ABECEDA MAKE-UPU / Denní vs. večerní péče o pleť. Jak a proč by se měla lišit?

0

péče o pleťProč a jak by se měla lišit denní a večerní péče o pleť? O tom, jak by správná péče měla vypadat už jsem na blogu i Instagramu psala už několikrát, ale myslím si, že nikdy není od věci si tyhle kosmetické základy zopakovat a připomenout. Tak jdeme na to 🙂

RÁNO

Zatímco někomu stačí ráno obličej opláchnout vodou a nanést krém, správný postup by měl být podobný, jako péče večer. Čistění a tonikum bychom neměly vynechávat ani tentokrát. Přes noc totiž pleť nejen regeneruje, ale také se potí a mastí. Všechny tyto vrstvičky je nutné odstranit, aby fungoval denní krém a držel nám make-up. Díky tomu se pleť osvěží a uzavřou se póry.

Důležitá je také aplikace hydratačního krému (případně séra nebo obojího). A neměly bychom ani zapomínat na SPF ochranu. V létě i v zimě. Sluneční záření na nás totiž působí pořád, i když je venku sníh nebo déšť a sluníčko zrovna nesvítí. Zamezíme si tím předčasnému stárnutí i zbytečným vráskám. Faktor by měl být minimálně 15, já doporučuji alespoň 30.

Jestli je vám 25 let a více, poslední krokem by měl být oční krém. Nanášejte ho vklepáváním, vtírání pleť namáhá.

VEČER

Večerní rutina je neméně důležitá. Pleť je potřeba po celém dni vyčistit a odstranit make-up a nečistoty, které se na povrchu pleti nashromáždily přes den. Sáhnout můžete po čistícím mléku, gelu nebo třeba pěně. Já osobně mám nejraději klasickou variantu – tedy čisticí mléko, které v jednom kroku odstraní líčení, nečistoty, maz i SPF. Pleťová voda nebo tonikum se používá následovně – po jakémkoli čistím přípravku. Srovnání pH pleti, které se čistěním naruší. Nejvíce se mi osvědčila kombinace Čistícího mléka a Pleťové vody z řady Vitalité od značky Sothys. Řada je určená pro normální a smíšenou pleť, pokožku krásně osvěží a projasní a voní po grapefruitu.

péče o pleť

Na make-up očí používám odličovač na oči, protože je jemnější. Po čištění a následné tonizaci přichází na řadu séra, pleťové a oční krémy. Kombinace přípravků závisí na vašem věku a typu pleti. Pokožka se během spánku v noci obnovuje a speciální noční přípravky jí v tomto procesu pomáhají, ale od věci není použít i hydratační krém. Jen musí být bez SPF, aby pokožku nezatěžoval a neucpával póry. Produkty s SPF používejte tedy jen ráno, nikdy ne večer.

péče o pleť Nanášení očního krému jen ráno?

Nanášení očního krému je individuální. Já osobně ho nanáším jen ráno, protože jsem už několikrát slyšela, že aplikace večer může způsobit ranní zvýraznění kruhů a váčků pod očima. Jsem si ale jistá, že toto je zcela individuální, záleží na spoustě faktorů a také na tom, jaký krém používáte. Oční krém se aplikuje pod oči a na oblast mezi obočí, kde se jako první tvoří vrásky.

Peeling a maska

Alespoň jednou týdně bychom měly aplikovat také peeling a masku. Peeling odstraní odumřelé kožní buňky, díky čemuž bude pečující kosmetika lépe fungovat a také ji projasní. Maska o pleť pečuje do hloubky a často také předchází dehydrataci pleti. Já používám nejčastěji a nejraději masky, které jsou hydratační. To, jestli peeling a masku použijeme ráno nebo večer je na nás. Hydratační a vyhlazující maska od Sothys, kterou používám nejčastěji se dá použít i místo nočního krému. To oceňuji tehdy, když moc nestíhám a nebo chci pleť dodat extra porci výživy navíc. To se hodí třeba na dovolené nebo když mám pocit, že mé pleti chybí vláha (což bývá při střídání ročních období). A stejně tak bychom měly myslet na návštěvu kosmetického salónu, díky čemuž pleti i sobě dopřejeme luxusní péči navíc.

Co vy a péče o pleť? Je to pro vás nutná starost nebo, stejně jako pro mě radost, na kterou se ráno i večer těším a beru jí jako příjemný relax a rituál? Dejte mi vědět, těším se příště, K.