ještě před samotným krémem můžete použít sérum, což už je takový vyšší level a ne každá žena ho používá. Séra obsahují aktivní složky ve vyšších koncentracích, takže bývají o něco účinnější, než krémy. Můžete se zaměřit na rozzáření pleti, na hydrataci ale také na vrásky nebo třeba přecitlivost pleti.

Krém by se ale neměl vynechat nikdy. Hydrataci potřebuje každý typ pleti, i ta mastná. Ráno můžete použít lehčí krém, který se snadněji vstřebá a vy tak nemusíte dlouho čekat před nanášením make-upu. Na večer můžete použít buď krém, který jste používaly ráno (jen pozor na to, aby krém NEobsahoval SPF), noční krém nebo třeba speciální péči ve formě nesmyvatelných masek. Ty jsem si v poslední době hodně oblíbila, protože jsou hutnější a pleti dodají více, než krém.

Které krémy mám nejraději?

Pokud během dne cítíte, že vám potřebná hydratace chybí, zaměřte se na krém, který používáte. Možná budete potřebovat jiný a je také možné, že je vaše pleť dehydratovaná, což bývá problém především v zimě. První pomocí může být termální voda, která dodá pleti potřebnou hydrataci a osvěží ji.

clinique id

6. SPF a péče o pleť?

Sluníčko (ale také solárium) má řadu pozitivních účinků. Tvoří se díky němu třeba vitamín D, což je vitamín štěstí. Sluneční záření ale působí na kůži, poškozuje ji, urychluje stárnutí a tvoří nechtěné pigmentová skrvny. Proto pleť i pokožku chráníme SPF. Krém s ochranným faktorem by se měl používat nejen na dovolené. Říká se, že ve městě stačí používat ochranný faktor 15, u moře pak raději používám 50. Řada krémů, make-upů i pudrů dnes SPF obsahuje. Proto nemusíte používat další krok navíc. Mrkněte nejdřív do vaší kosmetické sbírky. Možná se budete divit, kolik přípravků ochranu obsahuje. Pokud bych přeci jen měla doporučit krém na obličej, nejvíce se mi osvědčil krém od Kiehl’s Ultra Light Daily UV Defense SPF50 PA++++, což je velmi lehký a příjemný krém s vysokou ochranou. 

Jak už jsem zmínila výše, každá z nás má jiný typ pleti a jiné preference, takže je jasné, že nám nebude vyhovovat to stejné. Pokud vám vyhovuje jeden krém a jedna micelárka a máte hezkou pleť, není potřeba nic měnit. Co vy a péče o pleť? Jsem zvědavá, takže budu ráda, když mi dáte vědět, jak o pleť pečujete vy a jaké přípravky se vám osvědčily. Mějte se krásně, K.