Dehydratovaná pleť – když krém a voda nestačí

6

Zatímco suché pokožce chybí oleje, dehydratovaná pleť postrádá vodu. Dehydratace se projeví tehdy, když pleť ztratí potřebnou vláhu, může se s ní tedy potýkat i pleť mastná nebo smíšená. Kůže s nedostatek vláhy svědí, předčasně stárne a je napjatá. Týká se dehydratace pleti i vás? Zamávejte s ní!

Spousta žen trpí dehydratovanou pletí v domnění, že má pleť jen suchou. Příznaky pleti dehydratované a velmi suché jsou totiž velmi podobné a proto je těžké určit, jestli vaše pleť postrádá nezbytnou vodu nebo oleje.

Jak dehydratovanou pleť poznáte?

Dlouhodobé pocity pnutí, ztráta jasu i šupinky nebo pocit suché a mastné pleti zároveň. To jsou základní příznaky, které vám častečně napoví. Dehydratace pleti je dočasný stav, který se objevuje zejména po studené zimě, kdy naše pokožka trpí nedostatkem hydratace. Pokud si nejste jistá, jaký je stav nebo typ vaší pokožky, zajděte ke kosmetičce.

Dehydratované pleti jde předcházet. Je dobré, pokud během roku používáte dva druhy krémů. Přes léto může být klidně gelovější, přes zimu ale zkuste hutnější a výživnější složení.

dehydratace pleti

Přičiny dehydratace:

 • znečištěné životní prostředí, vítr, chlad i UV záření
 • nesprávná péče o pleť a odličování mýdlem – zásadité mýdlo ničí ochrannou vrstvu pleti, stejně tak, jako dráždivá kosmetika
 • pokud čistíte pleť častěji, než je nutné, pleť na odličování bude reagovat – čeho je moc, toho je příliš
 • dlouhý pobyt ve vlhkém, horkém a klimatizovaném prostředí
 • nedostatek tekutin, kouření i alkohol
 • stres, únava, psychické i fyzické problémy, medikamenty (např. léky proti akné)
 • kosmetika s alkoholem, která pleť zbavuje přirozeného kožního mazu

[box type=“warning“] Dehydratovaný = s nedostatekem vlhkosti. Dehydratovaná místa pleti postrádají zvlhčení a vláčnost, díky čemuž vypadají starší a mají sníženou funkci regerance. [/box]

Dehydratovaná nebo suchá pleť?

Dehydratace je pouze přechodný stav pokožky, který se dá vyřešit správnou péčí o pleť. Výsledky nemusí být vidět hned. Pleť reaguje na pečující kosmetiku z dlouhodobého hlediska. U mladé dospělé pleti trvá epidermální obnova zhruba 28 dní, postupně se ale prodlužuje.

Suché a velmi suché pleti často chybí lipidy i voda a často se jedná o stav trvalý. Suchá pleť totiž souvisí s (ne)schopností kůže poutat vodu.

Co zaručeně pomůže?

Číslo jedna – pijte hodně vody a nezapomínejte na ochranu proti UV záření. Vyzkoušejte hydratační masky. Pokud doma zrovna žádnou masku nemáte, stačí nanést silnější vrstvu vašeho  krému a nechat působit přes noc, nebo alespoň 15 minut.

dehydratace pleti

Používejte kosmetické přípravky na olejové bázi (tady ale pozor na ucpávání pórů) a pleť odličujte jemně. Vyhněte se kosmetice s alkoholem – pozor dejte zejména na odličovací ubrousky a tonika. Nezapomínejte na denní a noční krém a vyzkoušejte pleťová séra.

V neposlední řadě myslete na dostatečný přísun vitamínů. Ať už ve formě tobolek nebo čerstvého ovoce a zeleniny. Nejdůležitější jsou vitamíny A, C, E, a vitamín B5.

Jak se suchou a dehydratovanou pletí bojujete vy? Napište mi do komentářů. Mějte se krásně a 5.května na vaši kůži obzvlášť myslete – má totiž svátek, Karolína

dehydratace pleti

6 KOMENTÁŘE

 1. Veľmi dobrý článok 🙂 O pleť sa snažím starať čo najviac aj keď som na to často krát lenivá, ale pravidelne ju hydratujem rôznými kremámi, peelingujem, nanášam masky a samozrejme dôkladne odličujem 🙂
  THE NOELA

 2. Já jednou vyzkoušela hydratační masku od Garnier a několik pórů mi popraskalo, začalo krvácet a dost to pálilo. Tak jsem zjistila, že to pro moji pleť asi nebude to pravé a používám spíš slupovací masky. 🙂

  LENN

 3. Skvělý článek. Snažím se dopřávat pleti jednou týden hydratační a také čistící masku a každý večer používám noční výživné krémy.

Comments are closed.