KNIŽNÍ RECENZE: Radka Třeštíková – To prší moře

7

Autorku Radku Třeštíkovou už z mého blogu znáte. Četla jsem od ní knížku Bábovky, na kterou s láskou vzpomínám i dnes. Bábovky se mi líbily natolik, že jsem si od Třěštíkové pořídila ještě další knížku. Knížku To prší moře. Hned na začátel musím říct, že mě autorka nezklamala. Líbil se mi samotný příběh a čtivost knížky. Dlouho jsem knížku nehltala od první stránky stejně tak, jako právě tuhle. Možná to bylo tím, že hlavní hrdinka Hanka ztratila otce stejně tak, jako já.

O čem je kniha?

Smrtí otce Hanky nepřejicný osud teprve začíná. Beznadějně se zamiluje do kluka, kterého by měla brát spíše jako bratra, ztratí oba rodiče a na celém světě není vlastně nic, co by jí těšilo. Ač není kniha veselá, četla se jedním dechem a u některých pasáží jsem se nemohla odtrhnout. Líbí se mi samotný styl autorky, její knihy se čtou svižně a mají zajímavou zápletku. Spousta lidí nemá tyto „tragické“ osudy lidí rádo a raději si přečtou něco z veselejšího soudku. Já jsem pravý opak.

Ráda se začtu do knížky, která mluví o drogách, smrti, nebo neštěstí. Myslím si, že existuje nespočet knih se šťastným koncem a nevím proč, ale většině takových příběhů nevěřím a nejde se mi do nich začíst tak snadno, jako do těch smutných. Možná je to tím, že v pubertě jsem hodně červené knihovny četla a teď jich mám zkrátka na pár let dost, nebo to může být tím, že vím, jak se Hanka cítila, když ztratila otce, nebo když se na několik let zamiluje do toho nesprávného kluka.

Na seznamu, který si každý den její matka psala je spousta otazníků. Stejně tak, jako samotná matčina smrt. Hanka se postupně dozvídá všechny tyto otázky. Některé odpovědi si jí najdou sami a některé k ní příjdou přímo. A čí je vlastně to sako, které dala matka do čistírny? Pro Hanku je maminčin život poměrně vzdálený a tak spoustě věcem nerozumí.

Hanka se po smrti rodičů nastěhuje k babičce Zoře, která se jí snaží pomoci. Snaží se zapomenout na Aleše, i přes to, že je s ní všude. Vrací se ke svému koníčku z dětství. K tanci. Nakonec se seznamuje s Mikulášem a Hubertem. Na Hubertovi jí ale něco nehraje. Jak je možné, že ví, kde bydlí, a co má ráda? Dozvídáme se několik příběhů najednou a konec knížky na mě působil jako nová, radostnější kapitola v Hančině životě.

Určitě si pořídím od autorky i její prvotinu Dobře mi tak a doufám, že bude stejně dobrá, ne-li lepší, než tato kniha.


Autor: Radka Třeštíková

Originál: To prší moře

Počet stran: 424 stran

Rok vydání: 2015

Nakladatelství: Motto

Anotace:

Napínavé psychologické drama jedné zdánlivě obyčejné rodiny, ve kterém autorka umožní čtenáři nahlédnout nejen do křehké duše dvacetileté Hanky, ale také do osudů dalších, vzájemně propojených postav. S lehkostí sobě vlastní vypráví nelehký příběh o pocitech. O bolesti, o nedorozumění, o strachu, o bezpodmínečné lásce, o otázkách a odpovědích, které se všichni snažíme v životě najít. O naději.

7 KOMENTÁŘE

  1. Na blogu mě baví recenze na knihy a kosmetiku, takže takové články bych určitě uvítala i nadále 🙂

  2. Ahojky,
    ráda bych si třeba přečetla nejakou recenzi na kosmetiku Catrice

  3. Sice sem tam čtu knížky a jelikož můj přítel si musí hlídat hladinu cukru (naštěstí ještě je v takovém tom módu: hlídat, dieta a popřípadě se nasadí léčba), takže si ráda rozšířím obzory i ohledně tohoto tématu… No ale jsem ženská a nejvíc mě baví právě kosmetika. Když jsem tě objevila, právě jsem achala, že konečně nějaká milá blogerka, co je bledá a má žlutý podtón pleti jako já. Takže se ráda inspiruji makeupy. Takový článek jen a pouze o makeupech a korektorech a pudrech…To bych si mlaskala 😀 🙂

  4. Ahoj,nejvíce čtu články o kosmetice a moc ráda bych si přečetla recenze na dekorativní kosmetiku značky Yves Rocher 🙂

Comments are closed.