Abeceda make-upu: Přírodní kosmetika

1

Přírodní, bio i veganská kosmetika je mezi ženami čím dál tím víc populární. Zatímco dříve jsme přírodní kosmetiku sháněly jen těžko, dnes seženeme v běžné drogérii kvalitní přírodní krémy i tělové peelingy s různými vůněmi a ve varinatách pro smíšenou i suchou pleť. Značky jdou přírodnímu složení často naproti. Jaké jsou výhody a nevýhody přírodní kosmetiky?

Přírodní pečující kosmetiky je dnes poměrně široké spektrum, moje oblíbené značky jsou třeba Nobilis Tilia, Weleda, Havlíkova Apotéka, Sportique, Saloos nebo Purity Vision. Produkty krásně voní a velmi často umí stejná (ne-li větší) kouzla, jako konvenční kosmetika. Proto se čím dál tím častěji se snažím používat kosmetiku přírodní a omezovat tu klasickou, nikdy to ale není na 100%. U pečující kosmetiky jsem si ale oblíbence z přírody už našla.

S dekorativní kosmetikou už to tak jednoduché není. V drogériích je malý výběr a často je kosmetika v omezených odstínech, nebo v limitovaném množství. Práce a nanášení přírodního make-upu je jiná a i odstíny bývají spíše s teplými podtóny, proto je potřeba se s přírodní kosmetikou naučit „pracovat“.

přírodní kosmetika

Každá země, asociace či výrobce může definovat pojem přírodní kosmetika dle vlastních kritérií, což může být hodně matoucí. A cesta za ideálními produkty vždy nemusí být ta nejkratší a nejjednodušší. Chce to vytrvat. To platí i o účinku, pečující kosmetika ukáže svá kouzla většinou až po prvním měsíci používání. Dříve moc zázraků a změn nečekejte.

Přírodní a veganská kosmetika. Jaký je v nich rozdíl?

Přírodní kosmetika obsahuje minimálně ze 70% složky přírodního původu. Nenajdete v ní silikony, parafín, ani minerální oleje. Přírodní značky se pyšní i certifikáty – příkladem může být známý certifikát CPK.

Veganská kosmetika je šetrná ke zvířatům. Největší důraz tedy klade na to, aby jednotlivé složky nebyly testované na zvířatech a nebyly živočišného původu (hadí jed,včelí vosk…). Narozdíl od přírodní kosmetiky v sobě ale produkty mohou obsahovat silikony nebo minerální oleje.

[box type=“warning“] Složení kosmetiky a jednotlivé složky najdete detailně popsané v knize Tajemství kosmetiky od Víta Syrového. [/box]

Zvládne přírodní kosmetika konkurovat konvenční kosmetice?

Přírodních produktů jsem vyzkoušela už hodně. Zatím se zaměřuji na přírodní pečující kosmetiku. U přírodní dekorativní kosmetiky i přírodní vlasové kosmetiky (až na značku Alterna) jsem byla většinou zklamaná. Špatné zkušenosti mám třeba se značkou Alverde či Lavera, ale veganská Bodyography u mě předčila i konvenční kosmetiku.

Přírodní produkty jsou podle mého často hůře pigmentovanéa nedocílí výsledku, kterého chci dosáhnout. Horší zkušenost mám i s výdrží, bývá kratší, než u u konvenční kosmetiky.

Spousta žen se o přírodní kosmetiku začne zajímat hlavně v době těhotenství. Více jim zaleží na tom, co jedí a co na sebe dávají a častěji koukají i na složení. Přírodní kosmetika je také čím dál tím oblíbenejší u maminek s malými miminky. Řadu pro děti nabízí například značka Weleda a slyšela jsem na ní samou chválu.

přírodní kosmetika, blog

Domácí přírodní kosmetika

Pokud vás přírodní kosmetika i přehled složení produktů zajímá a máte tvořivého ducha, můžete vyzkoušet domácí výrobu. I já jsem několik produktů vyzkoušela a moc mě to bavilo. Vyrobila jsem si pleťovou vodu i kávový peeling.

Výroba kosmetiky mě baví, mohu si vytvořit produkty i takové obaly, které se mi líbí a jsou znovu použitelné, čímž mohu šetřit životní prostředí. Konvenční kosmetika je často balená ve zbytečných plastech a v nesmyslných krabičkách, které hned po koupení vyhodím. Domácí kosmetika je často levnější a můžete si vybrat kvalitu i druh surovin, čímž můžete okamžitě reagovat na potřeby své pokožky.

Nevýhodou může být krátká trvanlivost (produkty často chytí plíseň – ať už je to skladováním, špatně desinfikovaný obal, nebo nedostatečná hygiena při výrobě), nedostatek informací i omezené typy produktů. Certifikovaná kosmetika je ověřená, schválená  a můžete jí v případě potřeby reklamovat.

Přečtěte si DIY na domácí přírodní kosmetiku:

přírodní kosmetika

Jaké přírodní kosmetické značky máte rádi? Napište vaše tipy do komentářů, budu ráda. Hezkou neděli, Karolína

1 komentář

Comments are closed.