Proč vám oxiduje make-up? A jak vybrat ten správný?

0

Našla jste konečně ten pravý odstín make-upu, ale stále máte pocit, že nefunguje tak jak by měl? Problémů během výběru a nanášení tekutého základu může být spousta. Sepsala jsem ty nejzákladnější. Vyvarujte se jich!

Výběr make-upu a oxidace

O tom, že si make-up nemůžete vybírat podle lahvičky nebo obrázku na regálu nejspíš mluvit nemusím. Odstín vybírejte nejlépe na denním světle a barvu zkoušejte buď na přechodu mezi krkem a obličejem nebo na pokožce u klíční kosti. Make-up vybírejte i podle typu pleti. Pokud nevíte, jaký typ pleti máte, koukněte na článek Abeceda make-upu: Typy pleti. Jestli se vám typ pleti nedaří zjistit, zeptejte se kosmetičky nebo mi napište. Zkusím vám poradit 🙂

Mastné pleti rozjasňující make-up sedět nebude, ocení spíš matující efekt. Pokud vám make-up oxiduje, problém je z největší pravděpodobností právě ve špatném typu přípravku (na váš typ pleti) a ve špatné přípravě pleti. Matující, dlouhodržící make-upy v sobě často mají hodně silikonů a pudrových částeček a jsou založené na tom, aby z pleti brali přebytečný maz, který pokožka produkuje. Jenže suchá pleť žádný přebytečný maz nemá a v tom je problém, protože vám na pleti nezůstane make-up ale barevné pigmenty. Mě občas zoxidoval třeba matující make-up od Fenty Beauty. Problém ale může být v i tom, jaké léky užíváte nebo jaký jste ten den použili krém.

Důležitý je také podtón make-upu, o tom si detailně řekneme příště. Teď nám bude stačit zjistit, jestli jste máte podtón spíš teplý nebo studený. Zjistit podtón není jednoduché, i mě to trvalo dlouho. Nejjednodušším způsobem může být zlatá a stříbná barva. Většina z nás nosí šperky buď do zlatých nebo bílých odstínů. I to může být pomůcka. Jestli vám více sluší zlatavé odstíny, jste teplý typ. Pokud bílé/stříbrné, jste studený typ. Stejně tak to můžete zjistit pomocí alobalu a kousku zlatého balícího papíru z vánoc. Stoupněte si před okno a s dením světlem se koukněte do zrcátka. K obličeji si dejte jak stříbnou tak zlatou barvu. Jedna z nich vás rozsvítí a podle toho váš podtón zjistíte.

oxidace make-upu

Příprava pleti

Říkám a píšu to pořád. Základem je příprava pleti. Pokud make-up nanesete na nevyčištěnou (a v horším případě neodlíčenou) pleť, nikdy nebude vypadat a držet jak by měl. Líčení tedy začínejte pokaždé péčí o pleť a vzpomeňte si na to, že ta zázračná a úžasná micelárka k vyčistění nestačí. Jde spíše o nouzové řešení a vždy byste měli pleť po micelární vodě dočistit tonikem nebo pleťovou vodou. Pokud večer pleť dokonale odlíčíte, tonikum (toner, pleťová voda) vám ráno na celou pleť, oční okolí, krk a dekolt bude stačit. Myslete také na to, že pod make-up patří nejen vhodný krém nebo olej, ale i sérum a podkladová báze. Šikovným pomocníkem je i Fix + od MAC nebo termální voda.

Myslete i na štětce

Štětce nám sice při líčení práci ulehčují, ale občas ji dokáží i nepěkně zkomplikovat. Špinavý štětec často zanechává stopy štětin a aplikace není tak dokonalá, jako se štětcem čistým. A když už jsme u toho čistění, nikdy štětce nepoužívejte, pokud nejsou dokonale suché. Mokrý štětec může zanechávat stopy a mapy, kterých si ráno u zrcadla ani nemusíte všimnout. Denní světlo ale prozradí všechno.

Méně je více

Vrháme se na samotnou aplikaci make-upu, tónovacího krému nebo BB krému. Krytí volte podle aktuálního stavu pokožky. Za mě je lepší krytí nižší, s tím, že můžete nedokonalosti následně schovat korektorem. Make-upu nepoužívejte zbytečně hodně a nanášejte ho postupně. Jedno až dvě pumpnutí by mělo stačit. Make-up aplikujte na hřbet ruky případně na paletku a až potom na obličej. Pokud byste přípravek nanesli rovnou na štětec, zbytečně byste nanesli hodně produktu a většina z něj by se mohla vsáknout do vláken štětce. 

oxidace make-upu

Makeup nanášejte od středu obličeje směrem ven. Krytí totiž nejčastěji potřebujeme v okolí nosu, kde bývá začervenání nejvýraznější. Zbytky make-upu pak naneste na uši, krk a směrem do vlasů, kde by byl jinak přechod make-upu a pokožky hodně vidět. Záležet si dejte také s jeho zapracováním, prodloužíte tak samotnou výdrž make-upu. Já doporučuji malé kroužkovité pohyby štětcem, případně lehké ťupkání houbičkou.

Našli jste ideální make-up a oxidoval vám někdy? Dejte mi vědět a mějte krásný víkend, Karolína